Skip to content

Kava su pienu – ne tik skonio klausimas: daugiau naudos ar žalos pienas suteikia sveikatai?

Kava su pienu - ne tik skonio klausimas: daugiau naudos ar žalos pienas suteikia sveikatai?

Kava su pienu yra vienų smarkiai kritikuojamas, o kitų vienintelis kavos gėrimo būdas. Ir nors daugelis žmonių mėgaujasi šiuo deriniu, yra įvairių nuomonių apie tai, kaip pienas keičia kavos skonį, tekstūrą, maistinę vertę ir poveikį sveikatai. Šiame straipsnyje panagrinėsime, ką tiksliai pienas keičia įprastame kavos puodelyje bei aptarsime, ar kavos ir pieno derinys yra naudingas, o gal žalingas sveikatai?

Kava su pienu: kaip tai keičia skonį?

Natūralu, kad pienas gali labai paveikti kavos skonį ir aromatą. Priešingu atveju nejau rinktumėmės tokį derinį, jei skonis išlieka identiškas įprastai kavai? Kavos pupelės turi natūraliai kartų skonį, kuris kai kuriems žmonėms yra per stiprus. Pienas suteikia kavai švelnumo, sumažina kartumą ir suteikia kreminę struktūrą. Toks derinys gali padėti atsiskleisti naujoms kavos skonio natoms, todėl gėrimas tampa malonesnis tiems, kurie nemėgsta stipraus juodos kavos skonio.

Tačiau skoniui didelę įtaką daro ir tai, koks pienas pasirenkamas kavai pagardinti. Nors karvės pienas vis dar išlieka populiariausias pasirinkimas, tačiau vis daugiau žmonių renkasi kavai gardinti augalinį pieną: migdolų, sojų, avižų. Kiekviena iš šių pieno rūšių suteikia kavai unikalią tekstūrą ir papildomo skonio natų. Pavyzdžiui, migdolų pienas gali suteikti lengvą riešutų skonį, o avižų – šiek tiek saldesnį pojūtį.

Beje, kava su pienu gali būti pateikiama labai estetiškai bei patraukliai akiai (pvz., didelė kavos puta ar piešinys pieno putoje). Dažniausiai pasirenkami tokie kavos su pienu gėrimai:

  • latte kava – tai espresso kava su pašildytu pienu ir lengvu šilkinės putos sluoksniu;
  • capuccino kava labai panaši į latte, tačiau su daugiau putų ir daugiau oro burbuliukų jose;
  • flat white kava – tai espresso su pašildytu pienu ir minimalia puta;
  • cortado kava – espresso su trupučiu pašildyto pieno ir šilkine puta.
Kava su pienu: kaip tai keičia skonį?

Kaip kava su pienu veikia sveikatą?

Kava su pienu gali būti tiek naudinga sveikatai, tiek turėti jai neigiamos reikšmės. Labiausiai poveikis sveikatai priklauso nuo į kavą pilamo pieno bei asmeninės žmogaus sveikatos istorijos, gretutinių ligų ir t.t.

Lygiai kaip kinta kavos skonis į ją įpylus pieno, taip kinta ir jos maistinė vertė. Juoda kava praktiškai neturi kalorijų, tačiau įpylus pieno, kalorijų kiekis padidėja. Tačiau tai ne vienintelis pokytis. Kavos maistinė vertė pakinta atitinkamai pagal tai, kokio pieno įpylėme.

Karvės pienas kavą taip pat praturtina baltymais, riebalais, angliavandeniais. Be to, įvairiais vitaminais ir mineralais: kalciu, vitaminu D, vitaminu B12 bei kitomis maistingomis ir naudingomis sveikatai medžiagomis. Tai gali būti ypač naudinga žmonėms, kuri nevartoja ar suvartoja labai mažai gyvulinės kilmės pieno ar jo produktų.

Augalinis pienas taip pat suteikia papildomos maistinės vertės kavai. Pvz., avižų pienas yra lengvai virškinamas ir padeda normalizuoti medžiagų apykaitą; kokosų – padeda kovoti su patogenine flora; ryžių – palankiai veikia nervų sistemą.

Teigiamas kavos su pienu poveikis

Kaip minėta, pienas turi daug sveikatai naudingų medžiagų ir savybių, todėl praturtinus juo kavą, gauname gana sveiką ir sveikatai naudingą gėrimą:

  • Kalcio ir vitaminų šaltinis. Kalbant apie karvės pieną, jis yra svarbus kalcio, kuris būtinas stipriems ir sveikiems kaulams bei dantims, šaltinis. Taip pat jame gausu vitamino D, kuris būtinas kalciui tinkamai įsisavinti. Tad kava su pienu gali tapti naudingu gėrimu vyresnio amžiaus žmonėms, kuriems ima trūkti kalcio.
  • Mažesnis skrandžio rūgštingumas. Neretai kava gali sukelti skrandžio rūgštingumo padidėjimą, refliuksą ar rėmenį. Įpylus pieno, kava tampa švelnesnė skrandžiui, nes pienas padeda neutralizuoti rūgštis.
  • Lengvas užkandis. Kava su pienu yra kur kas sotesnis gėrimas nei įprasta juoda kava, todėl gali atstoti lengvą užkandį tarp pagrindinių valgymų. Tai ypač aktualu tiems žmonėms, kurie bando kontroliuoti svorį, mažindami užkandžių skaičių.
  • Svarbūs baltymai. Karvės pieno baltymai yra svarbus amino rūgščių šaltinis. Šios rūgštys itin svarbios viso kūno „statybai“, raumenims, audiniams bei fermentams, kadangi padeda jiems atsistatyti, juos atkuria.
  • Cukraus kiekio reguliavimas. Įdomus faktas, kurį pagrindė keletas tyrimų, kad kavos ir pieno derinys sulėtina gliukozės patekimo į kraują greitį ir taip užkerta kelią gliukozės kiekio šuoliams kraujyje.
Kava su pienu. Teigiamas kavos su pienu poveikis

Kokį neigiamą poveikį gali sukelti kava su pienu

Vis dėlto kava su pienu turi ir savų minusų. Nepaisant nemažos ir reikšmingos naudos sveikatai, pagardinus kavą pienu, gėrimas gali turėti neigiamos įtakos sveikatai:

  • Padidėjęs kalorijų kiekis. Kaip jau minėta aukščiau, pienas papildo kavą kalorijomis, kurių ši kitu atveju neturėtų. Be to, jis prideda ir riebalų bei cukrų. Vartojant daug kavos su pienu, gali padidėti kalorijų suvartojimas, o tai gali prisidėti prie papildomų kilogramų augimo. Blogiausia tai, kad šias kalorijas dažniausiai suvartojame nepastebimai, pamirštame tokį gėrimą užskaityti kaip užkandį, o ne suvartojamus skysčius.
  • Laktozės netoleravimas. Daug žmonių kenčia nuo laktozės netoleravimo, kuri yra randama karvės piene. Taigi pagardinus kavą pienu, toks gėrimas gali sukelti virškinimo sutrikimus laktozės netoleruojantiems žmonėms. Norint to išvengti, patariama naudoti pieną be laktozės arba rinktis augalinį pieną.
  • Galimos alergijos. Kai kurie žmonės gali būti alergiški pieno baltymams, tokiems kaip kazeinas. Todėl jiems kava su pienu gali sukelti alergines reakcijas lygiai taip pat kaip ir vartojant pieną kituose gėrimuose. Tokiu atveju vietoje karvės pieno rekomenduojama rinktis augalinį pieną.
  • Skrandžio ligos. Kavos ir pieno derinys gali paskatinti druskos rūgšties gamybą skrandyje, o tai gali sukelti netgi skrandžio opas ar kitas skrandžio problemas, tokias kaip vėmimas, pykinimas, skrandžio skausmas. Todėl nepatariama gerti kavos su pienu ryte tuščiu skrandžiu. Geriausiai tokiu gėrimu mėgautis valgio metu ar tarpuose tarp valgių.
  • Virškinimo problemos. Karvės pienas yra gana sunkiai virškinamas ir kai kuriems žmonėms tai gali sukelti papildomų virškinimo problemų bei sutrikimų: pilvo pūtimą, pykinimą, vėmimą, sutrikusį virškinimą ir pan. Jeigu žinote, jog jūsų organizmas prastai virškina karvės pieną, rinktinės augalinius jo pakaitalus.
Pienas

Alternatyvos karvės pienui

Šiais laikais mėgautis kava su pienu gali praktiškai bet kuris tokį gėrimą mėgstantis: tiek alergiški pienui, laktozei ar sunkiai jį virškinantys. Problemą išsprendžia didelis augalinio pieno rūšių pasirinkimas. Tereikia išsirinkti savo mėgstamiausią ir mėgautis gėrimu. Tiesa, kai kurie augaliniai pienai taip pat gali sukelti alergiją, todėl būkite atidūs ir nepilkite į kavą tokio pieno, kuriam esate alergiškas.

  • Sojų pienas turi kur kas daugiau baltymų nei kitas augalinis pienas. Savo maistine verte jis artimas karvės pienui. Be to, sojos piene taip pat daug kalcio, vitaminų D ir B12 (dažnai papildomai pridėto). Sojų pieno kreminė tekstūra ir švelnus skonis gerai dera su kava. Tačiau kai kurie žmonės alergiški sojai.
  • Migdolų pienas yra vienas mažiausiai kalorijų turinčių pienų. Jame gausu vitamino E, kuris yra stiprus antioksidantas. Migdolų pienas suteikia kavai lengvą riešutinį skonį, tačiau turi mažai naudingų baltymų.
  • Avižų pienas turi daugiau natūralių cukrų nei kiti augaliniai pienai. Todėl kavai suteikia subtiliai saldų skonį. Papildomai saldinti taip paruoštos kavos neberekomenduojama, nes taip tik padidinsime kalorijų kiekį. Puiki kreminė avižų pieno tekstūra puikiai tinka bet kuriai kavai su pienu ruošti. Vis dėlto kartais gali turėti glitimo.
  • Kokosų pienas turi daug sočiųjų riebalų rūgščių, todėl turėtų būti vartojamas saikingai. Tekstūra tiršta ir sodri. Kavai suteikia tropinį, savitą skonį.
  • Ryžių pienas – vienas mažiausiai alergiją sukeliančių pienų, tačiau turi mažai baltymų ir didelį glikeminį indeksą. Švelniai saldus skonis idealiai tinka tiems, kurie mėgsta natūralų saldumą.
  • Anakardžių pienas yra brangesnis už kitus augalinius pienus, taip pat turi mažai baltymų. Tačiau kavai idealiai tinka jo labai kreminė tekstūra ir subtiliai riešutinis skonis.
  • Kanapių pienas labai turtingas nesočiosiomis omega–3 ir omega–6 rūgštimis, turi daug baltymų, tinka daugumai kitiems pienams alergiškų žmonių. Vis dėlto dažnai yra kur kas brangesnis už kitus bei kai kuriems žmonėms gali netikti dėl gana specifiško skonio.
Augalinis pienas. Augalinis pienas su kava

Žemiau pateikiame lentelę, kurioje palyginama skirtingos pieno rūšys.

Pieno tipasKalorijos (100 ml)Baltymai (g)Riebalai (g)Angliavandeniai (g)Vitaminai
Karvės pienas423,415Kalcis, vitaminas D, vitaminas B12, vitaminas A
Sojų pienas3331,60,3Kalcis, vitaminas D, vitaminas B12 (dažniausiai pridėtinis)
Migdolų pienas130,41,10,3Vitaminas E
Avižų pienas4311,56,7Kalcis, vitaminas D, vitaminas B12
Kokosų pienas24022,30,5Kalcis (pridėtinis)
Ryžių pienas470,119,2Kalcis (pridėtinis)
Anakardžių pienas250,921,3Kalcis (pridėtinis)
Kanapių pienas462,330,6Omega–3 ir omega–6 riebalų rūgštys

Šaltiniai:

  1. https://www.arla.com/articles/why-do-we-put-milk-in-coffee/
  2. https://www.coffeescience.org/impact-milk-in-coffee-good-bad/
  3. https://www.onlymyhealth.com/health-hazards-of-drinking-milk-coffee-on-empty-stomach-1679406260
  4. https://www.healthline.com/health-news/heres-why-coffee-with-milk-may-help-fight-inflammation
  5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33703975/
  6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/can-adding-milk-to-a-cup-of-coffee-have-anti-inflammatory-effects
  7. https://www.webmd.com/diet/what-to-know-about-plant-based-milk

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *