Skip to content

Guaranos kava – stipresnis stimuliuojantis poveikis net už espresso. Nauda ir pavojai

Guaranos kava – stipresnis stimuliuojantis poveikis net už espresso. Nauda ir pavojai

Guaranos kava – tai gėrimas, pagamintas iš egzotiškos gvaraninės paulinijos sėklų miltelių. Apskritai guarana garsėja dideliu kofeino kiekiu, todėl tokios kavos intensyvumas viršija įprastą espresso. Dėl įvairių medžiagų guaranos kavos gėrimai naudingi suteikiant energijos, pagerinant koncentraciją ir nuotaiką, papildant organizmą antioksidantais. Tačiau reikia paminėti ir kitą medalio pusę, kodėl ją svarbu vartoti saikingai. Susipažinkite artimiau, kas tai yra guaranos kava, kaip ji ruošiama, kuo ji gali būti naudinga ar žalinga.

Gvaraninė paulinija – intensyvios guaranos kavos šaltinis

Egzotiškoji Amazonės atogrąžų miškų sapindinių šeimos (Sapindaceae) daugiametė liana – gvaraninė paulinija (Paullinia cupana) yra augalas, kurio sėklos panaudojamos guaranos kavai ruošti. Gvaraninė paulinija turi tamsiai žalius bei blizgius, sudėtinius lapus, žydi smulkiais, kvapniais, baltais arba gelsvais žiedais, kurie auga grupėmis. Po žydėjimo susidaro rutuliški raudonos, geltonos ar oranžinės spalvos vaisiai, kurie bręsdami vėliau atsiveria, atskleidžiant juose esančias tamsias, blizgias ir gana dideles sėklas, primenančias „baisuokliškas“ akis.

Natūraliu augalo augimo arealu gali pasidžiaugti Pietų Amerikos atogrąžų miškų gyventojai, brazilai, venesualiečiai, kolumbiečiai, Peru gyventojai. Kitų šalių žmonės (taip pat ir lietuviai) turi tenkintis tik augalo vaizdais internete ir tam tikrais gvaraninės paulinijos sėklų produktais: milteliais, ekstraktais, kava, arbata ar papildais.

Gvaraninė paulinija

Kas yra guaranos kava?

Guaranos kava – tai gėrimas, pagamintas iš įspūdingu kofeino kiekiu pagarsėjusių guaranos sėklų. Ši kava turi unikalų skonį, spalvą ir aromatą, skirtingai nei tradicinė kava. Pavyzdžiui, jai būdingas kartumas, kuris atsiranda dėl didelio taninų kiekio. Taip pat išskiriami žemės tonai su subtiliais riešutų ar vaisių atspalviais. Kai kurie vartotojai pastebi, kad guaranos kava yra švelnesnė nei tradicinė kava, nors tai priklauso nuo ruošimo metodo ir naudojamų ingredientų.

Guaranos kava dažnai turi tamsiai rudą arba net juodą spalvą, priklausomai nuo to, kaip ji buvo ruošiama. Vadinasi, ją gana sunku atskirti nuo tradicinės kavos. Pauostę guaranos kavos, jaustumėte stiprų, intensyvų aromatą, dažnai apibūdinamą kaip žemišką ir riešutinį.

Kofeino kiekis guaranos kavos puodelyje

Guarana yra žinoma dėl savo didelio kofeino kiekio, kuris gali būti dvigubai didesnis nei kavos pupelėse. Tyrimai rodo, kad guaranos sėklos turi sukaupusios apie 2–8 % kofeino, kai tuo tarpu kavos pupelėse esti apie 1–3 % šios medžiagos. Jei kalbėtume apie paruoštą kavą, mokslininkai išsiaiškino, jog guaranos kava gali turėti apie 5,3 % kofeino, kai espresso kavoje yra apie 0,21 % šio junginio. Dažniausiai 100 ml guaranos kavos gėrimo turi apie 30–50 mg kofeino, t. y. perpus mažiau, nei tokio pat kiekio tradicinės kavos. Vis dėl to, šį kiekį galima lengvai padidinti pasirenkant atitinkamą kavos paruošimo būdą ar pridedant guaranos miltelių kiekio gėrimui ruošti.

Guaranos kavos nauda

Guaranos kava yra žinoma dėl daugybės sveikatos naudų, kurias patvirtina įvairūs moksliniai tyrimai. Pagrindinės naudos susijusios su priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu, kuris gali būti naudingas kovojant su lėtinėmis uždegiminėmis ligomis. Kitas būdingas savybes suteikia ir kofeinas.

  • Stiprus antioksidantas. Guaranos sėklose yra daug antioksidantų, tokių kaip katechinai ir taninai, kurie padeda neutralizuoti laisvuosius radikalus ir sumažinti oksidacinį stresą, taip prisidedant prie lėtinių ligų, tokių kaip vėžys ir širdies ligos, prevencijos.
  • Fizinės ištvermės gerinimas. Tyrimai rodo, kad kofeinas guaranos gėrime gali padėti pagerinti fizinę ištvermę, padidindamas energijos lygį ir atidedantis nuovargį, kas ypač naudinga ir aktualu sportininkams.
  • Kognityvinės funkcijos gerinimas. Guaranos vartojimas gali pagerinti atmintį ir koncentraciją. Moksliniai tyrimai parodė, kad guaranos ekstraktas gali padidinti kognityvinį našumą, ypač jauniems suaugusiems.
  • Nuotaikos pagerinimas ir streso mažinimas. Kofeinas gali padėti išlaisvinti neurotransmiterius, tokius kaip dopaminas ir serotoninas, kurie reguliuoja nuotaiką. Guaranos vartojimas gali sumažinti nuovargio jausmą ir pagerinti bendrai emocinę būseną.
  • Virškinimo sistemos palaikymas. Guarana gali padėti skatinti virškinimą ir palengvinti kai kuriuos virškinimo sutrikimus, taip pat turi astringentinių savybių, kurios gali padėti sumažinti viduriavimą.
Guaranos kava. Guaranos sėklos. Guaranos milteliai

Kaip ir iš ko pasigaminti guaranos kavos?

Greičiausiai kalbėdami apie guaranos produktus, geriausiai turėtų būti žinomi guaranos milteliai, kurie gaunami sudžiovinus ir sumalus augalo gvaraninės paulinijos sėklas. Miltelius galima nesunkiai įsigyti internetu ir naudoti ne tik kaip papildą mityboje, bet atitinkamai pasiruošti ir guaranos kavos. Jeigu jums mielesnis būdas augalo sėklų užsiauginti patiems, toks variantas neišdegs, nes paulinija auga tik atogrąžose ir mūsų krašte jai palaikyti sąlygų praktiškai neįmanoma.

Dėl didelio kofeino kiekio guaranos miltelių nederėtų padauginti. Rekomenduojama per dieną suvartoti ne daugiau nei 3 g (arba vienas šaukštelis) guaranos miltelių. Be to, gėrimai su guarana dažniausiai ruošiami ne gryni, o kartu su įprastos kavos pupelėmis, pienu ar kitais ingredientais.

Guaranos kava – receptas pradedantiesiems

Guaranos kava pasižymi intensyviu skoniu ir dideliu kofeino kiekiu, todėl siūlome pradėti išmėginti šį gėrimą nuo mažesnio guaranos miltelių kiekio. Šis gėrimas suteiks energijos ir budrumo.

Reikalingi ingredientai:

  • ¼ (ketvirtadalis) arbatinio šaukštelio guaranos miltelių
  • 1–2 arbatiniai šaukšteliai maltos kavos
  • 100–150 ml vandens
  • pieno pagal skonį (pasirinktinai)
  • saldiklio (cukrus, medus ar kiti mėgstami priedai pasirinktinai).

Paruošimas:

  1. Paruoškite įprastą kavą naudodami kavos aparatą arba užpilkite verdančiu vandeniu maltą kavą ir leiskite pritraukti keletą minučių.
  2. Į gautą kavą įmaišykite guaranos miltelius.
  3. Jei norite, galite pridėti pieno ar saldiklių pagal savo skonį. Viską gerai išmaišykite ir mėgaukitės.
Guaranos kava

Guaranos kava su šokoladu ir kokosų pienu

Šis receptas suteiks ne tik energijos dėl guaranos ir kofeino, bet šokolado bei kokosų pieno derinys suteiks gėrimui sodraus kremiškumo bei egzotiško skonio.

Ingredientai:

  • 1 a. šaukštelis guaranos miltelių
  • 1 a. šaukštelis kakavos miltelių (geriausia nesaldintos kakavos)
  • 1 puodelis stiprios kavos (apie 200 ml)
  • 100 ml kokosų pieno (arba migdolų pieno, jei norite alternatyvos)
  • 1 arbatinis šaukštelis medaus ar kito saldiklio (pasirinktinai)
  • Šlakelis vanilės ekstrakto (pasirinktinai)

Paruošimas:

  1. Užvirkite stiprią kavą ir supilkite ją į puodelį.
  2. Įmaišykite guaranos ir kakavos miltelius, kol visiškai ištirps.
  3. Paimkite kokosų pieną ir pašildykite jį (galite tai daryti mikrobangų krosnelėje arba nedideliame puode ant viryklės). Kai jis bus šiltas, įpilkite į kavą.
  4. Įmaišykite medų ar kitą pasirinktą saldiklį, kad pridėtumėte šiek tiek saldumo.
  5. Jei norite dar intensyvesnio skonio, pridėkite šlakelį vanilės ekstrakto. Ant viršaus galite užbarstyti šiek tiek kakavos miltelių arba šokolado drožlių.
Guaranos kava. Guaranos sėklos

Guaranos kavos šalutinis poveikis

Dažniausiai guaranos kavos savybių „svarstyklės“ svyra į naudingąją pusę, tačiau ji turi ir žalingąją, šalutinius poveikius bei rizikas turinčią pusę. Kai kurie galimi šalutiniai poveikiai susijęs su šiais simptomais:

  • Per didelis nervų sistemos stimuliavimas. Dėl didelio kofeino kiekio guarana gali sukelti nerimą, nemigą, nervingumą, drebulį, ir net širdies ritmo sutrikimus.
  • Širdies ir kraujagyslių problemos. Guaranos kava gali padidinti kraujospūdį ir širdies plakimo dažnį, kas gali būti pavojinga žmonėms, turintiems hipertenziją ar širdies ligas. Vienas tyrimas pastebėjo, kad dideli kofeino kiekiai gali padidinti aritmijų ir kitų širdies problemų riziką.
  • Virškinimo sutrikimai. Dėl kofeino sudirginimo guarana gali sukelti virškinimo trakto sutrikimus, tokius kaip rėmuo, pykinimas ar viduriavimas. Tai ypač aktualu žmonėms, jautriems kofeinui ar kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo.
  • Priklausomybė nuo kofeino. Reguliarus guaranos kavos vartojimas gali sukelti priklausomybę nuo kofeino, kas pasireiškia galvos skausmais, nuotaikos svyravimais ir dirglumu, jei kofeinas yra staiga nutrauktas.
  • Poveikis nėštumo metu. Mokslininkai teigia, kad dideli kofeino kiekiai gali padidinti persileidimo ir priešlaikinio gimdymo riziką, todėl nėščiosioms rekomenduojama vengti didelių guaranos dozių.

Šaltiniai:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/guarana-vs-caffeine
https://www.medicalnewstoday.com/articles/guarana-benefits
https://www.seniorfitness.org/health-benefits-of-guarana/
https://www.drlamcoaching.com/blog/secrets-of-guarana-seed-extract-antioxidants-and-caffeine/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK589113/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9865053/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *