Mėgstamos kavos pupelės yra tik viena dalis. Kavos skonis atsiskleidžia priklausomai nuo to, koks kavos paruošimas buvo pasirinktas konkrečiu atveju. Dauguma baristų sutinka, kad puikią kavą galite virti įvairiais skirtingais būdais ir naudodami skirtingus įrankius, kiekvienas turės savo pliusų ir minusų. Surinkome jų atsiliepimus apie skirtingus kavos paruošimo būdus bei dalinamės su jumis išsamiu sąrašu ir patarimais, kuriuos tikrai galėsite panaudoti ruošdami sau kavą.
Kalbant apie tai, koks yra geriausias kavos paruošimas, daugelis žmonių turi tvirtą nuomonę, kaip tai turėtų būti daroma, kokie prietaisai būtini ir koks yra geriausias puodelis. Atsipalaiduokime – vieno atsakymo nėra. Teisingiausias – geriausias kavos puodelis yra tas, kuriuo mėgaujatės.
Lašeliniai, filtruotos kavos ruošimo aparatai
Jei namuose, o galbūt biure, geriama daug kavos arba tiesiog norisi patogaus ir iš esmės labai paprasto bei patikimo varianto – rinkitės filtrinį kavos aparatą, ruošiantį kavą lašeliniu būdu. Tereikės paspausti mygtuką ir pasigaminsite gerą, subalansuotą, ne itin stiprią kavą, kuriai neprireiks nei pieno, nei cukraus. Lašintuvas tolygiai paskirstys vandenį ant maltos kavos ir tolygiai ištrauks visą skonį.
Ruošiant kavą šiuo metodu skonis priklausys nuo vandens kokybės, kavos kiekio (taip galite reguliuoti stiprumą) bei pupelių rūšies. Jei norite geresnės kavos, pradėkite nuo šviežiai skrudintų pupelių ir filtruoto vandens, kiekį matuokite svarstyklėmis. Kavos ir vandens santykis rekomenduojamas 1:16. Tai puikus pradinis santykis, tačiau turėtumėte jį reguliuoti pagal savo skonį.
Kavos paruošimas prancūzišku kavinuku arba French press
Prancūzišku kavinuku ruošta kava patiks visiems, kurie mėgsta sodrią kavą. Kadangi vanduo ilgiau liečiasi su kava be filtro, kavos skonis minkštesnis, ryškesnis, tekstūra kremiškesnė ir mažiau vandeninga.
Toks kavos paruošimas itin paprastas: supilkite maltą kavą tiesiai į kavinuką, užpilkite karštu vandeniu ir išmaišykite, kol visa kava bus sudrėkinta. Palaukite apie keturias minutes, uždėkite dangtį ir lėtai nuspauskite stūmoklį, kad atskirtumėte tirščius. Galite mėgautis savo kavos puodeliu! Rekomenduojama kavos prancūziškame kavinuke per ilgai neužlaikyti, ją išpilstyti į puodelius kuo greičiau, kad neapkarstų.
Baristos patarimai geresniam rezultatui: naudokite stambesnio malimo kavą ir įsitikinkite, kad vanduo nėra per karštas. Vanduo neturi būti verdantis! Kavos plikymui tinkamiausia temperatūra bus 90 °C, taip nesudeginsite pupelių ir išgausite visas norimas skonines kavos savybes. Jei vanduo užvirė, prieš plikydami leiskite jam minutę atvėsti.
Užpilama filtrinė kava
Tie, kurie nori subtilios, lengvesnės kavos, metodo, kur beveik visiškai pilnai gali kontroliuoti savo kavos skonį – turite išbandyti klasikinę užpilamą kavą per filtrą.
Šiam paruošimo būdui reikalingas filtro kūgis, dedamas tiesiai ant kavos puodelio, kavinuko ar grafino. Į jį dedamas filtras, pripildomas maltos kavos ir lėtai užpilamas karštu vandeniu. Leidžiama pilnai nuvarvėti. Būtent dėl to, kad yra tiek daug kontrolės, užpilama filtrinė kava yra viena mėgstamiausių tarp baristų ir kavos mėgėjų. Jūs kontroliuojate pylimo greitį ir vandens pylimo kiekių skaičių.
Ruošdami užpilamą filtrinę kavą turėsite galvoti apie tris pagrindinius dalykus: tinkamą pupelių malimą, vandens temperatūrą, kavos bei vandens santykį.
Vanduo per smulkaus malimo kavą bėgs ilgiau, per stambaus – greitai. Nuo šio balanso ir priklausys gėrimo savybės. Per greitai išbėgusi kava bus rūgšti, net sūresnė, tuo tarpu ilgas užplikymo laikas gali nulemti kartumą, degėsių skonį. Norėdami pasiekti saldumo, rūgštingumo ir kartumo balansą turėsite paeksperimentuoti.
Yra keletas puikiai visame pasaulyje žinomų filtrinės kavos ruošimo priemonių, į kurias verta atkreipti dėmesį, jas nesunkiai rasite ir specializuotose kavos vietose Lietuvoje. Tai: japoniški Hario V60, Kalita, Chemex.
Kavos paruošimas Aero Press būdu
Tai kompaktiškas kavos ruošimo įrenginys, kurio veikimo principas lyg švirkšto – karštas vanduo stūmokliu išstumiamas per kavos tirščius. Taip paruošta kava pasižymi lengvumu ir yra mažai rūgšti. Tai puikus pasirinkimas pradedantiesiems kavos mėgėjams, ruošiantiems vieną puodelį, taip pat itin dažnas pasirinkimas keliaujant. Jį itin paprasta naudoti ir lengva valyti.
Kavos paruošimas espreso kavavire
Jei mėgstate itin stiprią kavą ar kitus espreso pagrindu gaminamus kavos gėrimus, greičiausiai norėsite įsigyti espreso kavos virimo aparatą.
Kaip ruošiamas espresas? Per smulkiai sumaltas kavos pupeles, naudojant didelį slėgį, išleidžiamas nedidelis karšto vandens kiekis, gaunama itin koncentruota kava. Aukštas slėgis pagreitina ekstrahavimo ir virimo procesą iki 20–30 sekundžių. Iš visų populiarių kavos ruošimo būdų espresas yra pats sudėtingiausias. Turite išmanyti pupelių malimą, sureguliuoti kavos porcijos kiekį ir gerai susipažinti su savo aparatu.
Gaminant espresą ir naudojant malūnėlį, yra du kintamieji, kuriais pirmiausiai galite reguliuoti skonines savybes ir atrasti savo mėgstamiausią santykį – tai malimo dozė ir malimo smulkumas.
Kavos paruošimas su Moka pot
Jei mėgstate stiprią kavą, bet espreso kavavirė atrodo per daug sudėtinga – išbandykite Moka pot! Kaip ir ruošiant espreso kavą, čia verdantis vanduo, suslėgtas garais, praleidžiamas per maltą kavą ir gaunamas rezultatas – sodrus, kvapnus ir labai koncentruotas kavos puodelis.
Išmokti pasigaminti mėgstamą kavą su Moka pot prireiks kelių bandymų – šis kavos ruošimo būdas reikalauja praktikos ir jūsų dėmesio. Įvaldžius šią techniką mėgausitės skania kava.
Pusiau automatiniai kavos aparatai
Galima sakyti, kad pusiau automatinis kavos aparatas yra šiek tiek kitas espreso kavavirės modelis. Tai kavos aparatai su integruota pieno plakimo sistema ir malūnėliu, kur kartą nustačius kavos proporcijas daugiau nereikia rūpintis. Integruota pieno plakimo sistema reikalauja šiek tiek daugiau priežiūros, tačiau kavos su pienu gerbėjai galės kaskart mėgautis nepriekaištingai paruošta kava!
Itin populiarus kavos paruošimas – kapsuliniai kavos aparatai
Galime drąsiai sakyti, kad kapsuliniai kavos aparatai mus įpratino gerti kokybišką ir gerą kavą. Tai nebrangūs kavos aparatai, lengvai prižiūrimi ir galintys per kelias minutes paruošti puikų mėgstamos kavos puodelį. Jums tereikia išsirinkti aparato modelį, išbandyti skirtingas kapsules, kol atrasite mėgstamiausias, ir mėgautis kava be jokio vargo. Patogu, nes priežiūra ir tvarkymas taip pat labai paprasti.
Šiais aparatais itin paprasta pasiruošti ir kavą su pienu, tik tokiems gėrimams būtina atskira pieno kapsulė.
Cold brew
Cold brew – tai šaltasis kavos paruošimo būdas – vienas naujausių ir sparčiausiai populiarėjančių. Tai lėtas kavos ekstrakcijos būdas, kai per filtre subertą kavą šaltas vanduo laša 16–24 valandas. Rezultatas – itin švelni, glotni kava, turinti mažiau rūgšties, nei ruošiama su karštu vandeniu.
Šiam kavos paruošimui galite pritaikyti nedidelį indelį ir sietelį, kuris laikys filtrą, arba įsigyti specialią sistemą. Yra keletas skirtingų proporcijų ir receptų kaip ruošti šaltą kavą. O dažniausiai ruošiamas koncentratas, kuris vėliau skiedžiamas ledukais, vandeniu ar pienu.
Kad kavos paruošimas namuose būtų dar profesionalesnis. Patariame:
- Prieš naudodami filtrą nuplaukite jį karštu vandeniu, kad pašalintumėte visas chemines medžiagas ant popieriaus. Įdėkite filtrą kaip įprasta ir prieš dėdami kavą nuplikykite karštu vandeniu.
- Plikydami kavą, vandenį stenkitės pilti kuo lėčiau, tolygiai, spiraliniais judesiais nuo centro į išorę tolygiai užpildami visus kavos tirščius. Tam ypatingai pravartu turėti virdulį siauru snapeliu.
- Jei įmanoma, kavai ruošti naudokite šaltą, filtruotą vandenį.
- Geriausioms kavos skoninėms savybėms atskleisti naudokite šviežiai skrudintas pupeles ir jas sumalkite tik prieš pat ruošiant kavą.
- Karštas vanduo turi būti vos užviręs, rekomenduojama 96 °C.
- Norėdami ilgiau išlaikyti kavą karštą, prieš gaminimą perplaukite virimo prietaisus ir puodelius karštu vandeniu.
- Eksperimentuojant su naujais kavos paruošimo būdais galite tikėtis daug bandymų ir klaidų. Kiekvieno skonis skiriasi, tad net ruošdami pagal rekomendacijas, greičiausiai, turėsite, pasireguliuoti pagal savo skonį. Atkreipkite dėmesį į kavos kiekį bei malimo stambumą.
- Nepamirškite, kad panaudotus kavos filtrus ir kavos nuosėdas galite kompostuoti. Taip pat, juos galima patogiai rūšiuoti pagal maisto atliekų rūšiavimo taisykles, kurios pastaraisiais metais Lietuvoje yra atnaujinamos ir visa infrastruktūra yra tobulinama.
Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.bonappetit.com/story/favorite-ways-to-make-coffee-at-home
https://www.goodhousekeeping.com/food-recipes/cooking/g32223075/how-to-make-coffee-at-home/
https://www.eatingwell.com/article/41595/9-rules-for-how-to-make-a-perfect-cup-of-coffee/
https://perfectdailygrind.com/2017/05/how-to-brew-coffee-at-home-a-beginners-guide/
https://beanbox.com/blog/best-ways-to-make-coffee
https://www.tasteofhome.com/collection/12-mistakes-everyone-makes-when-brewing-coffee/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.
Pingback: Kada ir kur atsirado skirtingi kavos paruošimo būdai? (1 dalis) - Kavos Nauda
Pingback: Latte kava: skaniausios latės namuose gaminimo paslaptys