Skip to content

Moka: ne tik skanus, bet ir naudingas gėrimas! Sužinokite, kaip jį pasigaminti namuose

Moka: ne tik skanus, bet ir naudingas gėrimas! Sužinokite, kaip jį pasigaminti namuose

Ar jums patinka sodraus šokoladinio skonio gėrimai? Jei taip, tuomet turėtumėte išbandyti moka kavos gėrimą. Tai saldi kava, puikiai tinkanti vėsioms, žvarbioms dienoms, ypač, paskaninta žiupsneliu cinamono. Tačiau puikiai atvėsina ir karštą dieną, renkantis ledinę jos versiją. Susipažinkite su šiuo saldžiu kavos gėrimu ir pabandykite jo pasigaminti patys!

Kas yra moka ir kuo ji skiriasi nuo kitų kavos gėrimų?

Moka (itališkai – „Mocha”) tai espreso, karšto pieno arba grietinėlės ir šokolado gėrimas. Šokoladas, dedamas į šį gėrimą, gali būti skirtingų pavidalų – sirupas, padažas, milteliai, šokolado gabalėlis. Gali būti dedami ir skirtingi šokoladai – baltas, pieniškas, juodas. Dažnai kavinėse gaminama moka yra latės pagrindo gėrimas, papildytas šokoladu. Tačiau galima rasti ir tokių mokos variacijų kaip espresas su šokolado gabalėliu ir plakta grietinėle ar pieno puta. Taip pat – espresas su baltuoju šokoladu vietoje pieno.

Moka kava

Moka pavadinimo kilmė

Žodis „mocha” reiškia Mocha miestą Jemene, Arabijos pusiasalyje. Tai Raudonosios jūros pakrantėje esantis miestas ir pagrindinis kavos prekybos uostas XV-XVIII a. laikotarpiu. Šis miestas pavadintas arabiškų Mocha pupelių, gabenamų iš uosto, vardu. Šios pupelės buvo auginamos ir skinamos Jemeno vidurio kalnų regionuose, o paskrudintos buvo gabenamos į Al Moka miesto uostą. Dabar tos kavos pupelės yra žinomos kaip tiesiog arabikos pupelės.

Mokos atsiradimo istorija

Gėrimas iš kavos, šokolado ir grietinėlės buvo populiarus Italijos mieste Turine ir vadinamas Bavaresia. Tačiau kavinukė Caffè al Bicerin išpopuliarino šį gėrimą ir pervadino jį bičerinu. Pirmoji gėrimo versija buvo pateikiama atskiromis dalimis, o klientas ingredientus į puodelį susipilti ir išsimaišyti turėjo pats.

Na, o Caffè al Bicerin kavinė gėrimą pradėjo tiekti klientams jau sumaišytą, paruoštą gerti ir pavadino bičerinu, nes taip vadinosi stiklinė, kurioje ir ruošiamas šis gėrimas. Bičerinas išpopuliarėjo visoje Europoje ir Amerikoje, o laikui bėgant jis imtas vadinti „Mocha Latte”, mokačinu ar tiesiog moka. Mokos pavadinimas prigijo dėl kavai ruošti naudojamų moka pupelių. Šios išskirtinės savo geltonai žalia spalva ir gaunamu šokolado poskonio gėrimu.

Šiuolaikinė moka: skonių įvairovė

Šiuolaikinė moka: skonių įvairovė

Šiomis dienomis restoranuose galima rasti daugybę skirtingų moka variacijų: tai gali būti ir kavos gėrimas, panašesnis į desertą su plakta grietinėle, nei į kavą, ir kavos bei šokolado skonio pyragėlis. Bet koks gėrimas ar desertas, kuriame susijungia kava ir šokoladas gali būti vadinamas moka. Dažnai kavinių meniu galima pamatyti ir moka su skoniais, pavyzdžiui, vyšninė moka, mėtinė moka, bananų skonio moka, balto šokolado moka. Nors tradiciškai šis kavos gėrimas yra karštas, tačiau pasaulis jau pamėgęs ir ledinę moką, ypač karštomis vasaros dienomis.

Mokos gėrimo nauda sveikatai

Nors šio kavos gėrimo sudėtinės dalys nėra kažkuo ypatingos lyginant su kitais kavos gėrimais, tačiau tiek kava, tiek šokoladas turi naudos sveikatai, pavyzdžiui:

  • Ir kava, ir šokoladas yra kupini antioksidantų, o šie padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų daromos žalos.
  • Kofeinas gali padėti susikaupti, būti budresniam, o šokolade esantys flavonoidai gali pagerinti smegenų kraujotaką, kartu ir aprūpinant smegenis papildomu deguonimi.
  • Kofeinas suteikia natūralų energijos pliūpsnį, kuris gali padėti pagerinti ištvermę bei fizinę veiklą.
  • Šokolade esantis teobrominas gali padėti pagerinti nuotaiką ir sumažinti depresijos bei nerimo simptomus.

Žinoma, net jei ir renkatės šį gėrimą dėl išvardintos naudos, juo piktnaudžiaunti nederėtų. Moka turi didelį kiekį kalorijų, dažnai – ir pridėtinio cukraus. Kai kuriems žmonėms dėl per didelio kofeino kiekio gali pasireikšti nerimas ar miego sutrikimai, tad verta prisiminti posakį „mažiau yra daugiau” ir kavos gėrimais mėgautis saikingai.

Moka kavos nauda sveikatai

Kaip pasigaminti moką namuose?

Moka gaminama beveik taip pat, kaip latė. Iš tikro šį gėrimą net galima vadinti šokoladine late. Kai kuriose kavinėse meniu galima pamatyti „moka latę“, o ne tik moką. Tiek latė, tiek moka dažniausiai gaminamos su dvigubu espresu ir garintu pienu, bet be pieno putos, išlaikant tokias proporcijas: 1 dalis kavos ir 2 dalys pieno.

Šios kavos skiriasi tik tuo, kad į moką papildomai dedamas šokolado padažas, sirupas, milteliai ar tiesiog šokoladas ir yra užpilama espresu.

Moką namuose lengviausia pasigaminti naudojant aukštos kokybės tirpią kavą arba tiesiog espresą. Tirpi kava palengvins gamybą mažai patyrusiems, nes lengvai galima koreguoti tiek kavos skonį, tiek stiprumą tiesiog sumažinant ar padidinant tirpios kavos granulių kiekį.

Taigi, pirmiausiai ištirpinkite tirpią kavą karštame vandenyje arba pasiruoškite dvigubą espresą, jei naudosite tradicinę kavą. Tuomet į paruoštą kavą įberkite smulkinto šokolado miltelių, įpilkite šokoladinio padažo ar sirupo arba tiesiog kavoje ištirpinkite gabalėlį mėgstamo šokolado. Tuomet į šį šokolado ir kavos gėrimą įpilkite karšto plakto pieno. Namuose pieną galite plakti arba naudojant garų vamzdelį, jei tokį turite, arba tiesiog elektrinį pieno plakiklį. Plakdami nepamirškite, kad jums reikalingas kreminės konsistencijos pienas, o ne pieno puta – nepersistenkite.

Jei norite, savo gėrimą galite pagerinti plakta grietinėle ar kakavos milteliais. Taip pat labai skaniai čia derėtų ir cinamonas, o gal net – kajeno pipiras? Jūsų gėrimas paruoštas! Beje, jei espresą ar paruoštą tirpią kavą supiltumėte į stiklinę su ledukais, o pieną piltumėte šaltą, gautumėte ledinę moką – puikų vasaros gėrimą. Nebijokite eksperimentuoti!

Kaip pasigaminti moka gėrimą namuose

Smagūs faktai

Štai dar keli smagūs faktai apie moką, kurių nežinojote:

  • Jungtinėje karalystėjė rugsėjo 29 dieną švenčiama Nacionalinė mokos diena.
  • Italijoje paprašius mokos gausite tiesiog šokoladinį pieną. Norint gauti moka kavos, reikėtų prašyti caffe mocha.
  • Moka pavadinimas reiškia tiek kavos gėrimą, tiek kavos pupelių rūšį.
  • Iš tikrųjų tai moka yra  tiesiog latė su šokoladu.

Šaltiniai:
https://www.wakacoffee.com/blogs/coffeelifeblog/what-are-the-origins-of-mocha-coffee
https://sprudge.com/the-mocha-the-surprising-history-of-a-delicious-coffee-drink-173766.html
https://www.perfectextraction.com/post/what-is-a-mocha
https://scribe.usc.edu/this-history-of-mocha-coffee/
https://twigscafe.com/everything-you-need-to-know-about-mocha/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *