Šį kartą pakalbėsime, kas tokia yra amerikietiška kava arba caffe americano. Šį kavos paruošimo būdą greičiausiai teko matyti klasikiniuose amerikietiškuose filmuose, kai padavėja klientui įpila kavos iš lašelinio kavos aparato. Tokiame tipiniame vaizdelyje ir slypi visa amerikietiškos kavos paslaptis – lašelinis paruošimas filtruojant kavą, nors iš tikrųjų kavai pasiruošti užteks paprasčiausio užplikymo ir filtravimo.
Amerikietišką kavos paruošimo būdą galima nusakyti ir baristų žargonu: tai espresso, maišyta su tam tikru papildomu kiekiu vandens, pavyzdžiui, santykiu 1:3 ar 1:4. Šis paruošimas kilo iš būtinybės dar Antrojo pasaulinio karo laikais Italijoje, todėl šioje šalyje labiau prigijęs caffe americano pavadinimas. Taigi, kai jau susipažinote su amerikietiškos kavos pagrindine ruošimo idėja, nerkime gilyn ir pažinkime šį metodą detaliau.
Caffe americano kilmė, kodėl ji turi itališkas šaknis?
Amerikietiškos kavos, dar vadinamos caffe americano, kilmė siejama su Antrojo pasaulinio karo laikotarpiu. Šis kavos gėrimas atsirado, kai Europoje tarnavę Amerikos kareiviai bandė pritaikyti vietinę stiprią espresso kavą savo skoniui. Kareiviai susidūrė su tradicine žymiai stipresne ir intensyvesne espresso kava, o pastaroji neatitiko Amerikoje vartojamos kavos, kuri buvo įprasta gerti didesniais kiekiais ir turinti švelnesnį skonį.
Siekdami pritaikyti gėrimą savo skonio įpročiams, kareiviai pradėjo pilti karštą vandenį į espresso, kad sumažintų kavos stiprumą ir prailgintų gėrimo laiką. Tai sukurdavo švelnesnį skonį, panašų į jų pamėgtą lašinamą kavą. Italai pradėjo vadinti šį praskiestą gėrimą caffe americano ir taip nuo to laiko pavadinimas prigijo ir tapo populiarus visame pasaulyje.
Amerikietiškos kavos savybės
Nusakyti amerikietiškos kavos savybes galima palyginant ją su įprastomis kavos rūšimis:
- Lyginant su espresso, amerikietišku ruošimo būdu ruošta kava yra švelnesnio, malonesnio skonio, tyros ir ne tokios „sunkios“ juodos spalvos, o jos aromatas gali skirtis priklausomai nuo pupelių rūšies ir skrudinimo lygio.
- Jei lygintume su french press kava, kuri ruošiama naudojant prancūzišką kavinuką, amerikietiška kava nėra tokia rūgšti, ji būna švaresnė, ne tokia turtinga ir sodri, nes yra filtruojama.
- Amerikietiška kava yra stipresnio skonio nei juoda kava, nes naudojama kita kavos bazė, t. y. espresso.
- Amerikietiško tipo kava išlaiko tą patį skonį ir nekartėja, nei namuose gaminama kasdienė užplikoma kava, nes kavos nuosėdos yra išfiltruojamos.
Dauguma žmonių mano, kad amerikietiška kava yra lengviau geriama, nei espresso ar french press kava. Dažnai šis gėrimas daugelyje kavinių siūlomas kaip alternatyva espresso ar paprastai lašinamai kavai, nes kava nėra tokia karti, bet su išlaikytu aromatu.
Kofeino kiekis amerikietiškos kavos puodelyje
Tie, kas vartoja kavą energijai sužadinti, tikrai turėtų susidomėti, iš kurios kavos kofeino gauna daugiausiai. Nors įprasta manyti, kad espresso yra didžiausias kofeino šaltinis, tačiau įtakos kofeino kiekiui turi daugybė faktorių, ir tai ne visada gali būti tiesa. Espresso turi didesnę kofeino koncentraciją mažame kiekyje, tačiau, kadangi amerikietiška kava paprastai geriama didesniais kiekiais, bendra kofeino dozė gali būti panaši. Taigi, besirenkantys 240 ml amerikietiškos kavos puodelį, įprastai suvartos apie 95 mg kofeino.
Amerikietiška kava pasižymi vidutiniu kofeino kiekiu, palyginti su kitais gėrimais. Ji turi daugiau kofeino nei viena espresso dozė (apie 30 ml tūryje esti ištirpę apie 63 mg kofeino), tačiau mažiau nei šaltai plikyta (cold brew), turinti 150–200 mg kofeino. Lyginant amerikietišką kavą su french press kava, kofeino kiekis panašus, nes pastaroji jo turi apie 80–100 mg.
Skirtingos amerikietiškos kavos variacijos
Paprastai amerikietiška kava yra viena espresso dozė praskiesta 160–180 ml karšto vandens, tačiau žinoma ir kitokių amerikietiškos kavos variacijų:
- Long black – kai amerikietiška kava ruošiama atvirkštiniu būdu, t. y. standartinis espresso kavos kiekis (šotas) pilamas į atitinkamą kiekį (3 ar 4 dalys) karšto vandens. Toks būdas populiarus Australijoje, Naujojoje Zelandijoje, Okeanijoje. Be to, šiuo būdu gėrimas išsaugo espresui būdingą kavos putą.
- Lungo – atskirą pavadinimą įgavęs amerikietiškos kavos variantas, kuomet espresso ir vandens kiekis yra vienodas. Dažniausiai ruošiama reikiamą kiekį vandens filtruojant per sumaltą tam tikrą kavos pupelių kiekį.
- Šalta amerikietiška kava (iced americano), kai espresso kombinuojamas su tam tikru kiekiu šalto, o ne karšto vandens.
Kaip paruošti amerikietišką kavą naudojant lašelinį kavos aparatą?
Amerikietiškas kavos ruošimo metodas apima gėrimo filtravimą pasitelkiant lašelinio kavos aparato sistemą arba paprasčiausiai naudojant kavos filtrus. Jeigu siekiate autentiškos amerikietiškos kavos paruošimo, tokiam gėrimui tradiciškai naudojamas filtravimo aparatas drip coffee maker. Štai kaip jį naudoti:
- Į aparato specialią vandens talpą įpilkite kokybiško, filtruoto vandens.
- Į aparato kavos talpą įdėkite popierinį filtrą, tada įberkite 1–2 šaukštelius sumaltos kavos vienam puodeliui.
- Įjunkite aparatą ir palaukite, kol jis užvirins vandenį ir pradės lašinti kavą per filtrą.
- Kava bus paruošta per kelias minutes – tikslus laikas priklauso nuo aparato greičio ir vandens kiekio.
- Kai aparatas baigs ruošti kavą, tiesiog supilkite gėrimą į puodelį.
Amerikietiškos kavos ruošimo būdas rankiniu būdu: užplikant kavą ir naudojant kavos filtrus
Kadangi ne visi žmonės nori užgriozdinti virtuvę papildomais kavos aparatais, todėl namuose neturint šio prietaiso, amerikietiškos kavos galima pasiruošti ir alternatyviu būdu:
- Užvirinkite vandenį iki 90–95 °C temperatūros. Jei vanduo bus per karštas, kava gali būti karti, o per šaltas vanduo nepakankamai ištrauks skonio.
- Įdėkite popierinį filtrą į kavos filtro laikiklį (yra specialūs prietaisai, tokie kaip Chemex ar pour-over) ir jį sudrėkinkite karštu vandeniu. Tai padės pašalinti popieriaus skonį ir pašildys indą.
- Suberkite maltą kavą į sudrėkintą filtrą.
- Nedidele srovele pradėkite pilti vandenį ant maltos kavos, kad kava sudrėktų. Palaukite apie 30 sekundžių, kol kava pradės skleisti aromatą.
- Po to tolygiai pilkite likusį vandenį mažais srautais, kol vanduo prateka per kavą į indą.
- Kai visas vanduo prateka per kavą, supilkite ją į puodelį. Patiekite kavą tokią, kokia ji yra, arba su priedais pagal skonį.
Kitos amerikietiškos kavos gaminimo ypatybės
Amerikietiško tipo kavai ruošti nereikia turėti kažkokių ypatingų ingredientų. Jai gaminti tinka įprastos jūsų pamėgtos arabikos ar robustos kavos pupelės. Geriausią caffe americano skonį atskleidžia šviežio vidutinio skrudinimo ir vidutinio (primenančio druską) malimo kavos pupelės, kurių puodeliui (240 ml) gėrimo paruošti reikia apie 1–2 šaukštelių. Štai ir viskas – visą likusį darbą atliks lašelinis kavos aparatas arba kavos filtriukai. Paruoštą kavą galite vartoti iš karto gryną arba maišyti su jūsų pamėgtais ingredientais: cukrumi, grietinėle, pienu ar netgi ledais.
Amerikietiška kava yra populiari ne tik tarp profesionalų, bet ir tarp namų baristų. Ji leidžia eksperimentuoti su įvairiomis kavos rūšimis ir priedais, nes praskiedus espresso galima išgauti skirtingus skonio profilius. Ji puikiai tinka ne tik gėrimams, bet ir desertams bei receptams, kuriems reikia švelnesnio kavos skonio, pavyzdžiui, tiramisu, šokoladiniams padažams ar kokteiliams.
Šaltiniai:
https://bigcupofcoffee.com/how-to-make-an-americano/
https://yourdreamcoffee.com/americano-vs-coffee/
https://coffeeabout.com/coffee-caffeine-content/
https://www.ncausa.org/About-Coffee/History-of-Coffee
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.