Skip to content

Kava ir prostata: kaip kava susijusi su prostatos negalavimais?

Kava ir prostata: kaip kava susijusi su prostatos ligomis?

Prostata – itin svarbų vaidmenį vyro sveikatai vaidinanti liauka. Deja, remiantis PSO (Pasaulinės sveikatos organizacijos) duomenimis, su prostatos ligomis susiduria maždaug kas trečias 50 metų sulaukęs vyras. Susidūrus su prostatos problemomis kenčia visa vyro gyvenimo kokybė. Šalia medikamentinio ar kito gydymo, vyrams visuomet rekomenduojama keisti ir mitybos įpročius. Kaip vienas iš produktų, kurių įprastai patariama atsisakyti, yra kava. Tad kviečiame išsamiau panagrinėti kavos ir prostatos ryšį. Aptarkime: kava ir prostata – priešai ar vis dėlto gali būti ir draugai? 

Prostata ir jos ligos

Pirmiausia, trumpai išsiaiškinkime, su kokiais prostatos negalavimais gali susidurti vyrai: priklausomai nuo ligos, skiriasi ir rekomendacijos dėl kavos vartojimo.

Prostata – tai graikinio riešuto dydžio liauka, esanti po šlapimo pūsle ir apgaubianti šlaplės pradžią. Šią liauką turi tik vyrai. Ji labai svarbi tiek šlapimo, tiek lytinės sistemos sveikatai. Prostata apsaugo nuo šlapimo sistemos infekcijų, užtikrina gerą lytinę funkciją bei vaisingumą.

Vyrai gali susidurti su trimis dažniausiomis prostatos ligomis:

  • Prostatitas – tai prostatos uždegimas. Jam būdingas skausmingas šlapinimasis, karščiavimas, skausmas dubens srityje. Šia liga gali susirgti bet kurio, net ir jauno amžiaus, vyrai.
  • Gerybinis prostatos išvešėjimas yra vidutinio bei vyresnio amžiaus vyrų liga. Tiesa, kaip ir daugelis ligų, ši taip pat „jaunėja“: paliečia vis jaunesnius vyrus. Prostatos išvešėjimas sukelia šlapinimosi sutrikimus. Ši liga labai neigiamai veikia vyro gyvenimo kokybę. Ypač, ligai progresuojant, atsirandant šlapimo nelaikymo problemų ir pan.
  • Prostatos vėžys – tai dažniausia onkologinė vyrų liga. Įprastai ji diagnozuojama vyresniems nei 50 metų vyrams. Tačiau reguliariai tikrintis prostatos sveikatą gydytojai urologai pataria jau sulaukus 40 m. Kaip ir dauguma vėžio formų, prostatos vėžys pradinėse stadijose gali neturėti jokių simptomų, tačiau kuo anksčiau aptinkamas, tuo lengviau ir sėkmingiau pasiduoda gydymui.
Kava ir prostata

Kava ir prostata: kaip susiję?

Klausiate, kaip susijusi kava ir prostata? Ar sunegalavus prostatai, kavą gerti galima, ar ne? Vieno atsakymo čia nerasime. Mokslininkai nuolat atlieka įvairius tyrimus ir dažnai pateikia prieštaringus rezultatus. Be to, kaip minėta, sergant vienomis prostatos ligomis, kavos patariama atsisakyti, kitoms ji neturi jokios įtakos. O štai, kalbant apie prostatos vėžį, yra tyrimų, kad kava gali sumažinti jo atsiradimo riziką. 

Kava ir gerybinis prostatos išvešėjimas

Vyrams, susidūrusiems su gerybiniu prostatos išvešėjimu, gydytojai įprastai taiko ne tik gydymą medikamentais, augaliniais preparatais ar chirurgine operacija, tačiau, visų pirma, rekomenduoja būtinai pakeisti mitybos bei gyvenimo įpročius: sveikiau maitintis ir daugiau sportuoti, mažiau sėdėti. Kaip vienas iš produktų, kurių derėtų atsisakyti, yra nurodoma kava. 

Kodėl kava? Iš tiesų, tai ne tiek dėl pačios kavos, kiek dėl joje esančio kofeino. Kaip žinome, kofeinas dirgina šlapimo pūslę, skatina norą šlapintis. Taip pat veikia kaip diuretikas, kuris varo lauk šlapimą, dėl ko padažnėja bėgiojimas į tualetą. O juk išvešėjusi prostata ir taip spaudžia šlapimo pūslę bei šlaplę. Dėl to padažnėja šlapinimasis, atsiranda problemų dėl šlapimo nelaikymo ir pan.

Taigi, pati savaime kava nėra nepageidaujamas gėrimas. Kaltas čia kofeinas, kurio, beje, yra ir juodajame šokolade, arbatoje, kai kuriuose gaiviuosiuose gėrimuose ar net vaistuose. Dabar turbūt galvojate, kad jeigu tai dėl kofeino, tai galima gerti bekofeinę kavą? Deja, turime jus nuliūdinti: kava be kofeino taip pat jo turi. Žinoma, mažiau nei įprasta juoda kava, tačiau vis tiek turi. Taigi, bekofeinė kava – ne išeitis. Reikėtų paieškoti kavos alternatyvų iš kitų augalų nei kavamedis, arba natūralių, stimuliuojančių ir tonizuojančių žolelių arbatos.

Tiesa, keli tyrimai pateikia priešingas išvadas, pavyzdžiui, kad reguliarus kavos vartojimas mažina riziką susirgti gerybinio prostatos išvešėjimo liga. O ja jau sergančius gelbsti padėdamas sutraukti išvešėjusį prostatos audinį. Vis dėlto, šie tyrimai yra nedidelės apimties bei trukmės, todėl kitų mokslininkų vertinami skeptiškai.

Kava ir prostatitas

Kava ir prostatitas

Kaip ir gerybinio prostatos išvešėjimo atveju, taip ir prostatito gydymui svarbu susilaikyti nuo kavos vartojimo. Tiksliau, reikėtų atsisakyti visų produktų, kurių sudėtyje yra kofeino. 

Prostatitas pasireiškia skausmingu šlapinimusi, tad kofeino dirginimo sukeliamas noras šlapintis bei dažnas šlapinimasis, nepadeda nei sveikti, nei palengvinti ligos simptomų. Gera žinia ta, kad pasveikus nuo prostatos uždegimo, vėl galima grįžti prie įprasto kavos vartojimo. 

Bloga žinia ta, kad pasikartojantys prostatitai tiesiogiai susiję su padidėjusia prostatos vėžio atsiradimo rizika. Todėl vyrai turėtų rūpintis savo sveikata, vengti nesaugių lytinių santykių, laikytis higienos ir pajutę nors menkiausius įtarimus, laiku kreiptis pagalbos į gydytojus.

Kava ir prostatos vėžys

Kava ir prostatos vėžys

Dar įdomesni tyrimai bei išvados pateikiamos, kalbant apie kavos ir prostatos vėžio išsivystymo ryšį. Harvardo universiteto, o vėliau ir Pietų Korėjos nacionalinio vėžio instituto mokslininkai atliko ilgalaikius, didelės apimties tyrimus. Jų išvados paneigė iki tol buvusias klaidingas ankstesnių tyrimų išvadas apie kavos įtaką prostatos vėžio išsivystymo rizikai. Naujausi tyrimai rodo, jog kava ne tik nedidina prostatos vėžio atsiradimo rizikos, bet ir  priešingai – riziką sumažina. 

Kava – tai ne vien kofeinas. Tai daugiau nei tūkstantis skirtingų cheminių medžiagų, iš kurių kai kurios pasižymi stipriomis antioksidacinėmis savybėmis. Kaip žinia, antioksidantai saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų poveikio bei oksidacinio streso, kurie yra svarbiausi vėžio išsivystymo veiksniai.

Harvardo universiteto mokslininkų tyrimo išvados skelbia, kad daugiau nei 6 puodelius kavos per parą išgeriantys vyrai buvo 20 proc. atsparesni prostatos vėžiui ir net 60 proc. atsparesni mirtinai prostatos vėžio formai. Išgeriantys tris kavos puodelius per dieną, riziką susirgti sumažino net 30 proc.

Tačiau kalbant apie šį tyrimą, labai svarbu atkreipti dėmesį į saugiu laikomą kavos suvartojimą. Saugus kofeino kiekis yra 400 mg per parą, o tai atitinka 4 kavos puodelius. Taigi, nepaisant galimos naudos, reikia nepamiršti sveiko proto ir kava mėgautis saikingai bei atsakingai. Besaikis kavos vartojimas gali sukelti galvos skausmą, širdies ritmo sutrikimus, nemigą, nerimą ir turėti kitos neigiamos įtakos jūsų sveikatai.

Kava ir prostata

Kava ir prostata: išvados

Taigi, kaip matome, moksliniai tyrimai apie kavos ir prostatos ryšį vieni kitiems prieštarauja. Viena vertus, yra aišku ir įrodyta, jog kofeinas dirgina šlapimo pūslę, skatina norą šlapintis, todėl nėra rekomenduojamas sergant prostatitu ar gerybiniu prostatos išvešėjimu. Kita vertus, net keletas tyrimų rodo, jog kava gali būti tiesiogiai susijusi su sumažinta prostatos vėžio išsivystymo rizika. 

Matyt, belieka pasikliauti savo sveiku protu ir, esant gydytojų rekomendacijoms, susilaikyti nuo kavos vartojimo ir ją pakeisti kitu tonizuojančiu gėrimu. O jeigu gydytojai tokių rekomendacijų nepateikia, vartoti ją saikingai ir neviršyti 3–4 puodelių per parą.

Šaltiniai:

  1. https://www.webmd.com/prostate-cancer/coffee-prevent-prostate-cancer
  2. https://www.healthline.com/health/enlarged-prostate/bph-and-caffeine
  3. https://moriondocoffee.com/blogs/news/coffee-good-prostate
  4. https://www.bensnaturalhealth.com/blog/coffee-prostate/
  5. https://www.bmj.com/company/newsroom/higher-coffee-intake-may-be-linked-to-lower-prostate-cancer-risk/
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33431520/
  7. https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/prostate-cancer-coffee-mucci-wilson/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *