Skip to content

Kava ir inkstų akmenligė: ar kavos vartojimas gali sumažinti inkstų akmenų susiformavimo riziką? 

Kava ir inkstų akmenligė

Inkstų akmenligė yra viena iš dažniausiai pasitaikančių urologinių ligų, sukelianti stiprų skausmą ir diskomfortą. Blogiausia, kad žmogus gali metų metus nė neįtarti, jog inkstuose formuojasi akmenys, kol vieną dieną šie praneša nepakeliamu ir visiškai netikėtu skausmu. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip susijusi kava ir inkstų akmenligė: ar kavos vartojimas mažina, o galbūt, priešingai, didina riziką susirgti šia liga?

Inkstų akmenligė

Pirmiausia, turime išsiaiškinti, kas per liga yra inkstų akmenligė, kodėl inkstuose formuojasi akmenys ir kokie pagrindiniai simptomai, išduodantys šią ligą?

Inkstų akmenligė, tam tikra prasme, yra gyvenimo kokybės indikatorius. Tai šių laikų civilizacijos liga. Kuo geriau gyvename, kuo kokybiškesnės gyvenimo sąlygos, tuo didesnis procentas žmonių susiduria su akmenimis inkstuose. Skaičiuojama, kad visame pasaulyje inkstų akmenligė vargina apie 20 proc. populiacijos. Baltijos šalyse šis skaičius siekia apie 5 proc. gyventojų.

Dažniausiai, inkstų akmenys susidaro iš kalcio oksalato, tačiau gali būti ir kitų tipų, tokių kaip uratų ar cistino. Jie gali būti įvairių formų (apvalūs, spygliuoti ir pan.) bei dydžio (nuo kelių milimetrų iki kelių centimetrų). Patys pavojingiausi yra koraliniai akmenys, nes jie užpildo visas inkstų ertmes.

Inkstų akmenys

Dažniausiai, kol akmuo dar mažas, nejaučiami jokie arba jaučiami tik labai silpni simptomai, į kuriuos įprastai žmogus nekreipia dėmesio. Smulkūs akmenukai gali neskausmingai ir nepastebimai pasišalinti su šlapimu. Tačiau jiems didėjant, didėja skausmas ir kiti nemalonūs simptomai (skausmas, kraujavimas šlapinantis, skausmas inkstų srityje ir kt.). 

Dažniausiai inkstų akmenligė nustatoma, kai akmenukas užkemša šlapimtakį ir žmogų ištinka ūmus, nepakeliamas skausmas. 

Deja, tačiau inkstų akmenligė linkusi kartotis, t. y. jeigu jau kartą buvo susiformavęs inkstų akmuo, labai didelė tikimybė, jog ateityje jis ir vėl formuosis. Norint išvengti akmenų formavimosi, rekomenduojama gerti pakankamą kiekį vandens, taisyklingai maitintis. Taip pat svarbi lėtinių ligų kontrolė. 

Kava ir inkstų akmenligė: sąsajos

Kava – vienas populiariausių gėrimų pasaulyje. Dėl to ji dažnai atsiranda mokslinių tyrimų akiratyje. Ypač dažnai tyrinėjamas kofeino poveikis įvairioms žmogaus gyvenimo sritims, jo sveikatai, rizikai susirgti arba išvengti tam tikrų ligų.

Kava ir inkstų akmenligė gali būti susijusios tiek tiesiogiai, tiek netiesiogiai. Tiesiogiai inkstų sveikatą kava veikia per savo sudedamąsias dalis. Joje gausu įvairių bioaktyvių junginių, tokių kaip kofeinas, antioksidantai ir įvairūs fenoliniai junginiai. Vienos iš šių medžiagų (pvz., antioksidantai) yra labai naudingos ir vertingos mūsų organizmui. Dėl kitų (pvz., kofeino) naudos vyksta nuolatinės diskusijos.

Netiesioginis kavos poveikis inkstams pasireiškia gyvenimo būdu: kiek kavos suvartojama, kiek skysčių išgeriama per parą ir pan.

Kava ir inkstų akmenligė

Kofeino įtaka inkstų akmenų formavimuisi

Kaip žinia, kavoje gausu kofeino, kuris pasižymi stipriu diuretiniu poveikiu. Tai reiškia, kad kofeinas skatina šlapimo išsiskyrimą, dažną šlapinimąsi. Tačiau didesnis šlapimo kiekis (dažnesnis šlapinimasis) išplauna iš organizmo įvairius mineralus. Todėl galima teigti, kad tai vienas iš kofeino minusų. Vis dėlto, kai kalbame apie inkstų akmenis, tai virsta kofeino pliusu.

Net keletas mokslinių tyrimų įrodė, kad kofeino vartojimas mažina inkstų akmenligės susidarymo riziką. 2021 m. atlikto tyrimo išvadose skelbiama, kad vos 1–1,5 kavos puodelio per dieną mažina inkstų akmenų susidarymo riziką net 40 proc. Žinoma, šiuo atveju kalbama apie įprastą kavą, t. y. kavą su kofeinu. 

Panašų poveikį turėtų ir kitų gėrimų, turinčių kofeino, vartojimas: arbatos, gazuotų, energinių gėrimų ir pan. Tačiau vartojant kitus gėrimus, ypač energinius, kyla pavojus širdies bei kitų organų sveikatai.

Kavos antioksidantai ir inkstų akmenligė

Kava yra vertinama dėl savo antioksidacinių savybių. Joje gausu įvairaus tipo antioksidantų, kurie padeda kovoti su žalingu laisvųjų radikalų poveikiu bei mažina oksidacinį stresą ląstelių lygmenyje. Oksidacinis stresas gali pažeisti inkstų audinius ir taip prisidėti prie inkstų ligų, įskaitant ir inkstų akmenligę, atsiradimo. 

Kai kurie tyrimai rodo, jog kavoje esantys antioksidantai mažina inkstų akmenų susidarymo riziką.

Kava ir inkstų akmenligė

Kava ir kalcio oksalatas

Pagrindinė inkstų akmenų susiformavimo priežastis yra kalcio oksalatas. Jo randama kai kuriuose maisto produktuose. Tokiose daržovėse kaip rabarbarai, špinatai, burokėlių lapai, brokoliai, šparaginės pupelės, saldžiosios bulvės, žemės riešutai, oksalatų randama ypač daug. Tad šių produktų patariama vengti susirgus arba norint išvengti inkstų akmenligės.

Kavoje taip pat aptinkama oksalatų, tačiau jų kiekis nėra didelis. Be to, kofeinas, esantis kavoje veikia kaip diuretikas ir greitai išplauna kalcio oksalatą iš organizmo kartu su šlapimu. Taigi kava kaip tik neleidžia kauptis kalcio oksalatui ir mažina inkstų akmenų susidarymo riziką.

Kavos skatinama dehidratacija ir inkstų akmenligė

Kaip jau aptarėme anksčiau, kava, o tiksliau joje esantis kofeinas, skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo. Tai reiškia, kad pakankamas skysčių suvartojimas gali padėti užkirsti kelią inkstų akmenligės susidarymui. 

Kavos sukeliama organizmo dehidratacija (skysčių trūkumas), priešingai, gali paskatinti inkstų akmenų formavimąsi. Čia iškyla šioks toks prieštaravimas, nes, viena vertus, kofeinas išplauna iš organizmo mineralines medžiagas ir neleidžia joms virsti inkstų akmenimis, kita vertus, skysčių trūkumas skatina akmenų formavimąsi. 

Kad būtų sumažinama rizika susirgti inkstų akmenlige, vartojant kavą, reikėtų papildomai vartoti ir pakankamą skysčių kiekį. Apskritai, per dieną reikia išgerti bent 1,5–2  litrus skysčių (idealiu atveju vandens), tad geriant kavą, papildomai galima pridėti dar puodelį vandens.

Kava ir inkstų akmenligė

Kava ir inkstų akmenligė: ką sako moksliniai tyrimai?

Kol kas nėra atlikta pakankamai išsamių, ilgalaikių, didelės apimties ir tikrai patikimų mokslinių tyrimų apie kavos ir inkstų akmenligės sąsajas. Vis dėlto iš tų tyrimų, kuriuos šiandien turime, galime daryti pagrįstą išvadą: mokslininkai linkę pritarti, jog kava gali padėti išvengti inkstų akmenų susiformavimo. Tačiau reikia laikytis dviejų pagrindinių sąlygų:

  1. Gerti pakankamą kiekį vandens (bent 1,5–2 l per parą).
  2. Suvartoti saikingą kiekį kofeino. Rekomenduojama per dieną neviršyti 400 mg kofeino. Tai atitinka 3–4 puodelius kavos. Per didelis kofeino kiekis skatina nerimą, nemigą, nervinės sistemos sutrikimus.

Taigi, siekiant išvengti inkstų akmenligės arba jau sergant ja, kavos atsisakyti nebūtina (nebent atsisakyti kavos patartų jus gydantis gydytojas). Vis dėlto, ją vartoti rekomenduojama saikingai ir šalia nepamiršti išgerti pakankamo skysčių kiekio.

Šaltiniai:

  1. https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/how-do-you-avoid-kidney-stone-attacks
  2. https://www.kidney.org/news/new-study-supports-coffee-and-caffeine-can-reduce-kidney-stones-risk
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9589282/
  4. https://www.healthline.com/health/coffee-and-kidney-stones#current-research

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *