Skip to content

Ar suderinama kava ir cholesterolis? Kokią įtaką kavos vartojimas daro cholesterolio lygiui kraujyje?

Ar suderinama kava ir cholesterolis? Kokią įtaką kavos vartojimas daro cholesterolio lygiui kraujyje?

Be puodelio kavos daugelis neįsivaizduoja savo ryto. Kava yra vienas populiariausių gėrimų pasaulyje, todėl ir vienas labiausiai aptarinėjamų bei tyrinėjamų. Dažniausiai nuomonės dėl kavos naudingumo ar žalos organizmui smarkiai išsiskiria. Net ir moksliniai tyrimai neretai būna gana prieštaringi. Šįkart panagrinėsime, kaip susiję kava ir cholesterolis. Straipsnyje apžvelgsime mokslinius tyrimus, nagrinėjančius kavos įtaką cholesterolio lygiui kraujyje. Ir pasistengsime pateikti atsakymą į klausimą, ar verta nerimauti dėl šio gėrimo poveikio sveikatai.

Kavos sudėtis ir poveikis organizmui

Kava sudaryta iš daugybės cheminių junginių, nors žinomiausias, be abejo, yra kofeinas. Tačiau kavoje taip pat gausu antioksidantų, kavos aliejų (vadinamųjų diterpenų), niacino, aminorūgščių, vitaminų, mineralų ir kt. 

Kofeinas yra pagrindinis komponentas, kuris veikia centrinę nervų sistemą, didina budrumą ir mažina nuovargį. Nors dažniausiai kava kritikuojama ir jos atsisakoma būtent dėl kofeino poveikio nervų sistemai, tačiau šios medžiagos taip pat yra ir kituose gėrimuose (pvz., juodojoje arbatoje ir net žaliojoje arbatoje, energiniuose ir kituose gaiviuosiuose gėrimuose). Be to, moksliniais tyrimais jau įrodyta, kad saikingas kofeino suvartojimas ne kenkia, o kaip tik yra naudingas mūsų sveikatai.

Be to, kavoje gausu antioksidantų, kurie padeda kovoti su laisvųjų radikalų sukeliamu oksidaciniu stresu. Pastarasis pažeidžia organizmą ląstelių lygmenyje ir yra tiesiogiai susijęs su daugeliu lėtinių bei sunkių ligų, tokių kaip vėžys.

Tačiau kalbant apie kavos ir cholesterolio ryšį, mums svarbiausi yra diterpenai – kavos aliejai. Būtent jie gali turėti įtakos cholesterolio lygiui kraujyje. Tačiau visų pirma išsiaiškinkime, kas gi tas baisusis cholesterolis.

Kavos poveikis organizmui

Cholesterolis: kas tai per „baubas“?

Visi žinome žodį cholesterolis“, nes jis pastaraisiais metais mirga visur: ant maisto papildų pakuočių, reklamose, sveikatos leidiniuose ir t. t. Cholesterolis daugeliui asocijuojasi su širdies ir kraujagyslių ligomis, net ankstyvomis mirtimis. Tačiau ar iš tiesų žinome, kas yra ši medžiaga?

Cholesterolis – tai į riebalus panaši medžiaga, esanti kiekvienoje organizmo ląstelėje ir keliaujanti kraujotakos sistema. Iš tiesų cholesterolis būtinas mūsų organizmui tinkamai funkcionuoti: jis svarbus ląstelių statybai, lytinių ir antinksčių hormonų veiklai, tulžies rūgščių sintezei, vitamino D apykaitai ir kt. 

Žmogaus organizmas pats pasigamina apie 70 proc. viso jame esančio cholesterolio, o likusią dalį gauna su gyvūninės kilmės maistu. Problema dėl cholesterolio iškyla tada, kai organizme yra per mažai vadinamojo „gerojo“, t .y. mums būtinojo, cholesterolio. „Gerasis“ cholesterolis – tai didelio tankio lipoproteinai. Jis ne tik užtikrina tam tikrų organizmo dalių tinkamą funkcionavimą, tačiau ir mažina „blogąjį“ cholesterolį.

„Blogasis cholesterolis“ – tai mažo tankio lipoproteinai. Būtent jis atsakingas už daugelį širdies ir kraujagyslių ligų, senatvinę silpnaprotystę, kai kurias vėžio formas ir kitas sunkias ligas. „Blogasis“ cholesterolis nusėda ant kraujagyslių sienelių, todėl jo organizme turi būti kuo mažiau. O tam, kad būtų kuo mažiau, turi būti kuo daugiau „gerojo“ cholesterolio.

Kava ir cholesterolis: kaip diterpenai veikia cholesterolio lygį?

Kava ir cholesterolis yra viena iš nedaugelio kavos tyrinėjimo sričių, dėl kurios mokslininkai yra priėję vieningos išvados. Kavoje esančios medžiagos (diterpinai) kelia „blogojo“ cholesterolio lygį kraujyje.

Diterpenai – tai kavos aliejai (lipidai), randami tiek įprastoje kavoje, tiek kavoje be kofeino. Kavoje yra šie diterpenai: kafestolis ir kaveolis. Būtent šios medžiagos, remiantis atliktais moksliniais tyrimais, gali padidinti mažo tankio lipoproteinų („blogojo“ cholesterolio) kiekį kraujyje. 

Didelio masto tyrimas Suomijoje, kuriame dalyvavo daugiau nei 10 000 žmonių, rodo, kad reguliariai vartojant nefiltruotą kavą, „blogojo“ cholesterolio kiekis vidutiniškai padidėja 8–10 proc. Kitų tyrimų išvados yra labai panašios. Tačiau čia svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad cholesterolio lygio padidėjimas buvo stebimas tiems žmonėms, kurie vartoja nefiltruotą kavą. Kuo didesnius kiekius nefiltruotos kavos išgeria žmogus, tuo prastesni cholesterolio rodikliai.

Cholesterolis

Kava ir cholesterolis: kaip išvengti neigiamo kavos poveikio?

Kaip galima suprasti iš aukščiau aptartų mokslinių tyrimų išvadų, kavos poveikis cholesterolio kiekiui priklauso nuo kavos paruošimo būdo. Kadangi cholesterolį kelia tik kavoje esantys diterpenai, problema išsprendžiama juos pašalinus. 

Diterpenus iš kavos pašalina popieriniai filtrai. Todėl siekiant sumažinti „blogojo“ cholesterolio kiekio padidėjimą kraujyje, patariama gerti tik filtruotą kavą: 

Įdomu tai, kad espresso kava turi šiek tiek mažesnį diterpenų kiekį nei kitos nefiltruotos kavos.

O kiek kafestolio ir kaveolio atskirai turi skirtingai paruošta kava? 

  • skandinaviškai paruošta kava turi 0,64–9,68 mg / puodelyje kafestolio ir 0,8–11,68 mg / puodelyje kafeolio;
  • turkiška / graikiška kava turi atitinkamai 0,4–8 mg kafestolio ir 0,08–8,56 mg kafeolio;
  • prancūziškai paruošta kava – 1,84–4,44 mg kafestolio ir 2,08–6,4 mg kafeolio;
  • espresso – 0,16–2,32 mg kafestolio ir 0,16–3,13 mg kafeolio;
  • filtruota kava – 0,02–0,23 mg kafestolio ir 0,01–0,06 mg kafeolio.
Kava ir cholesterolis

Ar verta atsisakyti kavos?

Vienareikšmiškai atsakyti į klausimą, ar verta atsisakyti kavos, saugantis cholesterolio kiekio padidėjimo, yra sudėtinga. Tai priklauso nuo individualios kiekvieno žmogaus situacijos: sveikatos būklės, suvartojamos kavos kiekio ir jos paruošimo būdo, mitybos įpročių ir pan.

Sveikiems, neturintiems problemų dėl padidėjusio „blogojo“ cholesterolio lygio ar gretutinių ligų, taip pat sveikai besimaitinantiems žmonėms, kavos suvartojimo riboti tikrai nereikia. Žinoma, nereikėtų jos išgerti daugiau nei 3–4 puodelius per dieną (atitinkamai neviršyti rekomenduojamos 400 mg kofeino paros normos). Taip pat verta apsvarstyti vieną ar kitą puodelį pakeisti filtruota kava. O jeigu vis dėlto labiausiai mėgstate prancūziško ruošimo kavą, galbūt verta mažinti jos vartojimą. Arba reguliuoti mitybą – suvalgyti mažiau gyvūninės kilmės maisto.

Tačiau jeigu jau turite problemų dėl padidėjusio „blogojo“ cholesterolio kiekio kraujyje, rekomenduojama pergalvoti ir kavos vartojimo įpročius. Šiuo atveju, patariama rinktis filtruotą kavą ir ženkliai sumažinti išgeriamos nefiltruotos kavos kiekį. Be abejo, taip pat svarbu ir sveika bei subalansuota mityba, kadangi tai yra esminis faktorius, keliantis „blogąjį“ cholesterolį. 

Kava tėra viena ir cholesterolio padidėjimo priežasčių. Daug didesnę įtaką tam turi gyvenimo būdas bei mitybos įpročiai. Tad visų pirma, reikia koreguoti juos.

Kava ir cholesterolis: išvados

Kava ir cholesterolis yra glaudžiai susiję. Kavoje esantys diterpenai padidina „blogojo“ cholesterolio kiekį 8–10 proc. Tačiau kavos filtravimas popieriniais filtrais sumažina diterpenų kiekį kavoje iki minimumo. Tad filtruota kava, remiantis mokslininkų išvadomis, yra saugi žmonėms, siekiantiems išvengti cholesterolio padidėjimo.

Šaltiniai:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6747192/
  2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32517949/
  3. https://www.healthline.com/health/high-cholesterol/coffee-link
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7561980/
  5. https://www.medicalnewstoday.com/articles/coffee-and-cholesterol

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *