Skip to content

Lipiko kava – neatrastas skonis Lietuvoje, bet dievinamas užsienyje. Kokios naudos sveikatai ši kava suteikia?

Lipiko kava – neatrastas skonis Lietuvoje, bet dievinamas užsienyje. Kokios savybės suteikia šiai kavai naudos?

Ar galite patikėti, kad kažkokia įprasta, kimbanti žolė gali būti tinkama kavai gaminti? Tiksliau, ne pati žolė, o erzinantys ir kimbantys rutuliukai – kibiojo lipiko vaisiai. Lietuvoje lipiko kava dar labai neįprasta, bet užsieniečiai jau eina iš proto dėl šio gėrimo. Iš labai gerai pažįstamo augalo vaisių galima itin lengvai pasigaminti kavos, kuri gėriu ir skoniu nenusileidžia įprastai arabikai. O juokingiausia tai, kad šią žaliavą galite parsinešti namo nejučia ant savo rūbų! Taip pat pažersime daugybę naudų, kurios gausite iš neatrasto lipiko.

Lipiko kavos šaltinis – kibusis lipikas. Kaip jis atrodo?

Jeigu kas ir nežino, kaip atrodo raudinių (Rubiaceae) šeimai priskirtas kibusis lipikas (Galium aparine), tai bent jau esate susidūrę su šio nedorėlio vaisiais. Iš šabakštynų išlindę kone visada būsite aplipę mažais rutuliukais. Ant kibiojo lipiko pyksite mažiau, kai sužinosite, jog šie rutuliukai ir yra tinkami kavai pasigaminti.

Pats augalas yra vienmetis, kibiais, kabliškai plaukuotais stiebais ir pailgais lapais, kurie menturiškai po 6–8 vienetus išsidėsto per visą ilgą, besipainiojantį, vijoklišką 30–100 cm stiebą. Augalas žydi neišskirtiniais, mažais, baltais ar žalsvais žiedeliai, kuriuos pasirodant galite matyti gegužės–spalio mėnesiais. Jo vaisiai – itin kimbantys rutuliuko formos dariniai, kurie išplinta prikibdami prie gyvūnų kailio, plaukų ar žmonių drabužių.

Kibusis lipikas paplitęs pievose, daržuose, patvoriuose, šabakštynuose, laukuose, dykvietėse, krūmynuose ir auga visoje Lietuvoje.

Lipiko kava iš kibiojo lipiko

Kibiojo lipiko kava – skonis ir kitos ypatybės

Atskirti paruoštos lipiko kavos puodelį nuo įprasto kavos gėrimo netgi gali būti sudėtinga, nes jos labai panašios spalva ar skoniu. Na gerai, gal šiek tiek ir perdedame (espresso kavos mėgėjų ši kava tikrai nesuklaidins netgi ir nesužavės), bet kavos dvelksmas lipiko gėrime tikrai bus jaučiamas. Lipiko kava netgi turi šiek tiek kofeino! Tiek lipikas, tiek kavamedis yra giminaičiai ir priklauso tai pačiai šeimai, tai iš dalies galima pateisinti, kodėl gėrimai ir savybės iš šių augalų sėklų yra gana panašūs.

Vaistinės lipiko savybės ir nauda

Kaip ir kitos rūšies lipikai, taip ir kibusis lipikas žinomas dėl įvairių sveikatą gerinančių savybių. Lipiko vaisiai gali būti naudojami kaip švelni vidurius laisvinanti priemonė, limfinės sistemos stimuliatorius ir vaistas šlapimo takų sutrikimams gydyti. Visgi juos reikėtų tinkamai paruošti (pavyzdžiui, sumalti ir pasiruošti kavos), o ne bandyti tiesiog juos sukramtyti – vaisiai labai kieti, todėl gali pažeisti dantis. Bet jeigu kalbėtume apie lipiko sėklų kavą, teks nusivilti, nes duomenų šia tema net nėra. Visgi nereikia nukabinti nosies, nes apskritai kibiojo lipiko žolė gali:

  • Pagerinti limfinės sistemos funkciją, jos gebėjimą „išplauti“ toksinus, mažinti užsikimšimą ir patinimą. Limfą valantis poveikis savo ruožtu stiprina imuninę sistemą.
  • Pašalinti skysčių perteklių iš inkstų. Dėl lipikų diuretinių savybių kartu su nereikalingais skysčiais iš inkstų išplaunamos dar ir kenksmingos atliekos, toksinai bei druskų perteklius. Tai itin naudinga inkstų nepakankamumo atvejais, bet prieš vartojimą būtinai pasitarkite su gydytoju.
  • Apsaugoti kepenis ir valyti jas nuo toksinų. Hepatoprotekcinis lipiko poveikis leidžia apsaugoti kepenis nuo pažeidimų, padeda joms gyti ir „išsivalyti“.
  • Skatinti tulžies gamybą ir neleisti užsikimšti tulžies latakams.
  • Padėti gydyti šlapimo takų uždegimus ir išvengti jų pasikartojimų. Vėlgi, tai padeda tos pačios diuretinės, raminančios savybės. Mokslininkai rekomenduojama vartoti kibiojo lipiko preparatus sergant gimdos uždegimu, ūminiu ar lėtiniu cistitu su limfmazgių patinimu. Lipikai taip pat naudingi apsaugant šlapimo pūslės gleivinę nuo dirginimo.
Vaistinės lipiko savybės

Lipiko naudos vingrybės liaudies medicinoje

Kas gi daugiau, jeigu ne liaudies medicina yra ištyrinėjusi ir išbandžiusi kibiojo lipiko preparatų veiksmingumą ir naudą. Ši žolė buvo naudojama gana netikėčiausioms ligoms gydyti:

  • Gonorėja. Kadaise buvo manoma, kad kibusis lipikas gydo gonorėją, tačiau antibiotikai yra kur kas veiksmingesnis ir patikimesnis būdas gydyti šią pavojingą lytiškai plintančią ligą.
  • Odos opos, nudegimai ir spuogai. Manoma, kad šviežia lipiko žolė turi vėsinamąjį poveikį odai.
  • Patinimas arba edema. Čia jau ir mokslo patvirtinta, kad diuretinis lipiko poveikis mažina patinimą ir skatina skysčių pasišalinimą iš organizmo.
  • Šlapimo takų infekcijos. Jau spėjote įsitikinti, kad lipikas yra puikus vaistas prieš šlapimo takų infekcijas, tą parodė ir alternatyvioji medicina. Manoma, kad vėsinantis ir diuretinis lipikų poveikis palengvina šlapinimosi bėdas.
  • Toksinus valantis poveikis kepenims. Šią savybę patvirtina ir moksliniai tyrimai su žiurkėmis (2022 m.), rodantys teigiamus rezultatus, kaip lipikai apsaugo žiurkes nuo acetaminofeno sukelto toksinio poveikio kepenims.

O kokia iš tikro yra lipiko kavos nauda?

Deja, bet išsamiai į šį klausimą atsakyti nepavyks, nes paprasčiausi nėra atliktų tyrimų konkrečiai su lipiko kava. Yra atlikta tyrimų su lipiko žole, jos ekstraktais, o šie daug žada. Galima manyti, kad apdorojimas (sėklų skrudinimas ir malimas) nepakenks bei per daug nesumažins augalo naudos ir puodelyje kavos.

Žaliava lipiko kavai – reikės kantrybės

Atsargiai rinkti mažus, išdžiūvusius rutuliukus nuo vegetaciją baigusio augalo gali atrodyti nelengvas ir kantrybės reikalaujantis darbas, bet tik iš šios žaliavos pasigaminsite lipiko kavos. Kiekvienas augalas gali subrandinti apie 300–1000 vaisių, tad nereikės ieškoti daug lipiko žaliavos šaltinių. Nors augalas vaisius brandinti pradeda nuo vasaros pradžios, rutuliukus reikėtų rinkti tada, kai jie visiškai subręsta ir iš žalios spalvos pakinta į rudą. Vadinasi, dažniausiai reikia sulaukti vasaros antros pusės ar rudens. Taip pat, vaisius rinkite sausu oru, kad sėklos būtų visiškai išdžiūvusios. Stenkitės rinkti tik rutuliukus be kotelių.

Lipiko sėklos lipiko kavai

Kaip paruošti lipiko kavą?

Kaip ir bet kokiai kavai ruošti reikia atlikti žaliavos skrudinimą ir malimą.

  1. Surinktas sausas, rudas sėklas sudėkite ant kepimo skardos ir kepkite sausai iki 180 °C ar iki 160 °C (su vėjeliu) įkaitintoje orkaitėje. Paskrudinimui prireiks nuo 45 minučių iki valandos, o laikas priklausys nuo kepamų sėklų gausos. Kad sėklos jau paskrudo ir yra paruoštos naudoti kitiems etapams, parodys pasklidęs silpną kavą primenantis aromatas ir šiek tiek patamsėjusi spalva.
  2. Išimkite sėklas iš orkaitės, leiskite joms šiek tiek atvėsti ir pagal poreikį susimalkite jų geru malūnėliu ar trintuvu. Paskrudintas sėklas galite laikyti iki metų laiko.

Lipiko kava su Chai prieskoniais

Chai arbata daugeliui žinoma dėl indiško prieskonių mišinio, bet čia siūlome išbandyti šios ypatingos arbatos derinį su lipiko kava.

Jums reikės:

  • 2–3 valgomųjų šaukštų skrudintų ir maltų lipiko vaisių/sėklų
  • 8 sutrintų kardamono ankščių
  • 6 susmulkintų gvazdikėlių
  • 0,5 cinamono lazdelės
  • susmulkinto šviežio imbiero gabalėlio
  • 600 ml vandens
  • 200 ml pasirinkto pieno
  • medaus pagal skonį (neprivaloma)

Gaminimas:

  1. Į nedidelį puodą suberkite lipiko sėklų miltelius ir indiškus prieskonius, supilkite vandenį ir pieną. Jei pageidaujate, pieną galite įpilti vėliau arba visai jo nenaudoti.
  2. Mišinį užvirinkite ir palikite virti 5 minutes ant vidutinės ugnies. Nuimkite nuo ugnies, uždenkite ir palikite pastovėti dar 5 minutes, perkoškite ir pasaldinkite pagal skonį.
Lipiko kava su Chai prieskoniais

Lipiko kavos vartojimas ir šalutinis poveikis

Lipikas iš esmės neįeina į pavojingų ar vengtinų vartoti augalų sąrašą, bet alerginės reakcijos augalo dalims ar preparatams gali pasitaikyti. Tad jeigu esate alergiškas lipikams, tuomet gali pasireikšti nespecifiniai simptomai, tokie kaip skrandžio skausmas, galvos svaigimas, odos dilgėlinė arba bėrimas, niežulys, kosulys, gerklės patinimas, kvėpavimo sutrikimai.

Nėra numatyta, kokios lipiko kavos dozės turėtų būti vartojamos, bet visada yra geriau naudoti saikingai. Natūropatai nurodo, kad 3 kartus per dieną galima suvartoti 3–15 ml lipiko sulčių, 30–60 lašų 25% alkoholinės lipiko tinktūros arba 2–4 g vandeniu užplikytos 60–120 ml lipiko arbatos.

Šaltiniai:
https://www.wildwalks-southwest.co.uk/how-to-make-wild-cleaver-coffee/
https://tracksandroots.com/2021/02/12/7482/
https://www.youtube.com/watch?v=3R0vTiVHAPc

Tyrimai:
https://dergipark.org.tr/en/pub/jfpanu/issue/65218/977776
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0926669018303650
https://www.semanticscholar.org/paper/Phytochemical-research-of-Galium

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *