Skip to content

Robusta – kavos arabikos konkurentė. Kuo gi jos skiriasi?

Robusta

​​Kavos pramonė – tai viena didžiausių agro sričių, kartais įvardijama net kaip valiutos vienetas. Pastaruosius 30 metų stebime didžiulį kavos kultūros augimą, ko pasekoje išaugo tiek gamyba, tiek eksportas. Mokslininkai išskiria dvi pagrindines kavos rūšis, kurios yra auginamos visame pasaulyje: Coffea arabica, arba arabika ir Coffea canephora, pastaroji dar vadinama robusta. Apie 60% pasaulyje gaminamos ir parduodamos kavos gaunama iš Arabikos. Nors arabika išlieka dominuojančia kavos rūšimi pasaulyje, robustos kavos rinka jokiu būdu nėra maža – 40 % pasaulyje pagaminamos kavos nėra nereikšmingas kiekis.

Robusta kava kadaise buvo unikali, auginama tik Afrikoje į pietus nuo Sacharos, tačiau dabar ji auginama plačiai, visame pasaulyje ir sudaro apie 40% visos pasaulio kavos produkcijos. Ji dar tik atrandama kavos mėgėjų, tad rinka yra auganti.

Teisingai išsirinkus mėgstamą kavos rūšį, pasibandžius skirtingus jos paruošimo būdus, atrasite mėgstamą gėrimą, kurio neprireiks gardinti nei cukrumi, nei pienu. Greičiausiai savo puodelyje gardžiuojatės arabika, tačiau toliau aptarsime viską ką reikėtų žinoti apie robusta kavos rūšį.

Robusta

Kaip atrodo ir kur auga robusta

Robusta, arba didysis kavamedis (Lot. Coffea canephora) – viena iš daugybės kavamedžių rūšių. Tai visžalis, greitai augantis, labai atsparus kenkėjams ir ligoms krūmas su keletu stiebų. Būtent atsparumas ir lėmė tokį platų robusta išplitimą visame pasaulyje.

Robusta paprastai auga žemumose, iki 600 metrų virš jūros lygio, užauga nuo 7 iki 10 metrų aukščio. Natūralios augimvietės – Rytų Afrikos miškuose, o sėkmingai ūkiuose robusta auginama Afrikoje, Madagaskare, Sumatroje, Pietvakarių Azijoje. Augalas išaugina baltus žiedus, kvepiančius jazminais, o sunokusios uogos nusidažo sodriai raudonai. Kiekvienoje prinokusioje uogoje yra dvi kavos pupelės.

Nors augalas kilęs iš Afrikos į pietus nuo Sacharos, jis jau seniai išplito į kitas pasaulio dalis, įskaitant Aziją, Pietų Ameriką ir Centrinę Ameriką. Didžiausias robusta kavos augintojas ir gamintojas pasaulyje šiuo metu yra Vietnamas, antroje vietoje – Brazilija, trečioje – Indonezija, o ketvirtoje – Indija. Tarp 13 geriausių pasaulyje šios kavos gamintojų yra kai kurios Afrikos šalys (Uganda, Dramblio Kaulo Krantas, Kamerūnas ir Madagaskaras).

Šiuo metu didžiausi pasaulyje robustos augintojai ir gamintojai yra Vietname, Brazilijoje, Indonezijoje, Ugandoje ir Indijoje. Visos šios šalys kartu užaugina daugiau nei 90%. Be to, tarp kavos mėgėjų auga susidomėjimas šia rūšimi ir geros kokybės pupelių potencialu

Robusta

Arabika ar robusta? Kuo jos skiriasi?

Arabika nuo pat kavos išpopuliarėjimo karaliavo visoje rinkoje dėl kavos kokybės, tačiau didėjanti paklausa ir poreikis auginti kavą įvairesnėse klimatinėse zonose nulėmė, kad robustos auginimas stipriai išplito.

Pagrindinis robustos paplitimą nulėmęs faktorius buvo šeštajame dešimtmetyje atsiradusi tirpi kava ir jos išpopuliarėjimas visame pasaulyje.

Yra keletas robusta pupelių porūšių, kurių kiekvienas pasižymi unikaliomis skoninėmis savybėmis. Robusta veislė pasižymi didesniu atsparumu ligoms ir padidina gamybos pajėgumus, lyginant su arabika. Gerai auganti žemesniame aukštyje, robusta klesti tose vietose, kur arabiką niokoja grybelis ir kitos ligos bei kenkėjai.

Robusta yra stambesnis augalas, maždaug dvigubai didesnis už arabiką ir gerai auga esant didesnei drėgmei. Augalui daugintis būtinas kryžminis vėjo, bičių ir kitų vabzdžių apdulkinimas. Per metus robusta krūmas duoda du, o kartais net ir tris kartus daugiau uogų nei arabika medis.

Robusta

Arabikos pupelės vs robusta pupelės

Arabika kavos pupelės turi dvi pagrindines veisles: Typica ir Bourbon. Canephora kavos pupelių geriame tik vieną veislę – robusta. Todėl kavos pupelės buvo suskirstytos į dvi pagrindines rūšis – arabika ir robusta. Visas tris vienija viena kavos augalų šeima ir pagrindinis skirtumas – skoninės savybės.

Atminkite, kad net vienos rūšies pupelės ar veislė skirsis savo kokybe ir skoniu. Dažnai nenuspėjamos auginimo sąlygos ir skirtingi gamybos proceso metodai sukuria skirtingą skonį galutiniame kavos paruošimo etape.

Puikus pavyzdys būtų Kona kava, auginama Havajuose. Pupelė yra arabikos veislės ir ypatingos Kona aplinkos sąlygos suteikia pupelėms unikalių savybių, kurių nerasite kitur auginamose arabikos pupelėse.

Robusta

Arabika ir robusta: kuo skiriasi jų skonis

Mokydamiesi atskirti ir įvardinti kavos skonius, puikiai tai galime daryti per palyginimus su kita rūšimi, šiuo atveju robustą galime palyginti su populiariąja arabika. Arabika paprastai būna švelnesnio, saldesnio skonio, su šokolado ir cukraus skonio natomis, taip pat turi mažiau kofeino negu robusta. Robusta yra stipresnio, ryškesnio ir kartesnio skonio, su prieskoniškais, žemiškais atspalviais.

Nepaisant to, kad robusta skonis laikomas mažiau rafinuotu, lyginant su arabika, ji plačiai naudojama mišiniuose dėl tirštumo ir kremiškumo. Taip pat, robusta pupelės turi daugiau kofeino! Manoma, kad didesnis kofeino kiekis susijęs su augalo antioksidantais, kurie padeda apsisaugoti nuo kenkėjų ir ligų. Būtent didesnis aminorūgščių kiekis gali suteikti ir nepageidaujamų atspalvių skoniui.

Taigi galima teigti, kad arabika ir robusta papildo viena kitą siekiant išgauti tobulus kavos mišinius. Arabikos aromatai ir švelnios skoninės savybės puikiai papildo robustos gaivinantį efektą (dėl didesnio kiekio kofeino).

  • Stiprus espresso mišinys, mažiau rūgšties: 70% arabika ir 30% robusta
  • Stiprus, aromatingas espresso: 80% arabika ir 20% robusta
  • Minkštesnis, švelnus espresso: 90% arabika ir 10% robusta

Kokį poveikį sveikatai turi robusta

Visų rūšių kava turi tam tikrą poveikį sveikatai, vieniems ji gali būti naudinga, o kitiems – priešingai – pavydžiui, kava gali sukelti skrandžio rūgštingumą, todėl jos nepatariama vartoti nevalgius, esant tuščiam skrandžiui.

Kadangi pupelėse gausu antioksidantų, kai kuriose šalyse kava robusta buvo naudojama kaip liaudiška priemonė nuo ligų, tokių kaip astma, galvos skausmas, gelta ir apsinuodijimas. Dėl rūgštingumo ji naudojama veido kaukėse, siekiant pašalinti negyvas ląsteles ir riebalų perteklių, suteikti šveitimo efektą.

Nuotraukos asociatyvinės © Freepik.

Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://espresso-works.com/blogs/coffee-life/robusta-coffee
https://www.cafedumonde.co.uk/academie/guides/types-of-coffee-beans/robusta/
https://beans.at/en/kaffeewissen/kaffeesorten-arabica-robusta/robusta
https://majestycoffee.com/blogs/posts/what-is-robusta-coffee

2 thoughts on “Robusta – kavos arabikos konkurentė. Kuo gi jos skiriasi?”

  1. Pingback: Trys pagrindinės kavos rūšys: Robusta, Arabika ir Liberika

  2. Pingback: Kaip išsirinkti kavos pupeles? 6 žingsniai pradedantiesiems

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *