Tiroksinas (T4) yra vienas pagrindinių skydliaukės gaminamų hormonų, kuris reguliuoja medžiagų apykaitą, energijos lygį ir daugelį kitų kūno funkcijų. Sutrikus tiroksino gamybai, t. y. sutrikus skydliaukės veiklai, vienas pirmųjų simptomų yra nuolatinis nuovargis, silpnumas, jėgų trūkumas. Tad daugelis žmonių tokiu atveju griebiasi kavos. Juk kava stimuliuoja, suteikia jėgų ir energijos. Simptomai užslopinami, o kas toliau? Šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip susiję tiroksinas ir kava ir atsakysime į amžiną klausimą, ar galima gerti kavą, vartojant tiroksiną papildomai.
Tiroksinas ir jo svarba mūsų gyvenime
Tiroksinas yra vienas iš dviejų skydliaukės gaminamų hormonų. Antrasis yra trijodtironinas (T3). Šie hormonai atsakingi už metabolizmą (medžiagų apykaitą) mūsų organizme, kurio metu suvartojamas maistas paverčiamas energija. Būtent T4 ir T3 nurodo organizmo ląstelėms, kiek energijos reikia suvartoti. Kai skydliaukė funkcionuoja tinkamai, šie hormonai taip pat veikia puikiai ir metabolizmo procesas veikia sklandžiai.
Deja, tačiau nemažai žmonių kenčia nuo sutrikusios skydliaukės veiklos. Būtent tiroksinas (T4 hormonas) yra svarbiausias rodiklis, nusakantis, ar skydliaukė veikia tinkamai. Jo gali būti gamina tiek per daug, tiek per mažai. Atitinkamai skiriasi ir ligos simptomai bei gydymo eiga.
Kalbant apie kava ir tiroksiną, mums aktualiausias per mažas šio hormono kiekis. Kai jo trūksta, žmogaus medžiagų apykaita sulėtėja, jam nuolat trūksta energijos, norisi daug ir ilgai miegoti, jaučiamas nuolatinis nuovargis, be to, smarkiai auga svoris.
Sulėtėjus tiroksino gamybai, yra skiriamas dirbtinis tiroksino hormonas, kuris padeda palaikyti normalią skydliaukės veiklą ir hormonų balansą.
Kaip kava veikia mūsų organizmą?
Kava, dėl joje esančio kofeino, stimuliuoja centrinę nervų sistemą, didina budrumą ir gerina fizinį bei protinį darbingumą. O būtent to labiausiai ir reikia žmogui, kurio tiroksino gamyba sumažėjusi. Tačiau pernelyg didelis kofeino vartojimas gali sukelti nemigą, nerimą, širdies plakimo sutrikimus bei kitas sveikatos problemas, kurios ir taip dažnai kamuoja skydliaukės sutrikimų turinčius žmones.
Tačiau kava – tai ne vien kofeinas. Tai ir antioksidantai, kurie saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio, mažina uždegiminius procesus organizme bei padeda išvengti kai kurių lėtinių ligų.
Tiroksinas ir kava: kaip kava veikia tiroksino įsisavinimą?
Tiroksino ir kavos santykis tampa labai svarbus tuomet, kai žmogui papildomai skiriami dirbtinio tiroksino vaistai. Papildomai vartojant tiroksiną skydliaukės ligoms gydyti, reikia laikytis tam tikrų taisyklių, kad jis kuo geriau įsisavintų. Viena iš pagrindinių – gerti tiroksiną tuščiu skrandžiu ir bent 20–30 min prieš valgį, kad maistas nesutrukdytų dirbtinio hormono įsisavinimo. O kokios taisyklės taikomos kavos vartojimui, geriant tiroksino vaistus?
Tiroksinas ir kava: absorbcijos mažinimas
Asmenims, vartojantiems tiroksiną papildomai, būtina žinoti, kad kava gali sumažinti tiroksino absorbciją dėl jos sudėtyje esančių medžiagų, kurios gali jungtis su tiroksinu ir trukdyti jo įsisavinimui žarnyne. Todėl rekomenduojama, kad tarp tiroksino vartojimo ir kavos puodelio praeitų mažiausiai vienos valandos laiko tarpas. Valanda – pakankamas laiko tarpas tiroksinui įsisavinti.
Tiroksinas ir kava: hormonų metabolizmas
Kava ne tik gali turėti įtakos tiroksino absorbcijai, tačiau taip pat gali paveikti šio hormono metabolizmą (skaidymą) kepenyse. Kofeinas bei kiti kavoje esantys komponentai gali paspartinti tiroksino ir kitų skydliaukės hormonų skaidymą, todėl vaistas gali būti nepakankamai įsisavinamas ir paskirta dozė neatitikti organizmo poreikių.
Vartojant kavą ir tiroksiną kartu, gali prireikti koreguoti tiroksino dozę: ją padidinti.
Tiroksinas ir kava: kokios išeitys kavos mėgėjams?
Geriausias patarimas, geriantiems tiroksino vaistus – atsisakyti kavos arba jos suvartojimą sumažinti iki minimumo. Tačiau kavos mėgėjai žino, jog tokio malonumo atsisakyti nėra taip paprasta. Todėl labai mėgstantiems kavą, turime kelis patarimus, kurių laikantis kava neturės tokios didelės įtakos tiroksino įsisavinimui.
Optimalus laikas vartoti tiroksiną
Kaip minėta, pagrindinė rekomendacija, tiroksiną vartoti ryte, tuščiu skrandžiu, užgeriant stikline vandens. Nuo vaisto suvartojimo iki pusryčių ar kavos puodelio, turi praeiti bent 30 min. Dar geriau, jeigu laiko tarpas tarp tiroksino ir maisto ar kavos bus valanda.
Jeigu tokio laiko tarpo išlaikyti ryte niekaip nepavyksta, galima bandyti tiroksiną gerti vakare. Tačiau nuo paskutinio valgymo turi būti praėjusios bent dvi valandos.
Dar viena alternatyva, kuria naudojasi daugelis žmonių, tiroksiną gerti 4–5 val. ryte. Kai kurie tabletę turi pasidėję prie lovos, nusistato žadintuvą arba nubunda jau iš įpročio, išgeria ir ramiai išmiega likusį laiką. Tuomet nubudę gali drąsiai pasiruošti mėgstamos kavos puodelį ir juo pradėti dieną.
Kavos vartojimo apribojimai
Suvartojamą kavos kiekį reikia stebėti ir riboti visiems, net ir visiškai sveikiems žmonėms. Tiksliau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kiek kofeino suvartojame per dieną. Optimalus kofeino kiekis (o jo yra ir arbatoje, ir šokolade, ir energiniuose gėrimuose) yra 400 mg arba 3–4 puodeliai kavos.
Asmenims, vartojantiems papildomai tiroksiną ir išgeriantiems daug kavos, patariama jos vartojimą dar labiau apriboti. Galbūt pakaktų 1–2 puodelių per dieną? Ir tik su sąlyga, jog tarp kavos ir tiroksino vartojimo praeis bent valanda.
Alternatyvūs gėrimai
Jeigu kavos gėrimas yra labiau įprotis, savotiška priklausomybė, galima apsvarstyti ir kitus variantus rytui pradėti. Galbūt verta išbandyti energijos suteikiančias žolelių arbatas be kofeino? O galbūt ryte organizmą puikiai tonizuos drungno vandens su citrina stiklinė?
Labai svarbu ir patiems sekti savo sveikatą, įsivertinti galimas kavos rizikas, stebėti, kaip įsisavinamas tiroksinas. Tuomet, pagal tai, reguliuoti kavos suvartojimą.
Kava gali būti labai naudinga
Nepamirškime, jog kava – tai ne vien kofeinas, tačiau ir antioksidantų gausa. Tad galima drąsiai teigti, jog šis gėrimas – naudingas. Kavoje esantys antioksidantai saugo ląsteles nuo oksidacinio streso bei uždegiminių procesų. Ji sumažina kai kurių lėtinių ligų riziką: pvz., Parkinsono, II tipo diabeto, netgi tam tikrų rūšių vėžio.
Ir nors kol kas tyrimų dėl kavos teigiamo poveikio skydliaukės hormonams nėra, tačiau įrodyta, kad antioksidantai saugo visas organizmo ląsteles, taigi ir skydliaukės, nuo pažeidimų.
Be to, kava skatina medžiagų apykaitą, o tai juk taip svarbu žmonėms su sulėtėjusia skydliaukės veikla, kai dėl tiroksino trūkumo sulėtėja medžiagų apykaita ir svoris auga tarsi nuo oro.
Tiroksinas ir kava: išvados
Nors yra įrodymų, kad kava gali turėti neigiamos įtakos tiroksino absorbcijai bei skaidymui organizme, tačiau saikingas bei atsakingas jos vartojimas neturėtų daryti didelės įtakos tiroksino įsisavinimui. Visais atvejais, vartojant bet kurį vaistą, būtina laikytis gydytojo nurodymų ir svarbiausių rekomendacijų.
Šaltiniai:
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31771598/
- https://barbend.com/tyrosine-benefits/
- https://www.drugs.com/drug-interactions/caffeine-with-l-tyrosine-450-0-3624-17384.html
- https://www.researchgate.net/publication/33755200
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.