Skip to content

Protarpinis badavimas ir kava: ar suderinama?

Protarpinis badavimas ir kava: ar suderinama?

Visi norime būti ne tik gražūs, liekni, tačiau ir sveiki. Todėl rinkdamiesi dietą svorio reguliavimui, stengiamės atsižvelgti į savo dienotvarkę, įpročius bei pasirinkti kuo sveikesnį variantą. Bene vienas dažniausiai pasirenkamų ir nuolat populiarumo neprarandantis yra protarpinis badavimas. Tačiau dažnai iškyla klausimas ar protarpinis badavimas ir kava yra suderinami? Ar galima rinktis kavą, laikantis šios dietos? Galbūt ją galima gerti tik valgio valandomis?

Išsamius atsakymus į šiuos klausimus, rasite skaitydami toliau.

Kas tas protarpinis badavimas?

Jeigu dar niekuomet negirdėjote, kas tai yra, greičiausiai smalsu, ką reiškia badauti protarpiais? Ar pasirinkti vieną dieną savaitėje? Ar badauti tenka visą savaitę? 

Taigi susipažinkite. Protarpinis badavimas – tai toks mitybos metodas (dieta), kai yra nevalgoma tam tikrą laiką. Nuo kitų mitybos programų pagrinde skiriasi tuo, jog valgyti iš esmės leidžiama viską (na, ar beveik viską), tačiau tik nustatytomis valandomis. Tarpuose tarp valgymų yra badaujama, visiškai nevalgoma, net neužkandžiaujama. Leidžiami tik skysčiai.

Protarpinis badavimas taip pat turi daug rūšių:

  • pakaitinių dienų, kai vieną dieną suvartojama labai mažai kalorijų, kitą įprastai arba nevalgoma visai ir t.t.;
  • 5:2 dieta, kai nevalgoma visiškai arba suvartojama labai mažai kalorijų dvi dienas per savaitę;
  • 16:8 metodas yra bene populiariausia protarpinio badavimo rūšis: nevalgoma 16 val. iš eilės per parą, o likusias 8 maistas praktiškai neribojamas.

Kodėl protarpinis badavimas toks populiarus?

Anksčiau ar vėliau protarpinį badavimą išbando turbūt kiekvienas, besistengiantis numesti svorio, sureguliuoti medžiagų apykaitą ir pan. Kodėl šis mitybos metodas toks populiarus?

  1. išlaikyti tarpus tarp valgymų nėra sudėtinga, jaučiamas mažesnis alkio jausmas ir lengviau laikytis dietos sąžiningai;
  2. protarpinis badavimas padeda padidinti organizmo jautrumą insulinui ir suvaldyti II tipo diabetą;
  3. veiksmingai krenta svoris, nes organizmas skatinamas energijai naudoti ne gliukozę, o riebalų atsargas;
  4. organizmas ilgą laiką negaudamas maisto, ieško iš kur paimti energijos ir palaipsniui ima naudoti visas „šiukšles“ (toksinus).
Protarpinis badavimas ir kava: ar suderinama?

Protarpinis badavimas ir kava: ar suderinama?

Kava yra vienas iš tų gėrimų (šalia vandens ir arbatos), kurį leidžiama gerti tomis valandomis, kai yra badaujama (nevalgoma). Tačiau tai nereiškia, jog galima gerti latte ar cappuccino, ar kavą pasaldinti 5 šaukšteliais cukraus.

Labai svarbu, kad kava, kurią geriate badavimo valandomis būtų be jokių saldiklių, cukraus, medaus, pieno. Žodžiu, be jokių priedų. Tik kava ir vanduo. 

Ar galima gerti kavos kiek norisi?

Nors kava priskiriama prie skysčių, kuriuos galima gerti nevalgymo valandomis, tačiau turime išlikti sąmoningi ir atsiminti, jog kavoje yra didelis kiekis kofeino. Per didelis kofeino kiekis gali sukelti nemigą, nerimą, miego sutrikimus, širdies ritmo sutrikimus, galvos skausmą, netgi pykinimą ir kt. 

Be to, dėl kofeino kava veikia kaip diuretikas bei dirgina šlapimo pūslę. Tad, viena vertus, atsiranda nuolatinis noras šlapintis, kita vertus, dažnas šlapinimasis iš organizmo išplauna tokias vertingąsias ir būtinas mineralines medžiagas kaip kalį ir kalcį.

Taigi vartodami kavą, atsiminkime, jog rekomenduojama kofeino paros norma yra 400 mg. Tai atitinka 3–4 puodelius kavos. Tačiau juk kofeino yra ir juodojoje arbatoje, žaliojoje arbatoje ir kai kuriose kitose, taip pat šokolade, gaiviuosiuose gėrimuose. Nepamirškime to įvertinti ir įskaičiuoti.

Taip pat, gerdami kavą, turime papildyti savo organizmo atsargas kaliu, kalciu, kitomis mineralinėmis medžiagomis. Tam puikiai tinka natūralios vaistažolių arbatos, natūralus mineralinis vanduo.

Protarpinis badavimas ir kava: ar suderinama?

Protarpinis badavimas ir kava: kuo mums naudingi kartu?

Pasirodo, kad protarpinis badavimas ir kava yra ne tik tarpusavyje puikiai derantys, vienas kitam nekenkiantys, tačiau kartu sudaro junginį, kuris gali būti netgi labai naudingas mūsų sveikatai.

Taigi kuo kava papildo protarpinio badavimo naudą?

  • Kavos vartojimas protarpinio badavimo metu mažina uždegiminius procesus organizme, dėl ko normalizuojasi kraujo spaudimas, sumažėja riebalų perteklius ir blogojo cholesterolio kiekis kraujyje. O tai sumažina širdies ligų riziką net 19 proc.
  • Saikingas kavos vartojimas bei protarpinis badavimas kartu padeda padidinti organizmo jautrumą insulinui, normalizuoja cukraus kiekį kraujyje ir taip sumažina riziką susirgti II tipo diabetu.
  • Viena iš protarpinio badavimo išpopuliarėjimo priežasčių yra ta, jog laikantis šio mitybos metodo, gerėja smegenų veikla. Kai kurie tyrimai netgi rodo, kad laikantis šios dietos gerėja smegenų gebėjimas atsistatyti, t. y. pažeistas ląsteles pakeisti sveikomis. Kava ne tik nemažina šio poveikio, tačiau papildomai dar sumažina riziką susirgti Alzheimerio ir Parkinsono ligomis.
  • Be to, kava suteikia energijos, tonizuoja organizmą ir pakelia nuotaiką. Kartais, laikantis bet kurios dietos, net ir protarpinio badavimo metu, gali būti sunku susilaikyti ilgą laiką nevalgius, gali stigti energijos ir trūkti nuotaikos. Kava puikiai padės spręsti šias problemas.
Protarpinis badavimas ir kava: kuo mums naudingi kartu?

Ar kava malšina alkį?

Gana dažnai yra teigiama, kad kava malšina alkį, todėl lengviau ištverti nevalgymo valandas. Deja, jokie konkretūs tyrimai kol kas šio teiginio nepatvirtina. Greičiausiai kavos puodelis suveikia tiesiog psichologiškai: išgeriate jį ir atrodo, tarsi, kažką suvalgėte, užkandote.

Kai kuriems žmonėms gali būti netgi priešingas efektas, kai geriant kavą (dėl senų įpročių) norisi šalia kokio pyragėlio ar saldainiuko. Jeigu jaučiate, kad kava, priešingai, skatina jus užkandžiauti, greičiau išalkstate ar labai sunku susilaikyti nesuvalgius ko nors saldaus, geriau ją pakeiskite kitu gėrimu. Bent jau laikinai, kol atsikratysite senų asociacijų.

Kada gerti kavą, laikantis protarpinio badavimo?

Iš tiesų visiškai nėra svarbu, kuriuos metu gersite kavą. Jeigu turite įprotį išgerti kavos puodelį ryte, taip ir darykite. Jeigu norisi kavos po pietų, gerkite po pietų. 

Protarpinio badavimo metu kava laikoma skysčiu, kuris neturi įtakos šios dietos veiksmingumui ir rezultatams. Tačiau tik tuo atveju, jeigu geriate paprastą juodą kavą. Jokių pagardų, jokio pieno, jokių saldiklių, nei medaus, nei druskos.

Tik svarbu stebėti savo organizmą. Jeigu jaučiate, kad kava jus per daug stimuliuoja, mažinkite jos suvartojimą. Protarpinio badavimo rezultatams labai svarbus geras nakties miegas. Todėl venkite kavos prieš miegą ar vėlyvą popietę, jeigu jaučiate, kad po to prasčiau miegate.

Taip pat neviršykite rekomenduojamo suvartoti kofeino kiekio per parą (400 mg). Čia įskaičiuokite ir kavą, ir arbatą, ir šokoladą – visus produktus, turinčius sudėtyje kofeino.

Kada gerti kavą, laikantis protarpinio badavimo?

Protarpinis badavimas ir kava: trumpos išvados

Kava nedaro jokios neigiamos įtakos protarpinio badavimo veiksmingumui. Priešingai, mūsų organizmui abu šie dalykai kartu suteikia didelės naudos. Svarbu, laikytis protarpinio badavimo rekomendacijų bei kavą vartoti saikingai ir be jokių priedų.

Būkite sveiki ir gražūs!

Šaltiniai:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/intermittent-fasting-coffee
  2. https://www.themanual.com/food-and-drink/coffee-intermittent-fasting/
  3. https://www.risecoffeebox.co.uk/blogs/stories/can-you-drink-coffee-while-fasting
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27810402/
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27026242/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *