Skip to content

Vanduo kavai. Koks jo skonis ir kuo jis toks svarbus ruošiant kavą?

Vanduo kavai

Dažniausiai kai kalbame apie vandenį kavos kontekste, kalbame apie vandens temperatūrą plikant kavą arba apie tai, kiek papildomai vandens reikia išgerti dažnai besimėgaujantiems kava. Tačiau vanduo kavai turi daug didesnę įtaką. Ar kada susimąstėte, kad vandens kokybė ruošiant kavą turi poveikį galutiniam gėrimo skoniui?

Taip, vanduo kavai yra itin svarbus elementas, siekiant paruošti gerą gėrimo puodelį. Kavos ir vandens tema yra ganėtinai nauja tarp kavos mėgėjų, pabandykime ir mes pasigilinti į pagrindinius vandens kokybės aspektus.

Vanduo kavai

Kas yra vanduo ir nuo ko priklauso jo skonis

Iš pirmo žvilgsnio vanduo yra skaidrus ir neutralus skystis, tačiau skirtingo vandens skonis skiriasi. Kas tokio yra vandenyje, darančio įtaką kavos skoniui ar kokybei?

  • Dirvožemio medžiagos, pavyzdžiui, mineralai ir kitos organinės medžiagos;
  • Vandens valymo medžiagos, pavyzdžiui, chloras, kuris dedamas į pagrindinius vandens vamzdžius, siekiant išlaikyti mikrobiologinius kokybės standartus;
  • Medžiagos iš vandens tiekimo sistemos, pavyzdžiui, varis ir geležis;
  • Taršos likučiai;
  • Mikrobai.
Vanduo kavai

Vanduo ir kava – optimaliausias santykis

Vanduo sudaro net 98,5 % įprastos juodos kavos ir apie 90 % espreso kavos puodelio, todėl akivaizdu, kad jis turi didžiulį poveikį skoninėms gėrimo savybėms.

Mokslininkai, besidomintys šia tema, tyrė įvairias skirtingų mineralų ir druskų savybes bei jų įtaką vandeniui ir nustatė dvi, kurios turi aukščiausias ekstrahavimo savybes – tai magnis ir kalcis.

Taip pat buvo išsiaiškinta, kad bendras mineralinių medžiagų kiekis vandenyje iki tam tikro virimo laipsnio yra mažiau svarbus. Svarbus yra bendro kietumo ir karbonato santykis (dar žinomas kaip šarmingumas).

Bendras vandens kietumas yra bendras kalcio ir magnio kiekis, o šarmingumas yra vandens geba atsispirti pH pasikeitimams. Tyrimas parodė, kad 2:1 santykis yra optimalus norint išvirti subalansuotą ir kvapnią kavą.

Koks tinkamiausias vanduo kavai?

Daugelyje pasaulio šalių vanduo iš čiaupo tiesiog nėra tinkamas ruošti kavai. Net ir tais atvejais, jei jis švarus ir tinkamas gerti, jame vis tiek gali būti labai daug kalcio ir bikarbonatų. Be to, dažnai vandenyje iš čiaupo gali būti ir kitų nemalonių skonių. Kokį vandenį kavai reikėtų naudoti?

Filtruotas vanduo kavai

Paprastas ąsočio tipo filtras yra pakankamai geras sprendimas išvalyti ir suminkštinti vandenį iš čiaupo. Jei vanduo turi šiek tiek specifinį poskonį – filtruokite jį du kartus. Tačiau jei ten, kur gyvenate, vanduo labai kietas, tokio paprasto filtro išgauti švarų vandenį jums nepakaks.

Vanduo kavai

Vanduo kavai buteliuose

Tai tinkamas ir gan paprastas sprendimas pasirenkant neutralų vandenį kavai. Jums tereikės pabandyti keleto skirtingų gamintojų vandenis ir pasikliauti savo skonio receptoriais, su kuriuo vandeniu paruošta kava yra jums skaniausia.

Ir čia nereikia analizuoti jokių sudėtingų formulių, ar ieškoti prabangių gamintojų – tiesiog pasirinkite kuo paprastesnį, išgrynintą geriamąjį vandenį. Dauguma brangių natūralių šaltinių vandenų – pavyzdžiui, San Pellegrino ar Evian – yra prisotinti mineralų ir būtent dėl mineralų kiekio nebus tinkami kavos ruošimui.

Vanduo kavai

Mineralų mišiniai

Pastaruosius porą metų vis labiau populiarėja įvairūs mineralų mišiniai vandeniui. Galima nusipirkti jau paruoštų mišinių, tokių kaip „Third Wave Water“ ir „Aquacode“, kuriuos galima užsisakyti internetu. Taip pat galite pasigaminti mišinį pagal savo skonį, naudodami atvirkštinio osmoso filtru filtruotą vandenį ir papildomai pridėdami mikroelementų, tokių kaip Epsom druska (magnis) ir soda (bikarbonatas), o kietumui reguliuoti – kalcio.

Gaminant savo vandens mišinius jums  gali praverst TDS vandens kokybės matuoklis, kuris padės sekti vandens duomenis.

Pagrindinė taisyklė renkantis vandenį kavai: svarbiausia – skonis

Kadangi vanduo ir vandens skoniai yra itin populiarėjanti tema visame pasaulyje, tikrai rasite daug straipsnių ir patarimų, koks vanduo yra geriausias ruošti kavai. Vieni sakys, kad idealus kietumo ir šarmingumo santykis yra 2:1, kad kalcis yra svarbiau už magnį, arba magnis už kalcį, tačiau… Sau labiausiai patinkančius skonius atrasite tik eksperimentuodami ir išbandydami skirtingos mineralinės sudėties vandenis.

Vanduo kavai

Ar man tikrai reikia išmanyti apie kavos vandenį?

Tikrai ne! Su ta sąlyga, kad jus tenkina ruošiamos kavos skonis. Jei manote, kad išsirinkote patinkančias kavos pupeles, bet jos neatsiskleidžia, o gal tiesiog mėgstate eksperimentuoti – išbandykite eksperimentavimus su vandeniu.

Baristų patarimas: kaip nesuklysti verdant vandenį kavai

Nevirinkite vandens daug kartų. Verdant iš vandens pasišalina deguonis. Tad rekomenduojama užvirti tik tiek vandens kiek reikia vienam kartui ir verdant virdulį išjunkite prieš pat užvirimą, šiam dar nepasiekus aukščiausios temperatūros. Kad įsitikintumėte šiuo patarimu, galite namuose atlikti labai paprastą eksperimentą.

Užvirinkite virdulį ir palikite kelias valandas atvėsti. Kai jis atvės iki kambario temperatūros, vėl užvirinkite ir užplikykite puodelį arbatos ar kavos. Tada greitai išpilkite likusį vandenį iš virdulio, pakeiskite jį šviežiu vandeniu, vėl užvirinkite ir užplikykite dar vieną puodelį tos pačios arbatos/kavos, kad galėtumėte palyginti skonį.

Vanduo kavai

Taigi, sužinojome, kad skaidrus iš čiaupo namuose bėgantis skystis, kitaip vadinamas vandeniu, savyje slepia nemažai skoninių savybių, kurios gali daryti įtaką jūsų kavos skoniui. Atsiminkite: jei teigiama, kad vanduo yra tinkamos kokybės gerti, jis gali būti nekenksmingas jūsų sveikatai, tačiau vis tiek gali turėti nemalonių medžiagų, dėl kurių jo skonis gali suprastėti.

Kavai turėtumėte pasirinkti kuo šviežesnį ir švaresnį vandenį, be jokių priedų ar chemikalų.

Šaltiniai:
https://www.baristainstitute.com/
https://perfectdailygrind.com/2022/04/perfecting-water-for-brewing-coffee/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *