Šurmuliuojant kalėdinei nuotaikai, mugėse ieškome dovanų artimiesiems, kartu leidžiame laiką bei mėgaujamės ypatingais skanėstais ar gėrimais. Didelį indėlį tokiai šventinei dvasiai palaikyti turi ir kalėdinė kava, kurią galima ne tik vartoti, bet ir dovanoti. Kalėdinės kavos samprata pasaulyje labai skiriasi, todėl paanalizuosime, kaip šis gėrimas ruošiamas skirtinguose žmonijos kampeliuose ir kokios sudėtinės dalys dažniausiai į jį įeina.
Kas yra kalėdinė kava?
Kalėdinė kava yra specialiai šventiniam laikotarpiui paruoštas kavos gėrimas arba kavos pupelių mišinys, dažnai praturtintas prieskoniais ir skoniais. Ji skirta sukurti šiltą ir jaukią šventinę atmosferą. Kalėdinė kava gali būti tiek parduotuvėse įsigyjamas produktas (specialios kavos pupelės ar maltos kavos mišiniai), tiek kavos gėrimas, ruošiamas namuose ar kavinėse. Šis gėrimas kartu apibūdina ir malonų ritualą, leidžiantį pasimėgauti šventine nuotaika su artimaisiais arba tiesiog sušildantis šaltą žiemos dieną.
Kalėdinė kava dažniausiai neapsieina be įvairių prieskonių, tokių kaip cinamonas, kardamonas, gvazdikėliai, muskatas, imbieras arba anyžiai. Papildomą skonį suteikia ir tipiški kalėdiški pagardai: apelsinų žievelė, vanilė, šokoladas, karamelė, medus ar net pipirmėtės. Šventiškumo įspūdį sustiprina šilkinė puta, plaktos grietinėlės „bokšteliai“ ir kreminis skonis. Be abejo, labai svarbus ir kavos dekoras, kuris apima tarkuotą šokoladą ar drožles, cukraus lazdeles, zefyriukus, plaktą grietinėlę ar kitus šventinius elementus. O kas gi suteiks daugiau kalėdinės nuotaikos, jeigu ne specialiai papuoštas kavos puodelio dizainas su kalėdiniais atributais?
Kaip gimė kalėdinė kava?
Kalėdinės kavos tradicija yra glaudžiai susijusi su dviejų svarbių elementų – kavos ir šventinių prieskonių – istorine sklaida po pasaulį. Nors pati idėja gardinti kavą prieskoniais ir kitais skoniais galėjo kilti iš įvairių kultūrų, šiuolaikinė kalėdinė kava įgavo savo formą per pastaruosius šimtmečius, kai šventės tapo labiau susijusios su malonumais ir vaišėmis, o ne vien tik prabangos atributu.
Europoje kava tapo prieinama XVII amžiuje, todėl nuo tada žmonės pradėjo eksperimentuoti, gardindami ją šventiškais prieskoniais. Ilgainiui kavos maišymas su prieskoniais tapo įprasta švenčių tradicija. Kalėdinė kava įgijo savo poziciją kaip šventės atributas XX amžiuje, kai suklestėjo kavos kultūra. Šventiniu laikotarpiu žmonės pradėjo kurti specialius kavos receptus, kad sukurtų jaukumo ir šilumos jausmą šaltomis žiemos dienomis.
Maždaug 1970–1980 metais kavos pramonė pradėjo siūlyti kalėdinės tematikos produktus: aromatizuotas pupeles, maltą kavą su cinamonu ir šventinius kavos mišinius. Tai padėjo išplisti idėjai, kad šventės yra puikus metas mėgautis ypatingomis kavos rūšimis. Ir tik 1990–2000 metais populiariausi kavos tinklai pradėjo kurti šventinius kavos gėrimus, kurie tapo ir socialiniu reiškiniu.
Kaip kalėdinę kavą gaminama europiečiai?
Europiečiai skirtingai įsivaizduoja kalėdinę kavą, nes kiekviena kultūra mėgsta papildyti šventinį kavos gėrimą populiariais šioje šalyje naudojamais ingredientais. Štai keli pavyzdžiai:
- Skandinavijoje kalėdinė kava dažnai būna pagardinta įvairiais prieskoniais (kardamonu, cinamonu, imbieru ir gvazdikėliais). Europos Šiaurės šalių gyventojai nepraleidžia progos tokią kavą pagardinti ir šlakeliu alkoholio, pavyzdžiui, skandinavišku glintveinu, karštu vynu, likeriu.
- Tuo tarpu Vokietijoje labai populiari kava su kiaušinio likeriu („Eierlikör Kaffee“), kuri būna dažnai papildyta plakta grietinėle. Šioje šalyje kalėdinių mugių metu siūloma paragauti kavos su cinamonu, imbieru ir cukruotais apelsinų gabaliukais.
- Kavos gėrimo etiketo guru laikoma Italija „neišsišoka“ įmantriais gėrimais, todėl espresso kavą per kalėdinį laikotarpį pagardina trupučiu Amaretto ar šokolado likerio bei papuošia migdolų drožlėmis ar tarkuotu šokoladu. Taip pat italai kavą geria kartu su kalėdiniais kepiniais, tokiais kaip tradiciniu panettone ar pandoro pyragu.
- Gana panašiai kalėdinę kava pagardina ir prancūzai, ją ruošiant su šlakeliu konjako arba apelsinų likerio, o kartais net su karštu pienu ir medumi. Prancūzai tai pat mėgsta pridėti šokolado trupinių ar karamelizuoto cukraus.
- Lietuviai savo tradicinės kalėdinės kavos neturi, nes švenčių metu gėrimų vietą užimdavo aguonų pienas ar vaistažolių arbatos. Tačiau niekas nedraudžia paeksperimentuoti naudojant lietuvišką kultūrinį ir kulinarinį paveldą atspindinčius ingredientus ir susikurti savo šalies kavą. Idėjoms pasisemti galima susikurti tokią kalėdinę kavą, kuri atitiktų lietuviškas tradicijas, pavyzdžiui, kavą ruošti su šlakeliu spanguolių sirupo, aguonpieniu, džiovintais vaisiais, midumi.
Ar kalėdinės kavos ruošimo papročiai skiriasi kitose pasaulio šalys?
Kalėdinės kavos tradicijos skirtinguose pasaulio kraštuose skiriasi priklausomai nuo vietinių kultūrų, įpročių ir ingredientų prieinamumo. Kiekviena šalis savaip įkvepia šį šventinį gėrimą, derindama vietinius skonius su šventinio laikotarpio dvasia. Štai keletas pavyzdžių:
- Jungtinėse Amerikos Valstijose itin populiarus kalėdinis gėrimas yra moliūgų pyrago latė (angl. Pumpkin spice latte). Tai kavos gėrimas su moliūgų prieskoniais, kuris vartojamas jau nuo rudens, o Kalėdoms transformuojamas į gėrimus su pipirmėtės sirupu, karamelės užuominomis ir plakta grietinėle. Pridėjus šokolado ir imbiero sausainių trupinių, sukuriamas dar intensyvesnis šventinis efektas.
- Kanadiečiai kalėdinę kavą dažnai gardina klevų sirupu arba grietinėle su šiek tiek muskato ir cinamono.
- Meksikoje dominuoja kalėdinė kava „café de olla“, kuri tradiciškai verdama moliniame puode. Čia kava ruošiama su vietiniais ingredientais cinamonu ir nerafinuotu cukranendrių cukrumi piloncillo, o gėrimas dažnai patiekiamas su tradiciniais kukurūzų lukštuose virtais saldumynais tamalėmis.
- Pietų Amerikoje kalėdinė kava ruošiama kukliau. Pavyzdžiui, Kolumbijoje kavai ruošti naudojamos šviežios, vietinės kavos pupelės bei pagardinama cinamonu ir cukranendrių cukrumi panela. Brazilai savo kalėdinę kavą paskanina sutirštintu pienu ir imbieru, sukuriant kremingą ir saldų skonį.
- Kiek kitaip kalėdinė kava patiekiama Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Šioje zonoje Kalėdos švenčiamos, kai jau būna įsibėgėjusi vasara, todėl šventiniu laikotarpiu vartojama šalta kava (Iced coffee). Šis gėrimas gaminamas su vaniliniais ledais, šokolado sirupu ir šlakeliu karamelės.
- Dar įdomesnes kalėdinės kavos tradicijos liečia Etiopijos kultūrą. Čia Kalėdos švenčiamos geriant specialią kavą, kuri ruošiama tradiciniu būdu, naudojant molinį puodą. Etiopijoje svarbiau ne pats gėrimas, o tradicinė kavos ceremonija, apimanti smilkalų deginimą, specialų dekoravimą šventinei progai, tarpusavio bendravimą ir maisto dalijimosi kultūrą.
Kalėdinės kavos variantai
Pasiruošti kalėdinę kavą didelės išmonės nereikia. Netgi neprireiks pakeisti savo mėgstamos kavos gėrimo rūšies ar kavos paruošimo būdo, nes kalėdine kava gali būti apibūdinamas įprastas gėrimas su tam tikrais „patobulinimais“. Pateikiame kelis populiarius kalėdinės kavos pavyzdžius:
- Kalėdinę latte atitiks puodelis espresso kavos su pienu ir prieskoniais, padekoruojant plakta grietinėle ir cinamonu.
- Kalėdiniu gėrimu laikomas ir prieskoninis kapučinas (spiced cappuccino), kuris įprastai gaminamas klasikinį kapučiną pagardinant kardamonu ar gvazdikėliais.
- Kalėdinė moka (Caffe mocha) yra šokolado ir kavos derinys su šventiniu aromatu.
- JAV populiari išskirtinė moliūgų pyrago latė ruošiama espresso papildant moliūgų tyre, klasikiniu prieskonių mišiniu, pienu, cukrumi, grietinėle ir pabarstais.
- Imbierinio sausainio latė ruošiama espresso kavos pagrindu, panaudojant skoniui pieną imbierinių sausainių sirupą ar tapačius prieskonius bei papuošiant imbierinių sausainių trupiniais ir grietinėle.
- Dar vienas dėmesio vertas receptas yra mėtinė moka (Mint Mocha), praturtinta pipirmėčių sirupu ar ekstraktu bei šokolado/kakavos milteliais.
- Na ir sau lygių sau neturi vanilinė kava su zefyriukais, ruošiama iš espresso, vanilės sirupo, šilto pieno, mažų zefyriukų ir šokolado pabarstukų.
Kalėdinė kava kaip dovana
Prekyboje taip pat galima rasti kalėdiškai paskanintų, jau paruoštų ir specialiai aromatizuotų kavos pupelių, kurios puikiai tinka dovanai. Kai kurios kavos būna papildytos šventiniais prieskoniais, o tam tikros rūšies pupelės pačios „iš savęs“ jau pasižymi Kalėdoms būdingomis skonio natomis, pavyzdžiui, saldžia karamele, juoduoju šokoladu, riešutų, saldainiukų prieskoniu. Ši kava iš aromatizuotų kavos pupelių ruošiama taip pat, kaip įprasta juoda kava – užplikant vandeniu sumaltas pupeles.
Šaltiniai:
https://www.nationwidecoffee.co.uk/news/christmas-coffee-traditions-around-the-world
https://www.kabioca.com/en/christmas-coffee-traditions-around-the-world/
https://grounds4cause.com/blogs/all-things-coffee/christmas-coffee-traditions-from-south-america-to-scandinavia
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.