Skip to content

Varnalėšų šaknų kava – kofeino neturinti gėrimas žarnynui gerinti ir uždegimams mažinti

Varnalėšų kava

Leiskite sau padaryti pertrauką įprastos kavos puodeliui ir į kasdienybę įtraukti kiek kitokį gėrimą. Galbūt varnalėšų šaknų kava taps nauja jūsų kavos be kofeino alternatyva, dar ir duodanti specifinių naudingųjų savybių? Varnalėšų kava yra natūralus skaidulų, antioksidantų, inulino šaltinis, kurie teigiamai veikia kone visą organizmą – nuo žarnyno iki smegenų. Jos vartojimas palaikys draugiškų bakterijų augimą, slopins vidinius uždegimus, šalins toksinus, kartu suteiks įprastą pasitenkinimą kava. Jeigu nesat linkę patys prisirinkti varnalėšų žaliavos, tai galite pasinaudoti prekyboje esančiais paruoštais šios kavos ingredientais.

Trumpai apie varnalėšas

Lietuvoje auga kelios rūšys varnalėšų, bet vaistams, maistui ir gėrimams ruošti renkama didžiosios varnalėšos (Arctium lappa) žaliava. Šis augalas yra didžiausias iš astrinių (Asteraceae) šeimos, dažnai jis pasitaiko augantis kaip piktžolė, o kai kuriose šalyse net ir kaip invazinė rūšis.

Tvirtas, stačias stiebas siekia iki 1,8 m aukščio ir yra gausiai šakotas. Augalo lapai stambūs, su ilgais kotais ir lygiu ar banguotu kraštu bei apaugusia veltiniškais plaukeliais apatine puse.  Žiedai violetinės spalvos, susitelkę į rutuliuko formos graižą, o žiedlapius juosia kabliuko formos dariniai. Žiedai dažniau susitelkia į skėčio formos žiedynus ir žydi nuo liepos iki rugsėjo mėnesio. Pagrindinė šaknis (su keliomis šakomis) yra 3–6 cm skersmens ir gali būti beveik 1 m ilgio, nors dažniausiai siekia iki 60 cm. Pastaroji ir yra naudojama kavai gaminti.

Varnalėšų nauda liaudies medicinoje

Šimtmečius varnalėša buvo svarbi tradicinės kinų medicinos dalis. Jie šaknų vandeninius užpilus naudodavo kaip diuretines, vidurius laisvinančias ir antiseptines priemones. Taip pat varnalėšų šaknų nuovirai tarnaudavo gydant odos problemas, valant išorines žaizdas. Ši žaliava garsėjo kaip afrodiziakas ar vaistas vyrų potencijai didinti.

Ne išimtis ir lietuvių liaudies medicina. Mūsuose varnalėšos šaknų panaudojimas ne ką ir skiriasi, nes lietuviai jas naudoja prakaitui ir šlapimui varyti, reumatui, podagrai, cukriniui diabetui, odos ligoms (egzemai, šunvotėms, spuogams) gydyti, palengvinti situaciją esant vidurių užkietėjimui.

Varnalėšos

Varnalėša: ne rauti, auginti. Netikėti sveiki receptai iš varnalėšų – išbandykite

Varnalėšų arbata – vaistas jūsų širdžiai, kepenims bei grožiui. Kaip ją paruošti ir vartoti

Kokia nauda pasižymi varnalėšų šaknys bei jų skrudinti milteliai?

Tokia sąvoka kaip „varnalėšų kava” mokslo pasaulyje neegzistuota, tačiau daugiausiai dėmesio sulaukia varnalėšų arbata, skrudintos varnalėšų šaknys ar iš jų pagaminti skrudinti milteliai. Traktuojant tai, kad varnalėšų kava ruošiama iš skrudintų šaknų miltelių, galima daryti išvadą, kad žemiau paminėtos naudos greičiausiai tiks ir varnalėšų kavai.

Pranešama, kad daugybė ikiklinikinių tyrimų mėgintuvėliuose ir su gyvais organizmais parodė, jog varnalėšos pasižymi biologiniu aktyvumu, tokiu kaip:

  • priešvėžinis
  • priešdiabetinis
  • antivirusinis
  • kovojantis su nutukimu
  • neleidžiantis užkietėti viduriams
  • diuretinis
  • imunitetą stiprinantis
  • neuroprotekcinis
  • angiogeninis
  • gerinantis smegenų išemiją
  • palaikantis limfinę sistemą, kuri padeda atsikratyti toksinų.
Varnalėšų šaknys

Naudingosios medžiagos varnalėšose

Naudingos savybės atsiranda ne iš bet kur, o jas suteikia tam tikros medžiagos. Štai kokių įdomių komponentų galima aptikti varnalėšose:

Varnalėšų šaknyse yra kvercetino – flavonoido, vienas iš svarbesnių uždegimą mažinančių ir su laisvaisiais radikalais kovojančių antioksidantų. Šio komponento dar galima rasti ir svogūnų arbatoje arba svogūnų lukštuose.

Ne vien kvercetinas, bet ir daugybė kitų antrinių metabolitų gausa turi stiprų priešuždegiminį poveikį. Tai yra linolo, chlorogeno, cinamono, kavos, kumaro, siringinė, gentisitinė organinės rūgštys bei lignanai.

Tiek varnalėšų šaknys, tiek skrudintų varnalėšų arbata (taip pat ir cikorijų kava) turi nemažą kiekį (iki 45 %) inulino. Tai lyg mažai kaloringas angliavandenis, skaidulų šaltinis, pasižymintis prebiotinėmis savybėmis.

Varnalėšų šaknys

Skrudintos varnalėšų šaknys

Gana paplitęs atskiras fenomenas – skrudintos varnalėšų šaknys. Iš gabaliukais pjaustytų, džiovintų ir šiek tiek paskrudintų šaknų gaminama arbata. Nors nėra nurodyta jokios technologijos, visgi stipriau ar pagal savo norą paskrudinus ir sumalus šiuos varnalėšų šaknų gabaliukus, pasigaminsite kavos.

Skrudintų varnalėšų šaknų sudėtyje yra 75,87 % angliavandenių, 1,77 % riebalų, 8,50 % baltymų ir 3,43 % ląstelienos (skaidulų). Iš mineralų jos daugiausiai turi kalio ir magnio.

Šiek tiek atlikta tyrimų su pačiu varnalėšų šaknų skrudinimo procesu. Nustatyta, kad didėjant šaknų skrudinimo trukmei, didėjo iš jų paruošto gėrimo (eksperimento atveju – skrudintų varnalėšų šaknų arbatos) antioksidacinis pajėgumas ir bendras fenolinių medžiagų kiekis. Kuo ilgiau skrudinama, tuo intensyvesnė spalva gaunama, ir tai reiškia geresnes savybes. Neturėtų kilti abejonių, jeigu iš tokių šaknų pasiruošite ir kavos – nauda turėtų išlikti ta pati.

Varnalėšų kava

Prisirinkite varnalėšų šaknų patys

Kai jau atpažinsite varnalėšas, jų „medžioti” susiruoškite rudenį. Iškaskite augalo šaknis, nuvalykite purvą, pašalinkite visą antžeminę dalį. Grįžus namo, šaknis nuplaukite šaltame vandenyje, žievę nuskuskite ir supjaustykite 10–15 cm ilgio bei apie 1 cm storio gabaliukais. Džiovinkite gerai vėdinamoje patalpoje.

Varnalėšų kava: paruošimas, skonis, ypatybės

Varnalėšų šaknų kava yra gėrimas, neturintis kofeino. Nors užsienyje dažniau paplitęs gėrimas yra džiovintų varnalėšų šaknų arbata, tačiau skrudinant augalo šaknis panašiu metodu, kaip ir įprastas kavos pupeles galima išgauti kavos alternatyvą. Skrudintos varnalėšos šaknys yra sodraus riešutų ir šiek tiek kartaus, sausoko skonio.

Kavą ruošti galite iš įvairios žaliavos, pavyzdžiui, iš savo surinktų ir jau išdžiovintų šaknų, iš komerciškai pagaminto varnalėšų šaknų kavos gaminio arba įsigyjant džiovintų šaknų gabaliukų.

Jeigu turite džiovintų šaknų, prieš ruošiant kavą jas reikia paskrudinti. Įkaitinkite ketaus keptuvę ant silpnos arba vidutinės ugnies ir į ją plonu sluoksniu sudėkite šaknų gabaliukus. Dažnai maišydami kaitinkite varnalėšos šaknį, kol ji tolygiai paruduos ir įgaus skrudėsio kvapą. Priklausomai nuo to, kaip norite, kad varnalėšos šaknis būtų apkepusi, tai gali užtrukti nuo 5 iki 20 minučių. Kai pasieksite norimą lygį, nuimkite keptuvę nuo ugnies, atvėsinkite, ir perpilkite į sandarų stiklainį. Prieš ruošiant kavą, nedidelį kiekį skrudintos žaliavos sumalkite.

Varnalėšų kavą rekomenduojama ruošti taip:

Į prancūzišką kavinuką (su filtravimo sistema) įpilkite 2 valgomuosius šaukštus skrudintų varnalėšų miltelių ir įpilkite karšto vandens. Mažesniam kiekiui užteks į puodelį įdėti 1 šaukštelį miltelių ir užplikyti verdančiu vandeniu. Palikite pritraukti 5–7 minutėms.

Varnalėšų kava

Kiaulpienių, cikorijų ir varnalėšų šaknų kava

Gana dažnai ruošiama kava ne vien tik iš varnalėšų, bet įmaišant ir kitų augalų šaknų. Populiariausios kombinacijos yra varnalėšos su kiaulpienių šaknimis arba cikorijų, kiaulpienių ir varnalėšų trio. Jeigu turite visų šių augalų šviežių šaknų, tai pirmiau jas reikia išdžiovinti (greituoju būdu) ir šiek tiek pakepinti, o tai daroma taip:

  1. Įkaitinkite orkaitę iki 150 °C temperatūros.
  2. Kepimo skardoje vienodomis dalimis paskleiskite susmulkintas cikorijų, kiaulpienių ir varnalėšų šaknis. Kepkite 45 minutes arba kol šaknys taps auksinės spalvos, o kas 20 minučių pamaišykite.
  3. Sumažinkite kaitrą iki 100 °C ir kepkite nuo 45 minučių iki 1 valandos, maišydami kas 20 minučių.
  4. Paskrudusius, sausus ir atvėsintus šaknų gabaliukus perpilkite į sandarų stiklainį ir ten jame laikykite iki naudojimo.
  5. Kavai ruošti virtuviniame kombaine arba kavamalėje sumalkite nedidelį kiekį šios žaliavos ir naudokite 1 valgomąjį šaukštą 1 puodeliui verdančio vandens.
Kiaulpienių, cikorijų ir varnalėšų šaknų kava

Kokį šaltinis poveikį turi varnalėšų preparatai?

Apie varnalėšų šaknų kavos šalutinį poveikį konkrečios informacijos rasti nepavyko, tačiau galima vadovautis kitais nurodymais, pavyzdžiui, kada vengtina vartoti varnalėšų šaknis, iš jų paruoštą arbatą arba kitus preparatus. Štai ką reikėtų žinoti:

  • Varnalėšų šaknų preparatų saugumas vaikams nebuvo tirtas. Dėl šios priežasties geriau neduokite vaikui varnalėšų šaknų.
  • Šaknys veikia kaip natūralus diuretikas, todėl neturėtumėte jų vartoti, jei organizmui trūksta skysčių.
  • Jei esate alergiški chrizantemoms, margainiams ar kitiems astriniams augalams, gali padidėti alerginių reakcijų tikimybė ir varnalėšų preparatams, todėl turėtumėte jų vengti.
  • Nėščioms moterims arba moterims, bandančioms pastoti, varnalėšų šaknų ar papildų vartoti negalima.
  • Kadangi lieka neaišku, kaip dozuoti tiek varnalėšų kavą, tiek kitus preparatus, tad geriau juos vartokite saikingai.

Šaltiniai:
Lietuvos TSR mokslų akademija, Botanikos institutas. Vaistiniai augalai, Vilnius: Leidykla „Mintis”, 1973.
https://wildfoodshomegarden.com/coffee.html?utm_content=cmp-true
https://rootedinhealing.net/2020/01/30/herbal-coffee-recipe/
https://www.healthline.com/health/burdock-root
https://www.zhiherbals.com/blog/best-herbal-coffee-alternatives
https://www.botanikos-sodas.vu.lt/puslapiai/augal%C5%B3-gentys/varnal%C4%97%C5%A1a
https://www.food.com/recipe/fake-coffee-coffee-substitute-483383

Tyrimai:
https://www.mdpi.com/2304-8158/12/6/1295
https://koreascience.kr/article/JAKO201609633508179.page
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772753X23001983
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5383138/
https://ir.lib.shimane-u.ac.jp/en/8137https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1878450X21001475

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *