Kavos malimas turi ne mažesnę įtaką kavos gėrimo skoniui nei tinkamo vandens, ar, netgi, tinkamų pupelių pasirinkimas. Kiekvienas iš malimo būdų turi savo paskirtį ir pritaikymą įvairiems kavos ruošimo metodams bei skirtingoms kavos rūšims.
Malimo būdas turės didelę įtaką kaip vieno ar kito paruošimo metu atsiskleis kavos skonis ir aromatai, todėl svarbu pasirinkti tinkamą malimo būdą atsižvelgiant į tai, kaip planuojate kavą ruošti. Neteisingai sumalus kavą net ir aukštos kokybės pupelės praras savo skonines savybes. Straipsnyje aptarsime svarbiausius kavos malimo aspektus.
Kodėl kavos malimas svarbus?
Sumalus kavos pupeles jos tampa pakankamai mažos, kad pilant karštą vandenį jis išgautų kavos skonį. Jei į kavos aparatą paprasčiausiai įmestumėte nemaltas pupeles – gautumėte šiek tiek kavos skonio turintį vandenį, nes vanduo negali prasiskverbti į pupeles ir prisitraukti viso gero skonio, ko ir ieškome kavos gėrimuose.
Malimo stambumas daro įtaką vandens pratekėjimo greičiui užplikant kavą, ištraukimo (ekstrakcijos) greičiui, taigi ir galutiniam užplikytos kavos skoniui. Žiūrint techniškai, malant kavą skirtingais stambumais keičiasi paviršiaus plotas, kuriuo kava liečiasi su vandeniu.
Kodėl verta rinktis šviežiai maltą kavą
Gėrimo skoniui didelę įtaką turi kavos malimo šviežumas, stambumas ir kokybė. Kai tik kavos pupelės sumalamos, skonis pradeda blėsti, nes kavos dalelės liečiasi su oru. Taigi, ryškiausią ir intensyviausią skonį bei aromatą gausite naudodami šviežiai sumaltas kavos pupeles.
Kalbant apie kavos malimą, svarbiausias faktorius yra malimo stambumas. Kuo smulkesnis malimas, tuo lėčiau vanduo judės per kavą ir atvirkščiai. Ir šioje vietoje turite rasti savo auksinę taisyklę, nes svarbu yra iš savo kavos išgauti pakankamai, bet ne per daug.
Kavamalės ir kavos malūnėliai
Sumalti kavą galite skirtingais prietaisais:
Kavamalė su peiliu
Tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas kavos malimui, mat peiliai susmulkins pupeles nevienodai. Turėsite ir mažesnių ir didesnių gabalėlių. Galima sakyti, kad kavamalės su peiliais, išties, nėra skirtos malti kavos pupeles.
Automatinė kavamalė su girnomis
Tai yra tinkamiausias aparatas kavos malimui, mat malant girnomis kavos pupelė yra labai švelniai susmulkinama vienodo dydžio gabalėliais. Galima reguliuoti malimo smulkumą.
Rankinis kavos malūnėlis
Tai pigesnis variantas, nei automatinė kavamalė su girnomis, tačiau rankinis malūnėlis veikia girnų principu: pupeles sumala vienodais gabalėliais ir taip pat galima reguliuoti malimo smulkumą.
Kavos malimo stambumai
Stambus malimas (Course grind). Stambiai sumalta kava primena jūros druską, kavos dalelės gali būti maždaug 1 mm dydžio. Tokia kava naudojama degustuojant kavą – stambios kavos granulės užpilamos karštu vandeniu ir nemaišant leidžiama nusistovėti. Po turio laiko nugriebiama viršuje susidariusi pluta.
Vidutinis stambesnis malimas (Medium grind). Šis malimas primena pajūrio smėlį.
Vidutinis malimas (Fine grind) – panašus į paprastą smulkų smėlį, dalelės vis dar gerai jaučiamos, jas trinant tarp pirštų.
Smulkus malimas (Fine espresso grind). Šis malimo stambumas primena miltelius ar smulkią druską. Jei perkate jau maltą kavą, gamintojai paprastai ją susmulkina tokiu lygiu.
Norint intensyvesnio skonio, reikėtų rinktis smulkesnio malimo kavą. Švelnesnei reikės apie 18 g, intensyvesnei – 22 g maltos kavos.
Labai smulkus malimas (Pulverized). Sumaltos pupelės panašios į miltus. Trinant tarp pirštų, dalelės lieka ant jų.
Smulkiau malta kava tampa intensyvi, stipri, išryškėja kartumas. Tuo tarpu, norint pajusti tikrą kavos skonį, subtilius jo atspalvius, plikoma turėtų būti stambiau malta kava. Toliau aptarsime skirtingus kavos ruošimo aparatus ir koks kavos malimas tinkamiausias kavą ruošiant juose.
Kavos malimas plikant puodelyje arba ruošimui Prancūziškame kavinuke (French Press)
Šis kavos paruošimo būdas – French Press – reikalauja stambaus malimo. Kavos ekstrakcijai reikia 7-9 minučių, todėl kuo stambesnis malimas, tuo geresnis ekstrahavimas. Jei malate kavos pupeles paprasta kavamale su peiliu, malkite apie 7-10 sek.
Kavos malimas ruošiant lašeliniu kavos aparatu
Ruošiant kava naudojantis lašeliniu kavos aparatu arba Chemex, prireiks vidutiniškai stambaus malimo. Šie kavos aparatai veikia filtravimo per popierinį filtrą principu. Per smulkiai sumaltos pupelės gali filtrą užkimšti.
Kavos malimas ruošiant su Aeropress arba Moka
Gaminant kavą Aeropress arba Moka būdu, reikalingas vidutinis kavos malimas. Nors Aeropress leidžia daugiau eksperimentuoti su malimo stambumu, skirtingoms kavos rūšims, priklausomai nuo norimo išgauti rezultato, malimas gali būti koreguojamas.
Paprastas patarimas: jei ruošiant kavą Aeropress’u reikia daug pastangų kavą išspausti, tai reiškia, jog malimo rupumas buvo parinktas per smulkus, o jei stumiamas per lengvai – kavos malimas buvo parinktas per stambus. Jei malate kavos pupeles paprasta kavamale, malimo laikas turėtų būti apie 10-15 sek.
Kavos malimas Espresso kavos aparatui
Jeigu skanaujate espreso kavą, ruošiamą Espreso kavos aparatu, jums prireiks smulkaus malimo. Dažniausiai automatiniai kavos aparatai turi integruotą malūną. Bet, jei espresso ruošimui naudojate pusiau automatinį kavos aparatą, malkite pupeles smulkiai. Vanduo espreso aparate praeina greitai ir aukštu slėgiu (9 barai), tad smulkiai sumalta kava atskliedžia visą savo skonio potencialą.
Kavos malimas turkiškam kavinukui
Ruošiant kavą turkiškai prireiks labai smulkaus malimo, mat ekstrahavimas įvyksta labai greitai. Jei kavos malimas bus per stambus, gėrimas gali tapti vandeningas ir rūgštus. Jei malate kavos pupeles kavamale su peiliuku – malimo laikas turėtų būti apie 17-25 sek.
Jei mėgstamu būdu paruoštas gėrimas jūsų netenkina, tereikia paeksperimentuoti su kavos malimo stambumu. Jei kava turi daug rūgšties – sumažinkite malimo stambumą. Jei norite sumažinti kartumą – malkite stambiau.
Kavos malimas be malūnėlio
Jei atsitiko taip, kad neturite nei kavamalės nei malūnėlio, nenusiminkite, turite keletą alternatyvų kaip sumalti kavą. Pasinaudokite grūstuve arba kočėlu. Tai tikrai nėra kasdienis būdas pasiruošti kavą, tačiau gyvenime nutinka įvairiausių situacijų.
Maisto trintuvės, mikseriai ir pipirų malūnėliai nėra tinkami prietaisai malti kavai, mat geležtės labai greitai apsivelia kavos aliejais, tampa sunku išvalyti. Taip pat yra didelė grėsmė kavą sudeginti.
Kavos galiojimo laikas ir laikymas
Kava, kaip bet kuris maisto produktas, turi tinkamas laikymo sąlygas ir galiojimo laiką. Tačiau, skirtingai nei kiti maisto produktai, kava nesugenda ir netampa pavojinga gerti. Laikoma sausai ir vėsiai ilgainiui tiesiog praras skonines savybes ir gyvybingumą.
Jei norite mėgautis šviežiausia kava, rekomenduojama pirkti kavą, kuri buvo skrudinta prieš kelias dienas ir mėgautis ja iki keturių savaičių po atidarymo.
Geriausia kavą laikyti ne dailiame inde, bet originaliame maišelyje, mat jie yra specialiai sukurti išsaugoti kavos skonį ir turi vožtuvus deguonies palaikymui. Svarbu kavą apsaugoti nuo saulės ir šviesos.
Pirkti maltą kavą ar malti namuose?
Nors technologijos mums leidžia gan ilgai išsaugoti kavos skonines savybes specialiuose maišeliuose, maldami kavą namuose visuomet galėsite mėgautis šviežiausiu, skaniausiu mėgstamo gaminio variantu.
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik
Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.foodandwine.com/how-to-grind-coffee-at-home-6835230
https://castironroasters.com/pages/coffee-grinding
https://levelground.com/blogs/blog/coffee-grinds