Skip to content

Grybų kava – stebinanti išskirtinumu, savybėmis ir nauda. Kaip jos pasigaminti ir iš lietuviškų miško gėrybių?

Grybų kava

Daugelis tikriausiai pagalvoja, kad grybų kava neturėtų būti gardi, nes ingredientai tokiam gėrimui kiek netikėti. Vis dėlto, tokiai kavai dažniausiai naudojami kitokie grybai (pavyzdžiui, čaga, Reishi), kurie gėrimui suteikia ir malonų išskirtinį skonį, ir papildomą naudą sveikatai. Nors tradiciškai naudojami vaistinių grybų ekstraktai ir milteliai, grybų kavos galite išbandyti pasigaminti ir iš įprastų (arba nevisai) Lietuvos miškuose sutinkamų grybų. Tad nustebinkite save ypatingu gėrimo skoniu bei itin paprastu grybų kavos pagaminamu.

Kas yra grybų kava ir kokios jos savybės?

Grybų kava yra gėrimas arba kavos pakaitalas, pagamintas iš grybų ekstraktų, dažnai sumaišytų su įprasta kava arba naudojant kavos alternatyvas be kofeino. Ši kava yra specialiai pagamintas gėrimas, kuris pasižymi švelnesniu skoniu ir dažnai turi mažesnį kofeino kiekį arba visai jo neturi. Neryškios grybų skonio ir aromato natos leidžia suprasti, kokį gėrimą vartojate, bet tai visiškai netrukdo mėgautis grybų kava. Ji turi subtilų, šiek tiek žemišką skonį, tačiau įmaišytos kavos pupelės arba cikorijos šaknys labiau primena tradicinę kavą.

Grybų kava yra kelių ingredientų mišinys, susidedantis iš įvairių grybų ekstrakto ar miltelių bei maltos įprastos, mėgstamos kavos. Žinoma, kavos bazę sudaro maltos kavos pupelės pavyzdžiui, Arabikos, arba augalinių kavos milteliai, kad gėrimas turėtų būdingą aromatą, spalvą, skonį. Tuo tarpu įvairių grybų ekstraktai naudojami kavos skoniui ir maistingumui papildyti.

Grybų kava

Kokie grybai sudaro įprastą grybų kavą?

Grybų kava tradiciškai apima gerai žinomus vaistinius grybus, o tai yra:

  • Reishi arba tikrinis blizgutis (Ganoderma lucidum) – žinomas dėl savo imuninę sistemą stiprinančių savybių.
  • Beržo grybas čaga (chaga) arba moksliškai vadinamas įžulnusis skylenis (Inonotus obliquus) – turtingas antioksidantų, palaiko imuninę sistemą ir kovoja su uždegimais.
  • Liūto karčiai (Hericium erinaceus) – padeda stiprinti smegenų veiklą, gerina atmintį ir koncentraciją.
  • Kordicepsas (Cordyceps) – suteikia energijos ir palaiko ištvermę.

Rečiau į šių ekstraktų ar grybų kavos sudėtį įeina ir kiti grybai:

  • Maitake arba kuokštinė grifolė (Grifola frondosa), kuri valdo diabetą, mažina aukštą kraujospūdį ir nepageidaujamo cholesterolio kiekį.
  • Šitake vadinamas valgomasis dantenis (Lentinula edodes) turi gydomųjų savybių, įskaitant imuninės sistemos stiprinimą, o kavai suteikia švelnų, malonų skonį.
  • Karališkasis trimitas (Pleurotus eryngii) atlieka cholesterolio mažinimo ir imuniteto stiprinimo funkcijas.
  • Kreivabudės (Pleurotus ostreatus) arba austrių grybai prisideda prie natūralios imuninės sistemos gynybos.

Be jau minėtųjų grybų, kavai naudoti galima ir kitus Lietuvos miškuose randamus grybus. Nors ne visi jie turi vaistinių savybių, bet kas neleidžia jais patobulinti savo kavą? Štai kokie grybai gali keliauti į kavos puodelį:

  • Beržinis pintenis (Fomitopsis betulina) – tai gana įprastas grybas, augantis ant beržų kamienų. Jo ekstraktas tradiciškai buvo naudojamas kaip vaistas. Pintenis gali būti naudojamas kaip alternatyva čagai dėl panašių savybių, jis taip pat stimuliuoja imuninę sistemą.
  • Kietoji kempinė (Phellinus igniarius) – žinomas grybas, kuris panašus į čagą ir dažnai randamas miškuose ant medžių kamienų. Jis turi antioksidantų ir imunostimuliuojančių savybių. Gaminamas nuovirų forma arba sumalamas į miltelius.
  • Skėtinės žvynabudės (Macrolepiota procera) – žvynabudės turi riešutinį skonį, kuris gali būti įdomus priedas kavai, nors gydomųjų savybių turi mažiau nei vaistiniai grybai.
  • Pievagrybiai  (Agaricus)nėra laikomi vaistiniais grybais, tačiau kavai prideda švelnaus skonio ir maistingųjų medžiagų, be to, yra lengvai randami ar auginami.
  • Voveraitės (Cantharellus cibarius) – nors voveraitės nėra tradiciškai naudojamos kavos gamybai, jos pasižymi subtiliu žemišku skoniu ir aromatu. Šiuos grybus lietuviai labai mėgsta, jų aptinkama labai gausiai, todėl sudžiovinti voveraičių milteliai gali būti naudojami ir kavai.
Grybų kava

Grybų kavos nauda sveikatai

Grybų kava dažnai reklamuojama kaip sveikesnė alternatyva įprastai kavai dėl savo sudėtyje esančių adaptogenų – medžiagų, kurios padeda organizmui prisitaikyti prie streso. Šis gėrimas gali mažinti kofeino suvartojimą, nes grybų ekstraktai suteikia energijos ir žvalumo, nepaveikdami nervų sistemos taip stipriai kaip įprasta kava. Be to, vaistiniai grybai žinomi dėl savo antioksidacinių ir priešuždegiminių savybių. Labiausiai grybų kavos naudą atliepia panaudojama grybų įvairovė gėrime bei jų kiekio santykis su malta kava.

Kadangi patikimų ir konkrečių mokslinių grybų kavos tyrimų dar nėra, belieka daryti prielaidą, kad toks gėrimas naudingas dėl pačių vaistinių grybų panaudojimo. Tikėtina, kad ši kava bus naudinga šiais atvejais:

  • Stiprina imuninę sistemą. Reishi, čagos ir liūto karčių sudėtyje yra biologiškai aktyvių junginių, tokių kaip polifenoliai, polisacharidai ir antioksidantai, kurie padeda stiprinti imuninę sistemą. Šie junginiai gali sumažinti oksidacinį stresą ir apsaugoti nuo ląstelių pažeidimų, todėl gali sumažinti tokių ligų, kaip vėžys ir širdies ligos, riziką.
  • Streso mažinimas. Daugelis grybų, naudojamų grybų kavai, priskiriami adaptogenams. Šie junginiai padeda reguliuoti organizmo reakciją į stresą, subalansuodami kortizolio kiekį, o tai gali pagerinti bendrą atsparumą stresui.
  • Geresnė virškinimo sistemos sveikata. Tam tikri grybai, pavyzdžiui, turintys daug beta gliukanų polisacharidų, veikia kaip prebiotikai, kurie palaiko sveikas žarnyno bakterijas. Tai gali sustiprinti žarnyno sveikatą ir pagerinti virškinimą.
  • Kepenų sveikatos palaikymas. Reishi grybai ypač padeda kepenų funkcijai, nes skatina detoksikaciją ir mažina kepenų uždegimą. Tai gali užkirsti kelią kepenų ligoms.
  • Mažesnis kofeino kiekis. Grybų kavoje paprastai yra mažiau kofeino nei įprastoje kavoje, o tai padeda sumažinti šalutinį kofeino poveikį, pavyzdžiui, nerimą, nemigą ir drebulį, ir kartu suteikia lengvą energijos pliūpsnį.
Grybų kava

Kaip ruošiama grybų kava?

Labai paprasta grybų kavos įsigyti įvairiose prekybos vietose ir internete. Tokiame produkte dažniausiai jau būna sumaišytos maltos kavos pupelės, grybų ekstraktai, kartais papildoma saldikliais ar kitais vertingais preparatais (ginkmedžio, auksinės šaknies, ženšenio ekstraktais). Tokiu atveju ruošiant kavą belieka vadovautis nurodymais ant pakuotės.

Kita situacija, kai grybų norite pasiruošti patys. Juos reikia standartiškai išdžiovinti, vėliau sumalti į smulkius miltelius naudojant kavos malūnėlį ar maisto smulkintuvą. Norint pasilengvinti šią užduotį, galite įsigyti jau paruoštus grybų miltelius. Tokie milteliai suteikia intensyvesnio poskonio kavai. Ruošiant kavą naudokite grybų miltelių ir maltos kavos santykiu 1:1, šį mišinį virkite įprastai per kavos aparatą ar prancūzišką presą.

Švelnesnį skonį suteikia grybų ekstraktai, kuriuos pasigaminti galima taip: virkite džiovintus grybus karštame vandenyje 20–30 minučių, ekstraktą perkoškite. Naudokite ketvirtadalį puodelio šio ekstrakto kaip pagrindą kavos gėrimui.

Šildanti grybų Late su prieskoniais

Grybai gali papildyti įprastos latės skonį, o prieskoniai suteiks šildantį efektą. Taip sukuriama sodri, prieskoniais pagardinta grybų latė, kuri sustiprina ir skonį, ir naudą sveikatai!

Sudedamosios dalys:

  • 1 valgomasis šaukštelis liūto karčių arba čagos grybų miltelių
  • 1 šaukštelis tirpios kavos arba paruoštos espresso kavos
  • ½ šaukštelio cinamono
  • ¼ šaukštelio kardamono
  • ¼ šaukštelio muskato riešuto
  • 1 puodelis migdolų arba avižų pieno
  • 1 šaukštelis klevų sirupo (neprivaloma)
  • 1 šaukštelis kokosų aliejaus (nebūtina)

Ruošimas:

  1. Puode pašildykite pieną.
  2. Į puodelį suberkite grybų miltelius, prieskonius ir tirpią kavą.
  3. Jei norite, galite pieną suplakti. Tuomet jį supilkite į puodelį ir gerai išmaišykite.
  4. Sumaišykite su kokosų aliejumi, kad būtų kreminės konsistencijos. Jei pageidaujate, įpilkite klevų sirupo, kad būtų saldžiau.
Grybų kava

Grybų kavos šalutinis poveikis

Grybų kava paprastai laikoma saugia, tačiau kai kurie šalutiniai poveikiai gali pasireikšti šiais bruožais:

  • Virškinimo problemos. Tam tikri grybai (ypač tie, kuriuose yra daug sacharidų) gali sukelti pilvo pūtimą ar dujų kaupimąsi. Ypač turėtų susimąstyti tie asmenys, kurių virškinimo traktas bei inkstai yra jautrūs.
  • Alerginės reakcijos. Grybams alergiški žmonės turėtų vengti grybų kavos.
  • Vaistų sąveika. Grybai, tokie kaip reiši, gali skystinti kraują, todėl jei vartojate kraują skystinančius vaistus, patariama būti atsargiems.
  • Mažesnė stimuliacija. Besitikintiems didelio energijos antplūdžio po išgertos grybų kavos puodelio turėtų šiek tiek nusivilti, nes dėl mažesnio kofeino kiekio kai kurie gali patirti mažiau stimuliacijos.
  • Kofeino poveikis. Jei nesate pripratę prie kofeino, kavos pupelėse esanti ši medžiaga gali sukelti drebulį, greitą širdies plakimą, galvos skausmą ir miego sutrikimus.

Šaltiniai:
https://www.verywellhealth.com/mushroom-coffee-benefits-8361855
https://blog.trumeta.com/how-to-make-mushroom-coffee/
https://www.medicaldaily.com/truth-about-mushroom-coffee-are-there-any-health-benefits-side-effects-470437
https://www.webmd.com/diet/mushroom-coffee-healthbenefits
https://draxe.com/nutrition/mushroom-coffee/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *