Skip to content

Kapučinas (capuccino): kuo šis gėrimas susijęs su vienuoliais ir kodėl italai jo negeria po 11 val. ryto?

Kapučinas (capuccino): kuo šis gėrimas susijęs su vienuoliais ir kodėl italai jo negeria po 11 val. ryto?

Ar jums patinka rytą pradėti kapučino puodeliu? Šis kavos gėrimas yra vienas populiariausių pasaulyje! Kapučinas (itališkai – cappuccino) gaminamas iš espreso, garinto pieno ir pieno putos. Nors gali pasirodyti, kad kapučinui pagaminti reikia ypatingų sugebėjimų ir žinių, tačiau iš tikro tai gana lengvai namuose pagaminamas gėrimas – svarbu pasirinkti tinkamą pieną ir kokybiškas kavos pupeles espresui. O tuomet – šiek tiek praktikos bei pasitikėjimo savimi ir išmoksite pasigaminti puodelį puikios kapučino kavos savo rankomis!

Keli įdomūs faktai apie kapučino kavą

  • Kasmet Londone vyksta pasaulio geriausio kapučino čempionatas.
  • Tradiciškai italai kapučiną geria tik pusryčių metu, iki 11val ryto.
  • Kapučino kavos pavadinimas kilo nuo vienuolių kapucinų abitų spalvos ir kapučino gėrimo spalvos panašumo.
  • Kapučinas yra viena populiariausių pieniškų kavų pasaulyje.
  • Įprastos kapučino proporcijos: lygios dalys espreso, garinto pieno ir pieno putos.
  • Ideali kapučino temperatūra – 65-70 laipsnių Celsijaus.
  • Klasikinis kapučinas anksčiau būdavo patiekiamas su imbieru, cinamonu arba karčios kakavos milteliais.
Kapučinas

Kapučino kilmė

Spėjama, kad kapučinas į Europą ir Ameriką atkeliavo apie 1980 m., panašiu metu, kaip ir latė. Nors šaltiniuose galima rasti ir kitokią datą – 1700 m. Dažniausiai kavos gėrimai turi itališką pavadinimą, apibūdinantį kavos savybes, tačiau kapučino pavadinimas yra kitoks. Sakoma, kad šis kavos gėrimas dėl savo spalvos yra panašus į vienuolių kapucinų abitus, kurie yra rudi, dėl to gėrimas buvo pavadintas kapučinu. Metams bėgant kapučino receptūra pasikeitė labai nedaug – nors šiuolaikinėse kavinėse galima įsigyti skirtingų dydžių kavos gėrimų, tačiau tradiciškai yra laikomasi standartinių kapučino proporcijų: 1:1:1 – lygiomis dalimis pilamas espresas, garintas pienas ir pieno puta.

Kapučino rūšys

Kapučinas turi keletą variacijų:

  • Cappuccino chiaro arba lengvas kapučinas – kremiškesnis, švelnesnio skonio gėrimas, primenantis latę. Šis kapučinas turi daugiau garinto pieno ir mažiau pieno putos nei tradicinis kapučinas.
  • Cappuccino scurro arba tamsus kapučinas – stipresnio skonio gėrimas, gaminamas iš didesnio kiekio pieno putos ir mažesnio kiekio garinto pieno. Šio gėrimo skonis yra stipresnis dėl pieno ir espreso kavos santykio skirtumo.
  • Ledinis kapučinas – šaltas kavos gėrimas, gaminamas su ledukais, o pienas yra ne garinamas, o plakamas. Plakto pieno puta yra dedama ant ledukų, imituojant tradicinį kapučiną.
Kapučino rūšys

Kokį espresą pasirinkti kapučinui?

Espreso pasirinkimo rinkoje tikrai daugybė, tačiau saugiausias pasirinkimas – vidutinio skrudinimo arabikos ir robustos mišinys. Žinoma, yra kavinių, kurios renkasi tamsaus skrudinimo kavos pupeles, tačiau tamsios pupelės kavos gėrimui suteikia papildomo kartaus poskonio. Pasirinkus aukštos kokybės, vidutinio skrudinimo pupeles, gaunamas kavos gėrimas yra švelnesnio skonio. Toks espresas puikiai dera su plaktu pienu ir pieno puta.

Labai svarbus yra ne tik pupelių skrudinimo lygis, bet ir šviežumas – kuo šviežiau skrudintos jos yra, tuo kava gardesnė. Beje, jei kapučiną gaminate namuose, pupeles malkite prieš pat gaminant gėrimą – kava bus dar stipresnio skonio ir aromato.

Žinoma, espreso lengviausia pasigaminti naudojant espresui skirtą kavos aparatą. Jei tokį turite namuose, tai palengvins kapučino gamybą. Tačiau espreso galite išsivirti ir naudodami Moka Pot kavinuką.

Kapučinas

Koks pienas geriausias kapučinui?

Visų pirma – rinkitės aukštos kokybės, riebesnį ar pieną, su užrašu „barista“. Didesnis pieno riebumas palengvina pieno plakimą ir pagerina kapučino skonį. Liesesnis karvės pienas taip pat puikiai putos, tačiau mažiau, nei riebus. Beje, būtent karvės pienas sudėtyje turi baltymo, kuris leidžia pieną išplakti iki standžių putų konsistencijos. Deja, bet su kitos rūšies pienu tokios standžios putos išgauti nepavyks. Tačiau, jei mėgstate eksperimentuoti, išbandykite kapučino su avižų, sojos, ryžių ar riešutų pienu. Prekybos centruose galima rasti „barista“ serijos pieno – tokiame yra papildomų tirštiklių, kurie padeda išgauti norimą konsistenciją plakant.

Kaip išplakti pieną ir paruošti kapučiną?

Pieną plakti geriausia naudojant garų vamzdelį. Tokius dažniausiai turi kavos aparatai, tačiau galima įsigyti ir atskirai. Įprastai pienas plakamas metaliniame inde su rankenėle, panašiame į ąsotėlį.

  • Į indą įpilkite pieno, tuomet į pieną panardinkite garų vamzdelio galiuką iškart po pieno paviršiumi ir įjunkite garus.
  • Garų vamzdeliu į pieną pateks oro, susidarys burbuliukai ir pradės keistis pieno tūris.
  • Vamzdelį tokioje padėtyje laikykite kelias sekundes, kol pastebėsite, kad pieno tūris padidėjo beveik dvigubai.
  • Tuomet vamzdelį panardinkite giliau į pieną, kol plakant matysite, kad susidaro sūkūrys.
  • Dar kelias sekundes garinkite pieną, kad gautumėte kreminę jo konsistenciją po jau turima puta.
  • Štai ir viskas – jūsų pienas paruoštas kapučinui. Ąsotėlį kelis kartus švelniai trinktelėkite dugnu į stalo paviršių, kad susivienodintų pieno burbuliukai.
Kapučinas: pieno plakimas

Paruošus pieną, pasiruoškite puodelį kapučinui. Į puodelį įpilkite espresą, o tuomet puodelį paverskite 45 laipsnių kampu ir paruoštą pieną supilkite į giliausią espreso kavos dalį. Pilkite lėtai, kad pienas su espreso spėtų susimaišyti. Kai puodelis bus pripildytas maždaug 2/3 pieno ir espreso mišinio, puodelį lėtai paverskite į vertikalią padėtį, o ąsotėlio su pienu snapelį laikykite kuo arčiau kavos paviršiaus. Taip gėrimo paviršių užpildysite standžiomis pieno putomis.

Svarbu žinoti, kad idealiausia plakto pieno temperatūra – 65 laipsniai Celsijaus. Temperatūrą plakimo metu galite matuoti tiesiog įmerkus į pieną specialų termometrą. Arba matuokite kaip tikri baristos – plakdami pieną ąsotėlį laikykite viena ranka už ąselės, o kita – už ąsotėlio dugną. Kai ranką prie indo dugno laikyti darysis sunku dėl karščio – pasiekėte reikiamą temperatūrą.

Kapučinas: kaip pilti pieną

Ar įmanoma išplakti pieną be garų vamzdelio?

Taip! Jei garų vamzdelio neturite, bandykite suktis iš padėties su tuo, ką turite namuose. Jums gali pasitarnauti ir tokie įrankiai kaip rankinis pieno plaktuvas, paprastas virtuvinis plaktuvas, o galbūt espresui naudojate prancūzišką kavinuką? Šis taip pat gali pasitarnauti ir pieno plakimui. Prieš plakdami pieną šiais įrankiais pirmiausiai pašildykite jį iki maždaug 65 °C temperatūros. Suplakite pieną norimu būdu ir supilkite į puodelį su espresu.

Tikėtina, kad pienas nebus tokios pat konsistencijos kaip gautumėte naudojant garų vamzdelį, tačiau pasimėgauti puikiu kavos gėrimu tikrai galėsite. Gamindami nepamirškite išlaikyti kapučino proporcijų: 1/3 espreso, 1/3 pieno ir 1/3 pieno putų.

Pieno plaktuvas

Kodėl italai negeria kapučino po 11 val. ryto?

Italams kava – neatsiejama kultūros dalis. Itališkose kavinėse vyrauja įdomios nerašytos taisyklės ir tradicijos, pavyzdžiui, italai neužsisako kapučino po 11 val. ryto. Taip yra dėl to, kad Italijoje kapučinas tradiciškai yra laikomas sunkiu ryto gėrimu, kuriame daug pieno, o šis, manoma, geriant jį dienos bėgyje, gali apsunkinti virškinimą ir sutrikdyti medžiagų apykaitą.

Dažniausiai ryte kapučiną renkasi žmonės, kuriems reikia greito ir didelio energijos kiekio, pavyzdžiui, dirbantys fizinį darbą. Pakeliui į darbą šie pasiima kapučino puodelį ir saldaus pyrago gabalėlį ar raguolį, o šis derinys ir sotus, ir maloniai nuteikia keliaujant į darbą. Pasak italų, po 11 valandos ryto tikslingiau pereiti prie stipresnės, sodresnio skonio kavos, pavyzdžiui, espreso ar ar espreso makijato. Tačiau, ši taisyklė tėra tradicija, o šios – keičiasi bėgant laikui. Todėl jaunesnės kartos atstovai drąsiai renkasi kapučino gėrimą nepriklausomai nuo dienos meto.

Kapučinas. Capuccino

Kapučinas paruoštas: mėgaukitės

Net jei namuose pasigamintas kapučinas nebus toks tobulas kaip gautas kavinėje, nenusiminkite – gaminant dar ir dar kartą jūsų įgūdžiai tik tobulės. Pasimėgaukite savo kavos puodeliu. O gal norėsite susikurti naują ritualą ir kapučiną namuose gaminsite kiekvieną savaitgalį? Juk taip malonu niekur neskubant pasimėgauti puikiu kavos gėrimu.

Šaltiniai:
https://methodicalcoffee.com/blogs/coffee-culture/what-is-a-cappuccino-and-how-do-you-make-one
https://www.illy.com/en-ww/coffee/coffee-preparation/how-to-make-cappuccino
https://www.acouplecooks.com/how-to-make-cappuccino/
https://www.nescafe.com/in/coffee-types/what-is-a-cappuccino
https://www.slurrp.com/article/fun-facts-about-cappuccino-1636374978741
https://dreambeanscoffee.ie/why-italians-dont-order-cappuchinos-after-11am/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *