Skip to content

Morkų kava – neįprastas, bet neprastas gėrimas, kuris tiks ir vaikams!

Morkų kava

Kaip jūsų ausiai skamba morkų kava? Kiek neįprasta, taip? Nors morkų kava populiarumo aukštumų ir nesiekia, tačiau ji lygiuojasi į kitas panašias daržovių ar augalų kavas – kiaulpienių, gilių, cikorijų ar miežių kava. Tai dar vienas bohemiškas gėrimas, kuris, tikėtina, atneša daug naudos sveikatai. Teigiamai stebina tai, kad ji tinkama vartoti vaikams, nėščiosioms bei žindančioms mamytėms (ko negalima pasakyti apie kitas kavas). Dėl menko populiarumo užsienyje morkų kava dar nesulaukė nei gurmanų, nei mokslininkų dėmesio, todėl pasakyti kažką daugiau apie šį įdomų gėrimą – gana keblu. Apie morkų lapų arbatos bei morkos šakniavaisių naudą jau tikrai esate girdėję, tad mažai abejonių, kad morkų kava galėtų kažkuo nusileisti. Pasidomėkime plačiau, kas dar žinotina apie morkas, jų džiovinimo ypatybes ir ruošiamą kavą.

Trumpai apie morkas

Turbūt mažai kam reikia priminti, kaip atrodo morka, nes šią daržovę augina beveik kiekvienas namų ūkis. Darže auginama valgomoji morka (kurios pilnas lotyniškas pavadinimas yra Daucus carota subsp. sativus var. sativus) priklauso salieriniams (Apiaceae), todėl pasižymi šios šeimos pagrindiniais bruožais. Augalas yra dvimetis, kur pirmais metais išaugina lapų skrotelę su 20 cm ilgio plunksniškai skaldytais lapais. Antrais metais iš skrotelės išauga žiedynstiebis, o ant jo – skėtį primenantis žiedynas su smulkiais baltais, rožiniais ar gelsvais vainikėliais. Tačiau kaip kavos žaliavą naudosime šakniavaisį, kuris būna įvairios formos, spalvos ir dydžio, priklausantis nuo veislės (pati įprasčiausia – sultinga, mėsinga, pailga, iki 30 cm dydžio oranžinės spalvos morka).

Morkos

Morkų naudingosios savybės

Tikrai žinote, kad morkos plačiai naudojamos virtuvėje, nes yra naudingos sveikatai. 100 g morkų šaknyse yra 41 kcal energijos, kurią suteikia 10,6 g angliavandenių (apie 2,8 g skaidulų ir 4,7 g cukraus), 0,9 g baltymų, 0,2 g riebalų. Jos garsėja kaip karoteno šaltinis, taip pat aptinkama vitaminų C, B1, B2, PP, K, E, biotino, folio rūgšties, flavonoidų, mineralinių medžiagų (K, P, Ca, Fe, Mg, Se), eterinių aliejų, fitoncidų ir organinių rūgščių.

Karotenas, antioksidantai ir kitos veikliosios medžiagos stiprina ląstelių sieneles, stabdo senėjimo procesus, aktyvina ląstelių medžiagų apykaitą, skatina epitelio atsinaujinimą, papildo organizmą vitaminais, saugo nuo laisvųjų radikalų pažeidimo ir mažina uždegiminius procesus.

Morkų vaistinės savybės

Liaudies ir tradicinėje medicinoje morkų lapų nuovirai, morkų šakniavaisiai, morkų sultys, sėklos ir jų preparatai plačiai naudojami įvairiems negalavimams gydyti ir sveikatai gerinti. Morkas patariama vartoti net jautrių žmonių grupėms (nėščiosioms ir maitinančioms krūtimi moterims, vaikams, imunosupresiniams pacientams). Morkų naudingosios medžiagos gali būti pritaikytos ir naudojamos:

  • širdies ligoms gydyti, pavyzdžiui, patyrus širdies infarktą
  • mažinti kraujo spaudimą
  • nuo aterosklerozės
  • palengvinti osteochondrozės ir artrito sukeltus simptomus
  • stiprinti širdį ir kraujagysles
  • sergant mažakraujyste
  • stiprinti imunitetą
  • gerinti regėjimą
  • užkietėjus viduriams, nes šiek tiek juos laisvina
  • avitaminozei ir hipovitaminozei gydyti
  • vėžinių susirgimų rizikai mažinti
  • kai sergama tulžies ar šlapimo takų akmenlige
  • mažinti svorį
  • mažinti cholesterolio kiekį kraujyje
  • kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje
  • sveikesnei odos būklei palaikyti
Morkų kava

Morkų kava – senovinis lietuvių gėrimas

Morkų kava Lietuvoje žinoma jau nuo seno, tik gal nėra tokia populiari. Ji ruošiama labai paprastai iš išdžiovintų ir švelniai paskrudintų morkų šakniavaisių. Visgi užsienyje tokia morkų kava, kaip kad mėgsta lietuviai, galima sakyti, neegzistuoja. Nebent svetur kartais ruošiami kavos gėrimai, kurie papildomi morkų sultimis.

Morkų kava, priešingai nei iš kitų augalų ir ingredientų paruošta kava, pasižymi saldesniu skoniu ir aromatu, su karameliniu, švelniai kartoku prieskoniu. Morkų kava neturi kofeino ir yra vienas iš nedaugelio panašiai ruošiamų gėrimų, tinkančių gerti vaikams. Šis gėrimas yra geras įprastos kavos pakaitalas, kai norite išbandyti kažką naujo ir atrasti įvairių, neįprastų skonių.

Iš tikrųjų apie morkų kavą žinoma labai nedaug, konkrečių mokslinių tyrimų su šiuo gėrimu atlikta nėra. Visgi turint omeny nemenką morkų šakniavaisių naudą, galima tikėtis, kad naudingas medžiagas pavyksta gauti ir iš morkų kavos.

Morkų kava

Morkų džiovinimas ir skrudinimas

Jeigu neturite skrudintų morkų granulių ar miltelių (kurias galima ir įsigyti), jas galite lengvai pasiruošti ir išsidžiovinti patys.

Pirmiausiai reikia morkas nuskusti ir sutarkuoti. Jas paskleiskite ant kepimo popieriumi išklotos skardos vienu sluoksniu, tada pašaukite į iki 100 °C įkaitintą orkaitę su vėjelio funkcija. Orkaitės dureles pradarykite ir džiovinkite, kol morkos taps sausos, įgaus šiek tiek rusvą spalvą. Morkas išimkite iš orkaitės ir atvėsinkite. Jeigu norite stipresnio skonio, morkų granules trumpam galite pakepinti ant keptuvės.

Taip pat siūloma morkas džiovinti ir skrudinti kitu būdu. Ant skardos paskleistos tarkuotos morkos dedamos į 60–80 °C įkaitintą orkaitę, įjungiama ventiliacija ir džiovinama 4 valandas retkarčiais pamaišant. Baigiant džiūti, nustatoma 150 °C orkaitės temperatūra ir paskrudinama kelias minutes, kol pradeda ruduoti. Tada morkos išimamos ir atvėsinamos.

Smulkesniems milteliams gauti granules sumalkite. Prisiruošę daugiau morkų granulių, jas laikyti sausame sandariai uždarytame inde.

Morkų kava

Kaip paruošti morkų kavą?

Kavą galite pasiruošti keliais būdais:

  1. 1–2 šaukštelius morkų miltelių užpilkite puodeliu verdančio vandens ir palikite 5–7 minutėms pritraukti. Jeigu tik norisi, kavą gardinkite saldikliu ir pienu.
  2. Į puodą su 250 ml verdančio vandens dėkite 1–2 šaukštus džiovintų morkų ir pavirinkite kelias minutes. Puodą nukaiskite ir dar palikite 10–15 min., kad pritrauktų.
  3. Užsienyje gana populiaru kavą ruošti su morkų sultimis, tuomet gaunama taip vadinama morkų pyrago latė (angll. Carrot Cake Latte). Tokiai kavai paruošti pirmiausiai reikia šviežiai išspausti sultis iš kelių morkų, kad gautumėte pusę puodelio sulčių. Į keptuvę supilkite gautas sultis, 1 puodelį kokosų (ar kitokio) pieno, 1 šaukštelį rudojo cukraus, 1 šaukštelio cinamono ir pusę šaukštelio tarkuoto imbiero. Šie priedai suteikia morkų pyrago skonį. Ant vidutinės ugnies visą mišinį šiek tiek pašildykite, supilkite į puodelį ir papildykite 50 ml espresso kavos.
Morkų kava

Šalutinis morkų efektas

Gana sunku atrasti neigiamas morkų savybes, nes jos retai kada sukelia nepageidaujamą efektą. Visgi kai kurie morkų produktai nerekomenduojami, kai:

  • sergate skrandžio opalige ar dvylikapirštės žarnos uždegimu. Tuomet negerkite morkų sulčių ir nevalgykite virtų morkų.
  • turite problemų dėl žemo kraujospūdžio, tada dėl kalio gausos venkite reguliariai vartoti morkų miltelius.
  • turite inkstų problemų (dėl to paties kalio poveikio).
  • esate alergiški morkoms. Jų pavartojus gali pasireikšti pykinimas, skrandžio skausmas, galvos skausmas ir kt.
  • nenorite, kad jūsų oda „nusidažytų“ oranžine spalva, tada nereikėtų jų vartoti daugiau nei 3–4 šakniavaisių per dieną.

Šaltiniai:
https://www.heinens.com/recipes/carrot-cake-latte/
https://wellnessmunch.com/carrot-powder-benefits-how-to-prepare-uses-side-effects/
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-carrots
Ruzgienė R., Mackevičius A. Mažasis daržovių ir prieskonių žinynas, Vilnius: Leidykla „Eugrimas“, 2010, 80–81 p.
Pipinys J. Vaistiniai augalai, Vilnius: Leidykla „Mintis“, 1973

Tyrimai:
https://www.mdpi.com/2304-8158/8/9/424
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770766/
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030223000565
https://www.wflpublisher.com/Abstract/102

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *