Pasaulyje vis labiau perspinant skirtingoms kultūroms, persipina ir daugybė maisto bei gėrimo gaminimo tradicijų. Vienas tokių pavyzdžių – kavos gėrimo gamyba. Nors daugeliui įprasta, kad kavos gėrimas yra gaminamas maltas kavos pupeles plikant verdančiu vandeniu arba espresso verdant kavos aparato pagalba, tačiau yra ir kitoks kavos gaminimo būdas – cold brew, dar vadinama tiesiog šaltai brandinta kava. Tokiu būdu ruošiama kava pasižymi ypatingomis skonio savybėmis, švelnumu, tačiau taip pat turi nemažai kofeino, o taip pat puikiai tinka kavos gėrimams ruošti. Taigi, kaip gaminama šaltai brandinta kava, kuo ji išsiskiria iš kitų kavos gėrimų? Panagrinėkime.
Cold brew – šaltai brandintos kavos istorija ir kilmė
Tiksliai nėra žinoma, kada ir kur atsirado šaltai brandinta kava. Skirtinguose šaltiniuose minima, kad šį metodą sukurti galėjo tiek olandai, tiek japonai. Manoma, kad olandų prekybininkai iš Indonezijos šį kavos gėrimą pristatė Japonijai maždaug 1600 m. pradžioje. Tais metais olandų prekybininkai laivu išplaukė į Indoneziją, o plaukdami atrado kavos gaminimo būdą, kai kavos pupelės ilgą laiką buvo mirkomos vandenyje. Toks kavos gėrimo gamybos būdas tarp olandų buvo populiarus būtent todėl, kad gamybos procesui nereikalinga šiluma, o gautas gėrimas buvo kavos koncentratas, kurį galima skiesti vandeniu. Toks gėrimas puikiai tiko jūreiviams ilgų kelionių metu.
Kiek anksčiau japonai jau buvo susipažinę bei taikė cold brew metodą, tad visai nenuostabu, kad jie greitai perėmė ir ėmė šaltai brandinti kavą. Tiesa, seniausias randamas dokumentas, kuriame aprašomas šaltai brandintos kavos metodas yra vadinamas „Kioto“ dėl gėrimo populiarumo Kioto mieste, Japonijoje. Japonai valandų valandas brandindavo kavos pupeles, iš jų išgaudami kiekvieną skonio natą. Jie net išrado elegantiškus aparatus, skirtus tiek kavai brandinti, tiek sukurti viešą reginį iš paslapties ir stebuklo, supančio šalto brandinimo procesą: jie leisdavo kiekvienam vandens lašeliui nuvarvėti žemyn ir prasiskverbti pro kavos tirščius, o šis procesas buvo matomas kitiems.
Nors tiksli šios kavos kilmė nėra žinoma, tik numanoma, tačiau tai – svarbus kavos gamybos pokytis. Šaltai brandintos kavos koncentratas yra kitokio skonio nei plikyta karštu vandeniu kava, tad jį galima skiesti ruošiant kitus kavos gėrimus, naudoti ilgos trukmės kelionėse. Randama nemažai dokumentuotų atvejų, kai šalto brandinimo kava buvo naudojama kaip karinio maisto davinio dalis.
Ilgainiui šalto brandinimo kava išplito po visą pasaulį įvairių prekybinių bei kultūrinių mainų keliais, o galiausiai tai išaugo į didelį šio gėrimo populiarumą šiandien.
Cold brew populiarumas JAV
Nors gali atrodyti, kad šaltai brandinta kava – gana naujas gėrimas, tačiau tai tiesiog naujai atrastas kavos gėrimas. Prireikė laiko, kol ši kava, išpopuliarėjusi Olandijoje bei Japonijoje, tapo populiari ir JAV. Dėl cold brew populiarumo Amerikoje būtų galima dėkoti Toddui Simpsonui, kuris 1960-aisiais ėmė eksperimentuoti su kavos ruošimo metodais, naudojant šaltą vandenį. Šis vyras net specialiai sukūrė kavos gaminimo aparatą, skirtą ruošti šaltai brandintą kavą.
Nuo maždaug 2010 m. šiuo metodu gaminamos kavos buvo galima rasti beveik visose kavinėse, o dar labiau ji išpopuliarėjo tuomet, kai tokios kavinės kaip „Starbucks“ bei „Dunkin Donuts“ įtraukė ją į savo gėrimų meniu. Štai tada šios kavos populiarumas dar labiau šoko į viršų, o 2017 m. JAV kavos pardavimo rodikliai šoktelėjo net 370 procentų.
Kuo cold brew skiriasi nuo įprastos kavos?
Cold brew kava unikali tuo, kad jos gamybai reikia tik maltų kavos pupelių bei šalto vandens. Tai nėra tiesiog ledinė kava, kuri patiekiama su ledo gabalėliais. Šaltai brandinta kava pasižymi švelniu bei saldžiu skoniu, neturinčiu rūgštelės. Ši kava puikiai tinka ruošti kavos gėrimus su karvės ar augaliniu pienu, gaminti kavos kokteilius.
Kadangi gamybos procese nenaudojamas karštas vanduo, gėrimas neturi rūgšties, kuri ši susidaro būtent dėl karšto vandens poveikio kavos pupelėms. Nepaisant skirtingos gaminimo technologijos, šaltai brandinta kava išlaiko visus įprastus kavos privalumus.
Na, o gaminamas šis gėrimas labai paprastai: stambiai maltos kavos pupelės yra mirkomos šaltame vandenyje kuo ilgiau – mažiausiai 12 valandų. Tuomet gėrimas perkošiamas per filtrą ir gaunamas kavos koncentratas, kurį galima skiesti vandeniu ar naudoti kitų kavos gėrimų gamybai.
Kodėl šaltai brandinta kava taip išpopuliarėjo?
Užtruko, kol šis gėrimas tapo populiarus. Nors jo gamyba atrasta jau seniai, tačiau tik maždaug 2000 metais cold brew kava tapo madingu gėrimu. Viena iš atsiradusio populiarumo priežasčių buvo tai, kad kavinės šią kavą ėmė siūlyti kaip alternatyvą įprastai gaminamai kavai. Šios kavinės eksperimentavo su skirtingais gaminimo būdais, skoniais, receptūromis, tokiu būdu sukurdamos daugybę šaltai brandintos kavos variantų.
Kita populiarumo priežastis – tai šaltai brandinamos kavos nauda sveikatai. Dėl to, kad ši kava neturi rūgšties, skrandis yra lengviau veikiamas, gerokai rečiau sukeliamas refliuksas. Beje, yra tyrimų, rodančių, kad tokiu būdu ruošiamoje kavoje yra gerokai daugiau antioksidantų, kurie svarbūs kovojant su ligomis.
Žinoma, prie populiarumo prisideda ir šios kavos universalumas. Kadangi tai – kavos koncentratas, jis gali būti naudojamas kaip kitų kavos gėrimų ar kokteilių ingredientas. Na, o dėl ypatingo – švelnaus – skonio šis gėrimas yra labai mėgstamas baristų.
Na ir galiausiai – prie populiarumo tikrai prisidėjo ir gamybos lengvumas. Šiam gėrimui nereikia specialios įrangos, o pasigaminti jį namuose gali tikrai kiekvienas kavos mėgėjas.
Kaip namuose pasigaminti šaltai brandintą kavą?
Nors pavadinimas sufleruoja, kad kavą reikės brandinti, tačiau iš tiesų nieko sudėtingo daryti nereikės. Jums tereikės sandaraus indo, šalto vandens, maltų kavos pupelių, šaldytuvo, o svarbiausia – kantrybės, kad pasigamintumėte šį puikų gėrimą.
Ingredientai:
- 1 puodelis stambaus malimo kavos pupelių
- 4 puodeliai šalto vandens
Taip pat reikės:
- didelio sandariai uždaromo indo
- smulkaus tinklelio sietelio ar marlės
Į sandarų indą suberkite maltą kavą, ją užpilkite šaltu vandeniu ir viską gerai išmaišykite. Tuomet indą uždenkite ir palikite šaldytuve 12-24 valandoms. Praėjus nurodytam laikui, gautą gėrimą perkoškite į švarų indą. Štai ir viskas – turite šaltai brandintą kavos koncentratą, kurį galite skiesti tiesiog vandeniu ar naudoti kavos bei kitiems kokteiliams.
Naudingi patarimai:
- Tam, kad išvengtumėte kavos kartumo, reikėtų naudoti stambesnio malimo pupeles.
- Kuo ilgiau brandinsite, tuo stipresnio kavos skonio gėrimą turėsite.
- Paruoštą gėrimą iki savaitės galite laikyti šaldytuve.
Pabaigai
Kaip jau supratote, šio gėrimo gamyba tikrai paprasta ir nereikalauja nei specifinės įrangos, nei didelių žinių. Svarbiausia apsišarvuoti kantrybe, o tuomet – skanauti gautą gėrimą. Beje, šis gėrimas puikiai dera ne tik su pienu, tačiau ir su sirupais, pavyzdžiui, slyvų, kokosų, riešutų. Gaminkite, eksperimentuokite bei mėgaukitės!
Skanaus!
Šaltiniai:
https://bakedbrewedbeautiful.com/cold-brew-origin/
https://eldoradocoffee.com/blogs/news/history-of-cold–brew-coffee
https://www.drinktrade.com/blogs/education/cold-brew-coffee-history
https://beannbeancoffee.com/blogs/beansider/history-of-cold-brew
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.