Skip to content

Latte kava: kokį pieną latei pasirinkti ir kaip jį išplakti iki kreminės tekstūros

Latte kava: kaip namuose pasigaminti latę. Kokį pieną pasirinkti ir kaip jį išplakti iki kreminės tekstūros

Švelni, kvapni, lengva, kiek saldaus skonio….kas ji? Latte kava! Tai nuostabus kavos gėrimas, kilęs Italijoje, kurio pavadinimas – „Latte” reiškia pieną. Daugeliui jau įprasta latės puodelį pagardinti sirupu ar karamelės padažu, taip išgaunant naujus skonius. Taip pat dažnai šią kavą gėrimų meniu rasite ne tik karštą, bet ir šaltą.

Kas gi ta latte (latė)?

Latė – tai kavos gėrimas, gaminamas, tradiciškai, iš vienos dalies espreso ir dviejų dalių garinto pieno. Įprastas latės kiekis puodelyje – 240 ml. Žinoma, kavinės, kurios gamina kavą išsinešti, siūlo kelių dydžių puodelius, norintiems didesnio ar mažesnio kavos gėrimo, tačiau išlaiko espreso ir pieno santykį tokį patį, kaip ir tradiciniame latės gėrime. Latė buvo sukurta amerikiečių turistams, kurie lankydavosi tam tikruose Italijos regionuose ir ieškojo švelnesnio skonio kavos gėrimo, nei espresas. Tad šiems keliautojams į espreso puodelį tiesiog buvo įpilama šilto pieno, kad gėrimas būtų saldesnis ir švelnesnis. Beje, būtent Italijoje šis kavos gėrimas vadinamas „café latte“, kas reiškia pienišką kavą. Italijos kavinukėse paprašius tiesiog latės gausite stiklinę šilto pieno.

Savo sudėtimi ir proporcijomis latė yra panaši į kitą kavos gėrimą – kapučiną (itališkai – „capuccino“). Šios kavos skiriasi skirtinga pieno struktūra. Latei garinamas pienas yra kremiškesnis, švelnesnis, o kapučinui plakama standi pieno puta. Dėl skirtingos pieno struktūros skiriasi ir jo kiekis, pilamas į espresą, tad latės gėrimas yra švelnesnis, na, o kapučinas – stipresnis.

Latte kava - latė

Latte kavos gėrimo populiarumas

Žinoma, kad Europoje kava su pienu buvo geriama jau XVII amžiuje. Nors dabar įprasta tokią kavą vadinti „latte“ ar „caffe latte“, tačiau pirmiausiai šis kavos gėrimas buvo vadinamas „caffe e latte“, o jį pirmasis pavartojo rašytojas William Dean Howels savo ese „Italijos kelionės“ dar 1867 metais. Šiuo laikotarpiu dar nebuvo išrasti espreso aparatai, tad kava buvo ruošiama primityviausiais būdais.  

Amerikoje mums jau įprasta latte buvo sukurta Kalifornijoje, tačiau iki  1980 metų šis kavos gėrimas nebuvo populiarus. Šios kavos populiarumas išaugo Sietle, kuris, dėl didelio „Starbucks“ kavinių tinklo, įgijo kavos sostinės vardą. Įdomu, kad būtent Sietle vidutinis kavinių skaičius, tenkantis vienam asmeniui yra dešimt kartų didesnis, nei šalies vidurkis.

Kokį espresą pasirinkti latei?

Gera ir kokybiška latte prasideda, žinoma, nuo kokybiškos espreso kavos. Idealu espresą gaminti tam skirtu aparatu, nes tokiu būdu ištraukiamos geriausios kavos savybės: šilkinė tekstūra, kreminė puta, sodrus skonis. Espresui dažniausiai naudojamas skrudintų arabikos ir robustos pupelių mišinys. Kuo šviežesnio skrudinimo ir malimo yra kavos pupelės, tuo geresnės išgaunamo gėrimo skoninės savybės. Taip pat labai svarbus ir skrudinimo lygis – per daug paskrudusios pupelės gėrimui suteikia papildomo kartumo. Nors espreso kreminė puta yra viena svarbiausių gero espreso dalių, tačiau papildomo kremiškumo latei ir plaktas pienas.

Kava

Koks pienas tinkamiausias?

Parduotuvėse bei kavinėse rasite platų pieno asortimentą  – nuo gyvūlinės kilmės (karvių, ožkų pieno) iki augalinės kilmės: avižų, ryžių, sojų, migdolų ar kitų riešutų. Latei tinkamas bet kuris jūsų mėgstamas pienas, nors įprastai šiai kavai gaminti naudojamas 2-3,5 procentų riebumo karvės pienas. Šis pienas, dėl jame esančių riebalų, puikiai putoja plakamas. Įdomu, kad šaldytuve atvėsintas pienas plakimo metu putoja labiau, nei kambario temperatūros pienas. Taip pat mažiau putoja ir nebe toks šviežias pienas.

Renkantis augalinius pienus turite žinoti, kad šie neišsiplaks taip puikiai kaip karvės pienas. Nepavyks išgauti tokios pat kreminės konsistencijos, taip pat neišgausite ir standžios pieno putos. Geriausias rezultatas plakant augalinį pieną taip pat bus plakti jį atvėsintą. Beje, labiausiai putojantis augalinis pienas yra avižų pienas.

Pienas latei

Kaip išplakti pieną latei?

Latei gaminti pienas plakamas naudojant garų vamzdelį, kurį turi beveik kiekvienas profesionalus espreso aparatas. Šis vamzdelis įleidžiamas į pieną ir tuomet pienas garinamas maždaug iki 70-75 laipsnių Celsijaus. Pasiekus reikiamą temperatūrą vamzdelis pamažu ištraukiamas iš pieno. Tokiu būdu pienas pašildomas ir prisotinamas oro burbuliukų, o tai ir lemia pieno kremiškumą. Jei garų vamzdelį laikysite tik paviršiuje, išgausite standžią putą. Tai – kitokia pieno konsistencija, naudojama ne latei, o kapučinui.

Jei garų vamzdelio neturite, pieną galite išplakti ir paprastu elektriniu plaktuvu ar įsigyti specialų pieno plaktuvą. Elektrinis pieno plaktuvas pieną išplaks panašios konsistencijos į tą, kurį gautumėte plakdami garų vamzdeliu. Naudojant paprastą elektrinį plaktuvą gausite pieną su stambiais burbuliukais, pieno konsistencija bus kitokia, o taip pat ir putų bus mažiau.

Na, o jei turite būtent latei skirtą kavos aparatą, tuomet galvos sukti dėl pieno plakimo jums iš viso nereikės – visą darbą už jus padarys aparatas, o jums beliks tik mėgautis tobula kava.

Pieno plaktuvas

Latės gaminimas namuose

Jei turite kuo namuose gaminti espresą (tam idealiai tinka espreso apratas, tačiau gaminti galima ir Moka Pot kavinuke), tuomet latę paruošti tikrai nebus sunku. Svarbiausia – išmokti išplakti kreminę pieno putą. Vadovaujantis kiek aukščiau pateiktomis pieno plakimo instrukcijomis jums tikrai pavyks tai padaryti, svarbiausia – bandyti.

Gaminant latę rekomenduojamas pieno ir kavos santykis yra 1:2 (t.y. 1 dalis espreso ir 2 dalys pieno). Dažniausiai į puodelį pirmiausiai supilamas espresas, o tuomet lėtai pilamas plaktas pienas. Kiek pasitreniravus nesudėtinga pieno puta nupiešti ir dailų piešinėlį – širdelę ar augalo šakelę.

Kai kur, atvirkščiai, į plaktą pieną yra supilamas espresas, tačiau toks kavos gėrimas turi kitą pavadinimą – Latte macchiato. Macchiato italų kalboje reiškia dėmę, tad tokio gėrimo pavadinimas simbolizuoja tamsią espreso dėmę pieno putoje. Nors šių gėrimų pavadinimai skirtingi, tačiau iš esmės jie nelabai kuo skiriasi.

Sirupai – latte skonių paįvairinimui

Beje, jei mėgstate saldžią kavą, drąsiai eksperimentuokite pildami skirtingo skonio sirupus. Latė puikiai dera su skrudintų riešutų, kokosų, vanilės, imbierinių sausainių ir kitais sirupais. Sirupą pilkite į puodelį dar prieš supilant į jį espresą ir pieną – karštas espresas ir šiltas pienas sirupą išsklaidys po visą gėrimą. Išbandykite ir chai prieskonius! Tradiciškai chai prieskoniai yra naudojami pieniškai arbatai, tačiau šie prieskoniai puikiai tinka ir latei.

Latte su sirupu

Ledinė latte

Vasarą, kai karšta, norisi vėsių gėrimų, o šalta kava puikiai tinka norint atsigaivinti. Ledinę latės versiją pasigaminti namuose dar paprasčiau, nei karštą. Žinoma, ledinei latei būtini ledukai. Geriau rinktis ledo kubelius, o ne trintą ledą – taip kava ilgiau išliks vėsi, o tirpdami ledukai nepraskies kavos gėrimo taip greit, kaip tai padarytų smulkintas ledas. Pieno plakti garų vamzdeliu ledinei latei nereikia. Užteks arba išplakti šaltą pieną elektriniu plaktuvu, arba pilti ant ledukų ir espreso tiesiog neplaktą. Jei norisi, į stiklinę pilkite sirupo, pripildykite stiklinę ledukų, supilkite espresą ir šaltą plaktą pieną ant viršaus. Štai ir viskas – jūsų ledinė latė paruošta. Tik nepamirškite išlaikyti pieno ir espreso santykio.

Šaltiniai:
https://www.foodandwine.com/how-to-make-a-latte-7096050
https://www.acouplecooks.com/how-to-make-a-latte/
https://www.greenfarmcoffee.co.uk/origins-of-coffee-drinks/
https://achillescoffeeroasters.com/blogs/san-diego-coffee-blog/history-of-the-latte

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *