Skip to content

Inkstai ir kava – ne priešai. Kiek puodelių kavos saugu išgerti, nepakenkiant inkstams?

Inkstai ir kava – ne priešai. Kiek puodelių kavos saugu išgerti, nepakenkiant inkstams?

Daugelis žmonių savo rytą pradeda puodeliu kavos. Vieniems tai padeda lengviau nubusti, kitiems tai – savotiškas įprotis, ryto ritualas. O dar kiti tiesiog mėgaujasi ramybės akimirka prieš prasidedančius dienos darbus. Kava yra tas gėrimas, apie kurio naudas ir galimas žalas diskutuojama bene dažniausiai. Šįkart panagrinėsime, kokį ryšį turi inkstai ir kava. Atskleisime, ar saugu gerti kavą sergant inkstų ligomis ir koks kavos kiekis laikomas saugiu inkstams.

Kofeinas kavoje

Nors kofeino randama ir arbatoje, ypač juodojoje arbatoje, tačiau būtent kava dažniausiai kaltinama dėl kofeino poveikio mūsų organizmui. Trumpai apžvelkime, kas yra kofeinas ir ar tikrai jis žalingas.

Kaip minėta, kofeinas randamas ne tik kavoje. Tačiau kofeino yra ir arbatoje, juodajame šokolade, ypač daug jo yra Coca Cola gėrime. Kofeinas yra natūrali medžiaga, stimuliuojanti mūsų organizmą. Vartojant saikingai, jis padeda išlaikyti darbingumą, pagerina nuotaiką, padeda sutelkti dėmesį. 

Kofeinas išgaunamas iš kavamedžių sėklų, arbatos krūmų, kolamedžio riešutų bei kt. Augalams jis padeda apsiginti nuo kenkėjų.

Kofeinas kavoje

Kiek kofeino yra kavoje?

Dažnai manoma, jog kuo stipriau skrudinta kava, kuo ji tamsesnė, tuo daugiau joje yra kofeino. Tačiau tiesa ta, kad kofeino kiekis kavoje priklauso nuo to, kokiame aukštyje auga kavamedis. Kuo aukščiau jis auga, tuo daugiau saulės spindulių gauna, tuo mažiau jį puola kenkėjai ir tuo mažiau jis gamina kofeino. Tad kavos skrudinimas turi įtakos tik jos skoniui, o ne kofeino kiekiui.

Kofeino kiekis kavos puodelyje priklauso ir nuo to, kiek laiko kava kontaktavo su vandeniu. Tarkime, jog plikote kavą puodelyje, užpildami ją verdančiu vandeniu. Ir tokią, nefiltruotą, išgeriate. Jūsų kavos puodelyje kofeino bus kur kas daugiau nei Espresso kavoje. 

Apibendrinant, kofeino daugiausiai turi Robustos kava ir kava, kuri buvo plikoma puodelyje. Beje, bekofeinė kava taip pat turi kofeino. Žinoma, palyginus su įprasta kava, jo kiekis yra maždaug 20 kartų mažesnis.

Inkstai ir kava: ar galima kavą gerti sergant inkstų ligomis?

Kavoje esantis kofeinas žinomas kaip stiprus diuretikas. Be to, jis tonizuoja ir dirgina šlapimo takus. Tad natūraliai kyla klausimas, ar saugu gerti kavą, jeigu sergate inkstų ligomis. Atsakymas būtų teigiamas. Tačiau čia labai svarbus yra saikas, t. y. kiek puodelių kavos per dieną išgeriate ir kiek kofeino su jais gaunate. 

Saugia kofeino doze laikoma 3–4 puodeliai per dieną arba 300–400 mg kofeino. Taigi, jeigu turite inkstų problemų, skaičiuoti reikėtų ne tik išgeriamus kavos puodelius, tačiau ir suvartojamus kitus kofeino turinčius gėrimus: arbatą, kai kuriuos gaiviuosius gėrimus, netgi gerą juodąjį šokoladą.

Beje, sergant inkstų akmenlige, saikingas kavos vartojimas netgi rekomenduojamas, nes ji padeda tirpdyti inkstuose esančius akmenis. 

Inkstai ir kava: ar galima kavą gerti sergant inkstų ligomis?

Kaip sumažinti galimą žalą inkstams?

Kaip jau minėjome, sergant inkstų ligomis, rekomenduojama išgerti ne daugiau nei 4 puodelius kavos per parą. Taip pat reikėtų suvartoti daugiau vandens. Kaip minėta, kofeinas, esantis kavoje, yra veiksmingas diuretikas. Visgi, jis ne tik pašalina skysčių perteklių iš organizmo, skatina dažną šlapinimąsi, tačiau ir išplauna iš organizmo naudingąsias medžiagas. Be to, dažnesnis šlapinimasis gali sąlygoti net dehidrataciją.

Norint atkurti prarastą svarbių mineralinių medžiagų pusiausvyrą, rekomenduojama vartoti ne tik paprastą geriamąjį vandenį, tačiau ir natūralų mineralinį. Taip pat natūralias vaistažolių arbatas, kurios praturtina organizmą reikalingomis mineralinėmis medžiagomis bei vitaminais.

Kofeino metabolizmo greitis ir kava

Vis dėlto, svarbu atkreipti dėmesį, kad egzistuoja grupė žmonių, kuriai kavos vartojimas gali sukelti inkstų pažeidimus. Neseniai buvo gautos tyrimo, trukusio net 16 metų, išvados. Remiantis jomis, nustatyta, kad asmenims, turintiems tam tikrą geno variantą (geno CYP1A variantas rs 762551), kofeinas metabolizuojamas lėčiau. O kuo lėčiau vyksta kofeino metabolizmas, t. y. kuo lėčiau jis pašalinamas iš organizmo, tuo labiau didėja inkstų pažeidimo rizika. 

Asmenims, turintiems pakitusį geną, inkstų pažeidimo rizika išauga 2,7 karto palyginti su tais, kurie šio pakitimo neturi. Be to, tokiems asmenims 2,8 karto padidėja hipertenzijos rizika.

Tikriausiai, nei vienas nesitirsime, kaip greitai mūsų organizmas metabolizuoja kofeiną. Vis dėlto, atsakymą galime nujausti: jeigu pernelyg jautriai reaguojame į kavos poveikį, jeigu jis yra stipresnis ir išlieka ilgiau nei daugumai žmonių, panašu, kad turime pakitusį geną. Trumpiau tariant, jei išgėrę vieną ar du puodelius kavos nesijaučiate gerai, matyt, geriau rinktis gėrimus be kofeino, arba bent jau su daug mažesniu jo kiekiu. 

Kofeino metabolizmo greitis ir kava

Inkstai ir kava: koks kofeino kiekis yra saugus?

Kaip minėta, kalbant apie inkstų ir kavos santykį, reikėtų akcentuoti ne saugų kavos puodelių kiekį, o kofeino kiekį, kurį suvartojame per parą. Remiantis tyrimais, šiuo metu rekomenduojama per parą suvartoti ne daugiau nei 3–4 puodelius kavos. Tai atitinka maždaug 300–400 mg kofeino. Tačiau turėkite mintyje, kad tai vidutiniai skaičiavimai, kurie labai priklauso nuo kitų jūsų suvartojamų gėrimų, nuo kavos rūšies, jos paruošimo būdo ir pan.

Apytikriai kofeino kiekiai kavoje:

  • standartiniame filtrinės kavos puodelyje (240 ml) yra 96 mg kofeino;
  • įprastoje Espresso porcijoje (29,6 ml) – 63 mg;
  • prancūziško spaudimo kavos puodelyje (240 ml) – 80 mg;
  • turkiškos kavos arba gruziniškos kavos puodelyje (60 ml) – 50 mg;
  • tirpios kavos puodelyje (240 ml) – 70 mg;
  • kavos be kofeino puodelyje (240 ml) – 2–3 mg.

Tačiau jeigu dienos eigoje dar gėrėte juodosios ar žaliosios arbatos, kavos turėtumėte išgerti mažiau (juodosios arbatos puodelyje (240 ml) yra net 47 mg kofeino). O jeigu dar ir suvalgėte juodojo šokolado, suvartojamą kavos kiekį dar sumažinkite (28 g juodojo šokolado turi 12 mg kofeino).

Inkstai ir kava – suderinama

Inkstai ir kava suderinama

Apibendrindami daugumą tyrimų, kavą galime išteisinti. Daugumai žmonių (išskyrus nėščiąsias, labai senyvus asmenis ar vaikus) kava nesukelia papildomos rizikos. Šis gėrimas neveikia inkstų blogiau nei arbata ar kitas šlapimą varantis gėrimas. O tam tikrais atvejais (pvz., esant inkstų akmenims) jis gali būti netgi labai naudingas. Tad kavą galime gerti drąsiai, nebijodami pakenkti savo inkstams. Žinoma, išlaikykime saiką ir nepamirškime papildyti prarastų skysčių mineraliniu vandeniu ar kitais gėrimais.

Šaltiniai:

  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/drinking-3-or-more-cups-of-coffee-daily
  2. https://www.cchwyo.org/news/2022/october/does-coffee-lead-to-kidney-disease/
  3. https://www.kidney.org/newsletter/coffee-and-kidney-disease
  4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32958376/
  5. https://www.wur.nl/en/newsarticle/good-news-for-coffee-fans-a-cup-of-joe-seems-to-benefit-kidney-health.htm

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *