Skip to content

Miežių kava: pasaulines populiarumo viršūnes siekianti kava be kofeino – vargiai atskirsite nuo įprastos

Miežių kava: pasaulines populiarumo viršūnes siekianti kava be kofeino – vargiai atskirsite nuo įprastos

Jei jau kiek pabodo kiaulpienių šaknų, gilių, cikorijų kavų skonis, pabandykite paragauti miežinės kavos – ši tikrai išskirtinė. Miežių kava be galo populiari pasaulyje ir gal net geriausia iš minėtų šakninių ir sėklinių kavų. O kuo ji tokia ypatinga? Miežiai yra nepaprastai pigi žaliava, o kavą paruošti užtenka kruopas trumpam paskrudinti, sumalti ir užpilti vandeniu. Iš puodelio šio gėrimo pasisemsite tokių naudingų medžiagų, kurios padės sumažinti cholesterolio ir reguliuoti cukraus lygį kraujyje, pagerinti virškinimą, papildyti antioksidantų ir vitaminų atsargas ir dar šio bei to. Taip pat jūsų lauks keli patarimai, kokiais įvairiais būdais galima pasiruošti miežių kavos, kuri patiks bet kieno skoniui.

Kaip atrodo miežiai?

Greičiausiai miežių kruopų esti kiekvieno namų ūkio virtuvės spintelėje, bet ar žinote, kaip atrodo šias sėklas subrandinantis augalas? Paprastasis miežis (Hordeum vulgare) yra migliniams (Poaceae) priskiriama vienmetė, kuokšteliu auganti žolė, siekianti 60–120 cm aukštį. Augalo stiebas stačias, tuščiaviduris, plaukuotas, perskirtas bambliais. Lapai yra ilgos, siauros formos, maždaug 5–40 cm ilgio ir apie 1 cm pločio. Sėklos subręsta varpose dviem eilėmis, o jų gale yra ilgi akuotai.

Pasaulyje tai ūkiškai reikšminga maistui vartojama kruopų rūšis, todėl jiems auginti skiriami ištisi žemdirbystės plotai. Remiantis 2021 metų duomenimis, daugiausiai jų užaugina rusai, australai, prancūzai, vokiečiai ir kiti.

Miežiai

Miežių kava – koks jos skonis ir kodėl ji tokia populiari?

Tai, ką mes vadiname miežių kava, iš tikrųjų gaminama užplikant skrudintus ir sumaltus miežius. Gėrimo skonis labai primena įprastą kavą, nes jaučiamos riešutų bei žemės natos, gal tik nėra tokia karti ir yra truputį lengvesnė.

Miežinė kava tapo labai populiari visame pasaulyje nuo Antrojo pasaulinio karo (kaip ir kitos šaknų ar sėklų kavos), kurio metu dėl įprastinės kavos importo apribojimų teko suktis iš padėties ir ieškoti alternatyvų. Būtent italai atrado, kad miežiai gali būti neapsakomai vertingas kavos pakaitalas, kuris įgavo naują vardą (Orzo Latte) ir paplito po visą pasaulį. Dar sėkmingą jos vartojimą lemia, kad miežių kavoje nėra kofeino. Tai vienas iš pagrindinių šio gėrimo privalumų, todėl tai nesudaro sunkumų miežinės kavos vartoti vaikams, nėščiosioms ir kitiems kofeino vengiantiems žmonėms.

Miežių kavos maistinė vertė

Miežių kava ne tik turi daugeliui patinkantį skonį, bet ir yra rekomenduojama vartoti dietinėje mityboje dėl daugelio priežasčių. Pirmiausia turėtume atsižvelgti į šio gėrimo maistines savybes, kur 100 ml miežių kavos sudaro tik 20 kcal. Nustatyta, kad skrudintuose miežiuose maistiniai rodikliai šiek tiek mažesni, nei neapdorotose kruopose, tačiau juose vis tiek išlieka nemaža dalis naudingųjų medžiagų, kurios ištirpsta ir persiduoda į kavą. Skrudinti miežiai turi 53,7 % angliavandenių, 10,8 %  skaidulinių medžiagų, 9,6 % baltymų, 1,9 % riebalų, 3,2 % mineralų (įskaitant geležį, fosforą, kalcį, cinką, kalį ir magnį), taip pat vitaminų (B2, B3 ir E).

Miežių kava

Miežių kavos nauda

Miežių kavos puodelyje aptinkami vitaminai, mineralai ir veikliosios medžiagos daro savo sunkų darbą, kad pagerintų geriančiojo sveikatą. Štai kokios naudos galite tikėtis reguliariai ją vartodami:

  • padeda kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, todėl rekomenduojamas visiems, sergantiems diabetu ar hiperglikemija. Šio teigiamo poveikio priežastis – beta gliukanas, kuris gali sulėtinti angliavandenių įsisavinimą ir sumažinti glikemijos indeksą.
  • mažina cholesterolio kiekį kraujyje ir puikiai tinka visiems, kurie kenčia nuo medžiagų apykaitos sutrikimų. Tyrimų su žiurkėmis metu nustatyta, kad akivaizdus cholesterolio kiekio sumažėjimas pastebimas miežių kavą vartojant 20 dienų.
  • reguliuoja virškinimo sistemos veiklą: palengvina maisto pasišalinimą per žarnyną, mažina vidurių užkietėjimą ir pilvo pūtimą, skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą ir užkerta kelią gleivinės problemoms.
  • tai tikra sveikų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų „kasykla“, todėl jų naudą galima vardinti ir vardinti, pavyzdžiui, didelis fosforo kiekis gerina smegenų veiklą, o geležis – naudinga sergant mažakraujyste. 
  • pasižymi priešuždegiminėmis ir antimikrobinėmis savybėmis, todėl apsisaugosite nuo įvairių uždegiminių susirgimų, pavyzdžiui, vėžio.
Miežių kavos nauda

Miežių kruopų skrudinimas ir malimas

Miežių žaliavą kavai reikia ruošti kiek kitaip, nei šakninius augalus, nes čia naudojamos sėklos, o ne kitos augalo dalys. Miežių kruopų skrudinimas jau labiau primena įprastų kavos pupelių skrudinimą, nes pritaikoma panaši kaitinimo temperatūra ir laikas, be to, nereikia papildomo džiovinimo.

Miežių kruopas paskleiskite vienu sluoksniu ant skardos, išklotos kepimo popieriumi. Pašaukite į orkaitę, kuri jau įkaitinta iki 200 °C temperatūros. Kepkite kruopas apie 20–50 minučių (priklausomai, kokio stiprumo kavos norėsite). Baigus skrusti, sėklos pakeičia spalvą į šviesiai rudą, padidėja sėklų dydis ir pradeda skleistis aromatas. Tuomet miežiai išimami iš orkaitės ir greitai atvėsinami. Vėliau kruopos sumalamos ir naudojamos kavos gamybai, o perteklius saugomas sausame, uždarame inde.

Kad kruopos įgautų dar kitokį skonį, jas galite pakepinti tiesiai ant keptuvės su įvairiais prieskoniais ir priedais (vienas iš variantų – cukraus, kardamono ir sviesto mišinys). Kruopos paskrunda ir karamelizuojasi, todėl iš jų gaunama visai kitokio skonio kava.

Kaip ruošiama miežių kava?

Miežių kava ruošiama lygiai taip pat, kaip ir įprasta kava, pritaikant įvairius kavos gaminimo būdus. Galite paprastai plikyti kavą puodelyje, į kurį įberkite 1 šaukštelį maltų miežių ir užpilkite puodeliu verdančio vandens. Po kelių minučių kavą nukoškite ir gerkite pasaldindami bei pabalindami (jeigu reikia). Taip pat filtruotai kavai paruošti naudokite įprastus prancūziškus ar Moka kavinukus.

Jei vis dar negalite apsieiti be kavos skonio, bet norite, kad miežiai atliktų savo „gerą darbą“, išbandykite mišinį iš paprastos kavos ir miežių. Kapsuliniams kavos aparatams galima naudoti jau paruoštas miežių kavos kapsules. Jei ieškote praktiško sprendimo, yra ir tirpios miežių kavos, t. y. miltelių pavidalo, kuriuos tereikia ištirpinti karštame vandenyje.

Miežiai

Kokį šalutinį efektą gali sukelti miežių kava

Kaip ir bet koks kitas produktas, miežiai ar miežių kava iš dalies gali sukelti neigiamų sveikatos pasekmių. Kadangi miežiai visame pasaulyje vartojami kaip maisto produktas, jų šalutinis efektas pastebimas labai retai ir specifiškai, pavyzdžiui:

  • Yra mokslinių tyrimų, rodančių, kad miežinės kavos vartojimas gali turėti įtakos karieso bakterijų kolonizacijai ant dantų paviršiaus.
  • Ruošiant maltų miežių kavą, galima prisikvėpuoti miežių dulkių ir miltų, kurie sukelia alergines reakcijas ir astmą, tuomet pasireiškia tokie simptomai kaip čiaudulys, kosulys ir dusulys. Tai dažniau diagnozuojama kaip profesinė liga, per dažnai kontaktuojant su miežių miltais (pavyzdžiui, kepėjams).
  • Miežiuose yra stipraus alergeno glitimo, todėl jų pavartojus kai kuriems pasireiškia virškinimo trakto sutrikimai, atopinis dermatitas ir analfilaksija.
  • Miežių nerekomenduojama vartoti krūtimi maitinančios moterims, nes jie mažina pieno gamybą. Antra vertus, miežių vartojimas padeda reguliuoti per didelę laktaciją. Sunku pasakyti, ar tokią pačią įtaką turi ir kava iš miežių, nes mokslinių tyrimų šia tema atlikta nebuvo.

Šaltiniai:
https://www.vle.lt/straipsnis/mieziai/
https://caffecorsini.com/en-eu/blogs/coffee-break/barley-coffee-properties-benefits-and-how-to-make-it
https://wjpr.s3.ap-south-1.amazonaws.com/article_issue/1477893531.pdf

Tyrimai:
https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/jf062090i
https://link.springer.com/article/10.1007/s10068-014-0147-8
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-94-007-5653-3_16

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

1 thought on “Miežių kava: pasaulines populiarumo viršūnes siekianti kava be kofeino – vargiai atskirsite nuo įprastos”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *