Skip to content

Kava ir podagra: kaip kava gali paveikti šią skausmingą sąnarių ligą?

Kava ir podagra: kaip kava gali paveikti šią skausmingą sąnarių ligą?

Podagra – itin skausminga sąnarių liga, atsirandanti dėl medžiagų apykaitos sutrikimo. Dažniausiai ji apie save praneša staigiai ir visiškai netikėtai: smarkiai apsunkina ir pablogina gyvenimo kokybę. Šiame straipsnyje nagrinėsime, ar kava ir podagra yra suderinamos. Taip pat apžvelgsime, ką apie kavos poveikį ligai sako moksliniai tyrimai.

Podagra – itin skausminga sąnarių liga

Pirmiausia, prieš analizuodami kavos ir podagros santykį, aptarkime, kas gi ta podagra, kas šią ligą sukelia, bei kokiais simptomais ji pasireiškia.

Podagra – tai lėtinė artrito forma, kuriai būdingas staigus ir labai stiprus sąnarių skausmas, paraudimas, patinimas. Liga dažniausiai prasideda labai staigiai, visiškai netikėtai, dažnai – naktį ar anksti ryte. Iki tol atrodęs sveikas žmogus pabunda nuo skausmo (dažniausiai didžiojo kojos piršto sąnaryje), patinimo, odos paraudimo, pakilusios temperatūros ir šaltkrėčio. 

Tokie simptomai laikosi apie porą savaičių, po to pamažu nuslūgsta ir gali nepasikartoti net metus ar dvejus. Deja, negydant ar laiku nenustačius diagnozės, liga progresuoja, tampa lėtine, atsiranda sąnarių deformacijos ir pažeidimai. Sunkiais atvejais žmogus tampa neįgalus.

Podagrą sukelia medžiagų apykaitos sutrikimas, kai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose itin padidėja šlapimo rūgšties kiekis. Dėl to sąnariuose ir audiniuose aplink juos susidaro urato kristalai. Šie kristalai yra tarsi miniatiūrinės adatėlės, sukeliančios didelį skausmą ir sąnario uždegimą.

Nors podagros išsivystymui daugiausiai įtakos turi genetiniai veiksniai bei lytis (dažniausiai podagra kamuoja vyrus), tačiau gyvenimo būdas, mityba ir tam tikri gėrimai, tokie kaip kava, taip pat gali turėti įtakos ligos eigai ir priepuolių dažniui.

Kava ir podagra

Kaip kava įtakoja šlapimo rūgšties kiekį kraujyje?

Viena iš pagrindinių podagros vystymosi priežasčių yra padidėjęs šlapimo rūgšties kiekis kraujyje (hiperurikemija). Todėl svarbu suprasti, kaip kava gali paveikti šlapimo rūgšties lygį ir kokią įtaką ji daro podagros simptomams.

Šlapimo rūgštis susidaro, kai organizmas skaido purinus – junginius, esančius organizme bei randamus tam tikruose maisto produktuose. Čia reikia paminėti, kad kofeinas, medžiaga esanti kavoje, taip pat priskiriamas prie purinų. Taip pat daug purinų yra raudonoje mėsoje bei vėžiagyviuose. 

Šlapimo rūgšties perteklius įprastai pasišalina su šlapimu, tačiau kai sutrinka medžiagų apykaita arba organizme gaminama labai daug šlapimo rūgšties, ji kaupiasi kraujyje ir ilgainiui sukelia podagrą.

Kofeinas ir šlapimo rūgštis

Taigi, kofeinas yra purinas, kuris gali būti metabolizuojamas į šlapimo rūgštį. Todėl peršasi mintis, kad kava, dėl joje esančio kofeino, turėtų būti nerekomenduojama asmenims, sergantiems podagra. Vis dėlto moksliniai tyrimai rodo, kad kavoje esantis kofeinas veikia kitaip nei purinai iš maisto produktų, tokių kaip raudona mėsa ar vėžiagyviai.

Be to, kofeinas skatina šlapimo išsiskyrimą. Tuo pačiu su šlapimu, per inkstus, yra pašalinamas šlapimo rūgšties perteklius. Todėl galima daryti išvadą, kad kavos su kofeinu vartojimas ne tik neskatina šlapimo rūgšties susidarymo, tačiau net mažina jos kiekį kraujyje.

Kavos rūgštys ir uratų kristalai

2016 m. buvo atlikta 11-os tyrimų, analizavusių kavos ir podagros ryšį, apžvalga. Visais tyrimais buvo nustatyta, kad asmenims, vartojantiems kavą, neatsižvelgiant į lytį, kraujo serume šlapimo rūgšties sumažėjo. Remiantis tyrimais, bent vienas kavos puodelis per dieną sumažina riziką susirgti podagra.

Tačiau mokslininkai kol kas negali iki galo paaiškinti, kaip tiksliai kava susijusi su mažesne podagros rizika. Viena iš hipotezių yra ta, kad kavoje esanti chlorogeno rūgštis bei kiti antioksidantai slopina purinų skaidymo į šlapimo rūgštį procesą.

Taip pat yra manoma, kad kava organizme konkuruoja su fermentu, skaidančiu purinus. Tai sumažina šlapimo rūgšties susidarymo greitį.

Kava ir podagra

Ar kava gali būti pakeista kitu gėrimu?

Įdomu tai, kad mokslininkai taip pat tyrė ir kitus gėrimus, turinčius kofeino (pavyzdžiui, juodąją arbatą). Tačiau teigiami šlapimo rūgšties kiekio mažėjimai buvo stebimi tik tiems asmenims, kurie gėrė kavą. Žmonių, gėrusių tik arbatą, kraujyje šlapimo rūgšties kiekis nepakito nepriklausomai nuo išgerto arbatos kiekio.

Taigi, kava gali palengvinti podagros simptomus, mažindama šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Ir, panašu, jog tai visiškai nesusiję su kavoje esančiu kofeinu. Greičiausiai joje yra kitos medžiagos, mažinančios podagros simptomus. Tačiau kokios, mokslininkai dar atsakyti negali.

Kava ir podagra: mokslinių tyrimų trūkumai

Nepaisant kelių labai reikšmingų ir didelės apimties mokslinių tyrimų, jų išvados nelaikomos visiškai patikimomis ir neginčijamomis. Įvairūs tyrimai, siekiantys išsiaiškinti kavos ir podagros ryšį, tebevykdomi ir toliau, o jų rezultatai ne visada patvirtina ankstesnių tyrimų išvadas.

Pavyzdžiui, 2021 metais Korėjoje buvo atliktas tyrimas, kuriuo siekta nustatyti kavos ir hiperurikemijos ryšį. Šio tyrimo išvadose nurodoma, kad kava nėra susijusi su šlapimo rūgšties kiekiu kraujyje.

Sunku vienareikšmiškai pasakyti, ar ankstesni tyrimai yra mažiau patikimi už naujesnius: kurie mokslininkai klysta, o kurie ne. Be to, daugumoje tyrimų nebuvo atsižvelgta į kavos priedus (pvz., saldiklius ar pieną) bei jos ruošimo būdą, o tai galėjo turėti įtakos galutinėms išvadoms.

Kavos poveikis sąnariams

Podagra – tik viena iš artrito formų. Todėl įdomu aptarti ir tai, kokią įtaką kava turi sąnariams ir jų ligoms apskritai. 

Vieningos mokslininkų nuomonės nerasime ir šiuo klausimu: vieni teigia, kad kofeinas, esantis kavoje, dirgina nervus, o tai gali sukelti sąnarių uždegimus. Kiti – kad kavoje esantys antioksidantai ne tik mažina riziką susirgti sąnarių ligomis, tačiau ir stabdo jų progresavimą.

Kava ir podagra

Koks kavos kiekis yra saugus, sergant podagra?

Net laikantis tos nuomonės, kad kava mažina podagros simptomus bei riziką ligai išsivystyti, reikėtų nepamiršti, kad šiame gėrime esantis kofeinas dirgina nervų sistemą, šlapimo pūslę, turi įtakos miego kokybei ir širdies ritmui. Todėl kavos suvartojimas visada turi būti saikingas ir atsakingas.

Primename, kad rekomenduojama kofeino paros norma yra 400 mg. Tai atitinka 3–4 puodelius kavos.

Kava ir podagra: išvados

Kol nėra pakankamai patikimų mokslinių tyrimų išvadų, tegalime daryti prielaidą, kad kava ir podagra yra susiję teigiamu ryšiu. Panašu, kad kava mažina šlapimo rūgšties koncentraciją kraujyje, o joje esantys antioksidantai stabdo uratų kristalų formavimąsi. 

Vis dėlto, nepaisant mokslinių tyrimų apie teigiamą kavos ir podagros ryšį, svarbiausia konsultuotis su medikais. Didžiausia pagalba sergantiems yra tinkamai gydytojo paskirti vaistai bei tikslingai parinkta (t. y. mažai purinų maiste turinti) mityba.

Šaltiniai:

  1. https://www.healthline.com/health/coffee-and-gout
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10743484/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4104583/
  4. https://www.verywellhealth.com/coffee-and-gout-5680272
  5. https://www.verywellhealth.com/hyperuricemia-high-uric-acid-189838
  6. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0049017216000299?via%3Dihub

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *