Skip to content

Kava ir viduriavimas: kodėl kava sukelia viduriavimą ir kaip to išvengti?

Kava ir viduriavimas: kodėl kava sukelia viduriavimą ir kaip to išvengti?

Dauguma mūsų neįsivaizduojame ryto be puodelio kavos. Tai ne tik suteikia energijos, žvalumo, padeda greičiau pabusti, tačiau yra ir malonus ritualas. Laikas, kurį skiriame tik sau. Deja, kai kuriems šis malonumus pasibuvimas su savimi baigiasi nelabai kaip. Viena iš dažniausiai minimų problemų, su kuria susiduria kavos mėgėjai, yra viduriavimas. Todėl šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip susijusi kava ir viduriavimas ir kaip galima šią problemą išspręsti ar sumažinti.

Kavos poveikis virškinimo sistemai

Kava turi daugybę komponentų, kurie gali paveikti virškinimo sistemą. Svarbiausi iš jų yra kofeinas bei įvairūs aliejai. Kavos rūgštingumas taip pat turi įtakos virškinimo sistemai, tačiau dažniausiai jis, visų pirma, pasireiškia padidėjusiu skrandžio rūgštingumu ar refliuksu.

  • Kofeinas ne tik stimuliuoja nervinę sistemą, tačiau yra ir stiprus virškinimo sistemos stimuliatorius, kuris gali padidinti žarnyno peristaltiką. Kitaip tariant, kofeinas padidina žarnyno susitraukimus, kurių dėka maistas stumiamas virškinamuoju traktu. Per didelis stimuliavimas gali sukelti greitesnį maisto judėjimą žarnynu ir dėl to gali pasireikšti viduriavimas.
  • Kavoje esantys aliejai, tokie kaip kaveolis ir kafestolis, gali skatinti tulžies gamybą kepenyse. Tulžis yra būtina tinkamam riebalų virškinimui, tačiau per didelis jos kiekis gali sudirginti žarnyną ir sukelti viduriavimą.
  • Kavos rūgštingumas, kaip minėta, pirmiausiai pasireiškia padidėjusiu skrandžio rūgštingumu, kadangi natūraliai kava yra rūgštus gėrimas. Jos pH gali būti apie 4,5. Toks rūgštus gėrimas gali ne tik sudirginti skrandžio gleivinę, skatinti išsiskirti daugiau rūgščių skrandžio sulčių, sukelti rėmenį, refliuksą, tačiau ir gali paskatinti viduriavimą. Ypač jautresniems rūgščiam maistui žmonėms, net ir nedidelis rūgšties kiekis gali išprovokuoti neigiamas virškinamojo trakto reakcijas.
Kava ir viduriavimas

Kava ir viduriavimas: asmeniniai skirtumai

Logiška, kad kiekvieno žmogaus organizmas yra individualus ir į tą patį gėrimą, šiuo atveju, kavą gali reaguoti visiškai skirtingai. Ir tai visiškai normalu: vieni gali gerti nors ir kelis puodelius kavos per dieną, o kitiems – net vienas puodelis kavos jau sukelia nemalonius pojūčius, tokiu kaip viduriavimas.

Asmeniniai skirtumai svarbūs todėl, kad vienų žmonių virškinimo traktas yra jautresnis ir jiems greičiau pasireiškia vidurius laisvinantis kavos poveikis. Kitiems kava neturi jokios įtakos. 

Beje, svarbūs ir genetiniai veiksniai, pvz., kavos metabolizmo greitis. Kitaip sakant, nuo to, kaip greitai įsisavinama ir skaidoma organizme kava (konkrečiai kofeinas), priklauso, ar konkrečiam žmogui ji sukels viduriavimą. Tie, kurių organizmas lėčiau skaido kofeiną, gali patirti ilgesnį ir stipresnį stimuliuojantį kavos poveikį, o tai padidina žarnyno peristaltiką, kas gali sukelti viduriavimą.

Kava ir viduriavimas: kuo svarbi kavos rūšis ir paruošimo būdas?

Organizmo jautrumas kavai – tik vienas veiksnys, kuris lemia, ar šis gėrimas sukels viduriavimą. Ne ką mažiau svarbi ir kavos rūšis bei jos paruošimo būdas. Pavyzdžiui, tamsiau skrudinta kava yra mažiau rūgšti nei šviesaus skrudinimo, todėl jautresniems rūgštingumui žmonėms gali būti lengviau toleruojama. Be to, kava su pienu gali sumažinti rūgštingumą, tačiau jeigu žmogus netoleruoja laktozės, ji gali sukelti priešingą efektą ir iššaukti dar smarkesnį viduriavimą. Tokiu atveju galėtų padėti augalinis pienas arba pienas be laktozės.

Taip pat reikia atkreipti dėmesį į kofeino kiekį kavoje. Pavyzdžiui, espresso kavos gėrimuose yra didesnė kofeino koncentracija mažesniame kavos kiekyje, o tai gali labiau dirginti virškinimo sistemą nei filtruota kava, kurioje kofeino bus mažiau.

Taip pat filtruota per popierinį filtrą kava turi mažiau kavos aliejų, todėl tokia kava yra lengviau virškinama ir tikėtina, sukels mažiau su virškinimu susijusių problemų.

Kaip sumažinti viduriavimo riziką?

Be abejo, nei vienas kavos mėgėjas nenorės imti ir atsisakyti kavos vien todėl, kad kartais sutrinka virškinimas. Tačiau jeigu kava sukelia viduriavimą kas kartą jos išgėrus, tikrai vertėtų pagalvoti, kaip šio nemalonumo išvengti.  Štai keli pasiūlymai, ko reikėtų imtis: 

Kava ir viduriavimas
  1. Sumažinti kavos vartojimą. Jeigu pastebėjote, kad viduriavimą sukelia būtent didesni išgeriamos kavos kiekiai, pabandykite sumažinti suvartojamos kavos kiekį. Išbandykite gerti tik vieną ar du puodelius per dieną ir stebėkite organizmo reakciją. Gali būti, kad mažesnis kiekis neturės neigiamos įtakos virškinimo sistemai.
  2. Rinktis mažiau rūgščią kavą. Išbandykite mažiau rūgščias kavos rūšis, ypač jeigu pastebite, kad organizmas apskritai jautriau reaguoja į rūgštesnį maistą. Galite bandyti rinktis tamsesnio skrudinimo kavos pupeles ar mažiau rūgščias kavos rūšis.
  3. Kava be kofeino gali išspręsti viduriavimo problemą, jeigu būtent kofeinas yra tas dirgiklis, kuris jums sukelia virškinimo problemas. Kavoje be kofeino taip pat jo yra, tačiau kur kas mažesnis kiekis, tad tikėtina, kad pernelyg stimuliuoti virškinamojo trakto ir sukelti viduriavimo neturėtų.
  4. Kavos vartojimas su maistu. Gana dažnai kavos ir viduriavimo problema išsprendžiama tiesiog ėmus gerti kavą ne tuščiu skrandžiu, o kartu su maistu ar pavalgius. Kavos vartojimas valgio metu arba po jo, gali padėti sumažinti rūgštingumo bei kofeino poveikį organizmui ir ypač virškinimo sistemai.
  5. Kavos priedai. Tam tikri kavos priedai, pavyzdžiui, pienas, gali padėti sumažinti kavos rūgštingumą ir išspręsti viduriavimo problemą. Pienas ar grietinėlė sušvelnina kavą ir ji tampa tinkamesnė rūgščiai jautriam organizmui. Tačiau, kaip jau minėjome, jeigu netoleruojate laktozės, toks derinys sukels itin didelių nepatogumų. Tokiu atveju, kavą mėginkite pagardinti augaliniu pienu (avižų, kokosų, sojos ir pan.) arba pienu be laktozės.

Apsvarstykite alternatyvas

Puikiai suprantame, kad kavos skonio ir aromato niekas negali pakeisti. Tačiau, jeigu išgėrus kavos dažnai pasireiškia viduriavimas, jis tampa varginantis, trikdantis gyvenimo kokybę ar net darantis įtakos sveikatą, teks ieškoti alernatyvų kavai.

Kiaulpienių šaknų kavos nauda

Juodoji arbata ar žalioji arbata, tikėtina, šios problemos nepadės išspręsti, nes jose kofeino yra ne ką mažiau nei kavoje. Kita vertus, ypač juodoji arbata, pasižymi sutraukiančiu poveikiu dėl joje esančių taninų. Tad ji gali tikti jeigu viduriavimą skatina ne kofeinas, o, pavyzdžiui, kavos aliejai.

Taip pat galima apsvarstyti ir tokias alternatyvas kaip žolelių arbatos. Pavyzdžiui, bergenijos arbata puikiai tonizuoja, tačiau neturi kofeino, tad gali tapti puikiu rytiniu gėrimu.

Na, o jeigu į arbatos pusę nenorite nei žiūrėti ir be kavos puodelio neįsivaizduojate geros dienos pradžios, tuomet pagalvokite apie alternatyvią kavą. Kavą, paruoštą ne iš kavamedžio pupelių, o iš, pavyzdžiui, gilių ar cikorijų

Alternatyvų įprastai kavai yra gana nemažai. Tai ir varnalėšų šaknų kava, kiaulpienių šaknų kava, morkų kava ar miežių kava. Jeigu įprasta kava sukelia viduriavimą, išbandykite jos alternatyvas. Iš tokios gausybės tikrai atrasite tą, kuri galės pakeisti jūsų mėgstamą kavamedžio pupelių kavą.

Šaltiniai:

  1. https://patient.info/news-and-features/why-can-drinking-coffee-trigger-diarrhoea
  2. https://iffgd.org/gi-disorders/lower-gi-disorders/diarrhea/common-causes/
  3. https://www.bonappetit.com/story/coffee-poop
  4. https://www.verywellhealth.com/why-does-coffee-make-you-poop-7966182

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *